Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Mały pies to duże wymagania. Szczenię nie wystarczy bowiem nakarmić i pogłaskać. Psiaka nauczyć trzeba kilku nowych dla niego zachowań, w tym również – załatwiania się w wyznaczonym miejscu. To prawdziwy test dla naszej cierpliwości i wyrozumiałości, ale nauka czystości jest konieczna, jeśli nie chcemy mieć w domu dorosłego psa ukradkiem sikającego za łóżkiem.
Jeśli decydujemy się na kupno bądź przyganięcie szczeniaka, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że przez kilka pierwszych tygodni będzie on wymagał stałej opieki. Głównie z uwagi na... niemal ciągłą potrzebę załatwiania się. Pojemność pęcherza psiaka jest bardzo mała, a co więcej – szczenię nie potrafi w pełni go kontrolować, zwłaszcza w sytuacjach, którym towarzyszą silne emocje. A tak naprawdę dla szczeniaka każda sytuacja wiąże się z takimi emocjami: ogromną radość wywołuje pojawienie się domownika czy wspólna zabawa, a strach – nagły odgłos spadającego na kuchenną podłogę garnka. Do tego dodajmy szybką przemianę materii i mamy przepis na psiaka załatwiającego się tam, gdzie stoi, nawet kilkanaście razy dziennie.
Szczenię oddaje mocz bardzo często i nie możemy oczekiwać od niego, że w jakikolwiek sposób będzie kontrolować swoje potrzeby fizjologiczne. Naszym zadaniem jest natomiast wskazanie mu miejsca odpowiedniego do ich załatwiania.
Należy liczyć się z tym, że szczenię będzie odczuwać potrzebę opróżnienia pęcherza co dwie godziny, a nawet częściej. Dlatego tak ważne jest, aby po wprowadzeniu psiaka do naszego domu przez całą dobę znajdował się on pod czujnym okiem opiekuna. W regularnych odstępach czasu (nie rzadziej niż co dwie godziny) zabieramy więc szczenię na zewnątrz, na kilkanaście minut. Jeśli pies się załatwi, nagradzamy go pochwałą słowną, głaskaniem czy smakołykiem. Jeśli jednak nie wykazuje chęci ku temu, zabieramy go z powrotem i wyprowadzamy ponownie za kolejne kilkanaście minut.
Zawsze wychodzimy na zewnątrz, gdy zachowanie naszego pupila sugeruje chęć „skorzystania z toalety”, a więc kiedy zaczyna węszyć, popiskiwać, niespokojnie biegać po pokoju. Psiaka trzeba wyprowadzić również po każdej drzemce, zabawie, karmieniu, po porannym przebudzeniu i przed nocnym odpoczynkiem. Treningu czystości nie należy przerywać w nocy. Warto umieścić legowisko psiaka blisko naszego łóżka, aby w razie potrzeby szybko zareagować. Nawet jeśli szczenię nie daje żadnych sygnałów, należy wyjść z nim 2-3 razy – nie wytrzyma całej nocy bez siusiania.
Będąc na spacerze, zwróćmy uwagę, gdzie nasz pupil najczęściej urządza sobie toaletę. Warto za każdym razem zmierzać w tym kierunku – pies, czując swój zapach, chętniej skorzysta z okazji i załatwi swoje potrzeby. Pomocne w nauce czystości będą specjalne maty higieniczne dla szczeniąt dostępne w sklepach zoologicznych Kakadu bądź kuweta, czyli jednym słowem miejsce w obrębie mieszkania, w którym w razie konieczności pupil może się załawić. Taki punkt szczególnie przydatny będzie w sytuacji, gdy mieszkamy w bloku na wysokim piętrze i nie zawsze zdążymy przechwycić psiaka przymierzającego się do siusiania i wynieść go na zewnątrz. Niezbędne będą także wtedy, gdy szczenię ma poszczepienną kwarantannę i toaletę musi mieć zorganizowaną w domu.
Możemy mieć pewność, że podczas treningu czystości szczeniakowi zdarzy się zsiusiać na podłogę. Takie wpadki są nieuniknione. W żadnym razie nie karcimy wtedy psa ani nie wkładamy jego pyska w odchody. Zwierzę nie zrozumie, że ukarane zostało za coś, co dla niego wydaje się być całkowicie normalne i naturalne. Jedynym skutkiem, jaki osięgniemy w ten sposób, będzie zalękniony pies, chowający się przed nami w różnych zakamarkach i tam załatwiający swoje potrzeby. W przypadku gdy pupil jest w trakcie siusiania, mówimy „nie wolno” i delikatnym, ale zdecydowanym ruchem podnosimy go i przenosimy na matę. Jeśli jest już po fakcie, po prostu dokładnie czyścimy podłogę. Najlepiej użyć do tego sprayu neutralizującego zapachy. Miejsce to warto spryskać również sprayem odstraszającym. Oba preparaty dostępne są w naszych sklepach.
Błędem jest nie tylko karanie za nieprawidłowe zachowanie, ale również – brak nagród za zachowanie właściwe. Pamiętajmy, że to pochwały najbardziej wzmacniają pożądane przez nas nawyki. Chwaląc szczenię za skorzystanie z wyznaczonego miejsca, szybciej osiągniemy sukces.
Pies nauczony czystości po pewnym czasie wraca do złych nawyków? Warto wówczas skonsultować się z weterynarzem. Może się okazać, że to objaw choroby, np. układu moczowego, bądź rezultat odczuwanego przez pupila stresu.
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Psie łapy wymagają naszej opieki, szczególnie w okresie zimowym, kiedy narażone są na większe uszkodzenia. Kudłacz oczywiście sam dba o pielęgnację, ale nie wszystko jest w stanie zrobić i dlatego...
Psy to dla większości osób wymarzeni kompani. Wierne, towarzyskie i niezwykle oddane zwierzaki potrafią nawiązać ze swoimi opiekunami wyjątkową relację. Aby jednak czworonogi mogły wieść u naszego boku szczęśliwe życie,...
Pierwsze dni ze szczeniakiem nie są łatwe. Maluch tęskni za matką i rodzeństwem, jest przestraszony, ciągle piszczy i skomle. Chcąc pocieszyć pupila często poświęcamy mu całą swoją uwagę, pragniemy by...