Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Od najprostszych plastikowych misek po supernowoczesne samooczyszczające się kocie toalety – różnią się niemal wszystkim, ale łączy je jeden nadrzędny cel: stworzenie mruczkowi miejsca, do którego chętnie będzie zaglądał w razie fizjologicznej potrzeby. Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza?
Najpopularniejszym wariantem są proste plastikowe kuwety otwarte. Są tanie, wygodne w czyszczeniu, koty zwykle lubią z nich korzystać. Są też dobrym rozwiązaniem w przypadku młodych kociąt, szczególnie jeśli zdecydujemy się na kuwetę z niskimi brzegami bądź z obniżonym progiem. Dodatkowym atutem jest ich duże zróżnicowanie pod względem kształtu: w sklepach znajdziemy wersje kwadratowe, prostokątne, owalne, a nawet narożne.
Zwolenników ekologicznych rozwiązań zachwyci kuweta otwarta wykonana z... kartonu. Wyposażona jest w laminowaną podkładkę, która zatrzymuje płyny. Jest składana i zajmuje niewiele miejsca, sprawdzi się więc podczas podróży. Zwykle spełnia swoją rolę przez około miesiąc.
Wszystkie kuwety otwarte mają jedną podstawową wadę: jeśli kot lubi energicznie przekopywać żwirek, będzie on lądował na podłodze. Aby zminimalizować ten problem, można zakupić kuwetę z podwyższonymi brzegami bądź z ramką (rantem).
Wysypywaniu żwirku można zapobiec, decydując się na kuwetę zamkniętą (zakrytą). Nie tylko pomaga utrzymać porządek wokół niej, ale także zatrzymuje przykre zapachy. Większość tego typu kuwet wyposażona jest w filtr węglowy, niektóre (te o wiele bardziej zaawansowane) posiadają nawet wentylator. Kuwety zakryte mogą mieć wejście w formie drzwiczek bądź w postaci otworu w górnej części pokrywy. Zwykle mają kształt owalny lub prostokątny, ale dostępne są również kuwety narożne.
Mimo wielu zalet, jakie posiadają kuwety zamknięte, może się jednak okazać, że nasz pupil po prostu nie będzie chciał z takiej toalety korzystać. Wiele kotów lubi mieć na oku to, co dzieje się dookoła, również podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Kuweta zamknięta może się też nie sprawdzić na samym początku nauki czystości – kociętom o wiele łatwiej zrozumieć, jak wejść do odkrytej miski, niż jak przedostać się do „domku” przez drzwiczki.
Nieco mniej popularnym rozwiązaniem są otwarte kuwety z podwójnym dnem, z których jedno (to położone wyżej) posiada otwory. Do usuwania odchodów nie jest więc potrzebna łopatka, wystarczy unieść górną część i przesiać żwirek. Czasem jednak dochodzi do zatkania otworów zbrylonym żwirkiem.
Kuwety z podwójnym dnem mogą być używane bez żwirku. Wówczas odchody zatrzymują się na wyższym dnie, a mocz spływa w dół. Trzeba się jednak liczyć z tym, że konieczne będzie o wiele częstsze sprzątanie kociej toalety, a i unoszący się w jej pobliżu zapach nie będzie należał do przyjemnych.
Mamy już kuwetę. Co dalej? Przydatne będą dodatkowe akcesoria, które ułatwią utrzymanie jej w czystości i pomogą zminimalizować nieprzyjemne zapachy. Podstawowym wyposażeniem jest łopatka, za pomocą której usuniemy z kuwety odchody. Po ich oddzieleniu można wrzucić je do specjalnego zamykanego kosza. Wymianę całego żwirku usprawni worek przeznaczony do rozścielenia na dnie kuwety – wystarczy go podnieść i wyrzucić z całą zawartością. Aby ograniczyć roznoszenie żwirku po mieszkaniu, warto umieścić przed kuwetą wycieraczkę, która zbierze drobinki przyczepione do łap mruczka.
Jeśli aromat docierający do naszego nosa jest dla nas wyjątkowo przykry, wspomóc się można neutralizatorem zapachów. Ma on zazwyczaj postać proszku, który rozsypuje się na dnie kuwety bądź na żwirku. W utrzymaniu higieny przydatne będą też spraye dezynfekujące, należy jednak pamiętać, że nie zastąpią one porządnego wymycia miski.
Pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego ulokowania kuwety. Najczęściej zaleca się wybranie miejsca spokojnego, ustronnego, np. łazienki. Wielu kotom zdaje się jednak nie przeszkadzać obecność domowników i doskonale radzą sobie nawet w ruchliwym przedpokoju.
Zdjęcie: Fotolia.com
Film: Kakadu
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kot to zwierzak, którego łatwo jest zabrać ze sobą w podróż. Niezależnie od tego, czy wybieramy się blisko, czy daleko. Bez różnicy, czy w trasę ruszamy własnym autem, autobusem, czy...
Stateczny kocur wyleguje się na kaloryferze. Nagle w jego polu widzenia pojawia się kłębek włóczki. Najpierw stara się go ignorować, bo przecież stateczność zobowiązuje, ale prędzej czy później nie wytrzymuje...
Niestety wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna dla zdrowia i rozwoju kota jest codzienna porcja zabawy. Powszechnie bierze się koty za samotników, którzy nie potrzebują...