Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nawet we wzorowo prowadzonym akwarium pojawiają się glony. Zresztą ich większość nie jest szkodliwa, może być też naturalnym pokarmem dla niektórych ryb i ślimaków. Niestety algi porastające elementy dekoracji często szpecą nasz domowy, podwodny ogródek.
Zazwyczaj, jednak najszybciej, od glonów zielenieją szyby. Dzieje się tak, ponieważ to największa i najlepiej oświetlona powierzchnia zbiornika. Na szczęście dzięki temu, że jest prosta i gładka usuwanie glonów z niej jest najłatwiejsze. Służą do tego specjalne akcesoria.
To zazwyczaj tyczka zakończona prostopadłym do niej wymiennym ostrzem lub żyletką. Przesuwając ostrze po szybie w łatwy sposób zeskrobiemy wszystkie rodzaje glonów i osadów.
W handlu znajdują się różne wersje. Bardzo tanie plastikowe (niestety bardzo nietrwałe) oraz solidniejsze metalowe z wymiennymi końcówkami, również do czyszczenia narożników zbiornika. Skrobakiem bardzo szybko i łatwo wyczyścimy wszystkie szyby.
Niestety, aby tego dokonać w większości przypadków trzeba zdjąć lub uchylić pokrywę z powodu zbyt małych klap. Jeśli tego dokonamy w akwarium robi się ciemniej, więc zdecydowanie gorzej widać, czy praca została już wykonana poprawnie.
Przy używaniu skrobaka do czyszczenia glonów w akwarium należy uważać, aby się nie skaleczyć jego ostrzem oraz aby nie uszkodzić nim silikonu, którym sklejone są ze sobą szyby zbiornika.
Jest zbudowany z dwóch prostokątnych elementów, które z dużą siłą przyciągają się do siebie dzięki umieszczonym w nich magnesom. Element czyszczący wkładamy do akwarium natomiast ten z uchwytem po przeciwnej stronie. Przesuwając zewnętrzną część czyścika ta wewnątrz usuwa z glony.
Wielkość i rodzaj czyścika magnetycznego należy dobrać do wielkości akwarium i grubości szyb z których jest wykonane. Jeśli będą one za grube, to siła magnesów nie wystarczy by usunąć glony. W takim przypadku przyrząd może także często odpadać w trakcie jego używania.
Kupując czyścik magnetyczny należy też zwrócić uwagę, czy jego wewnętrzny element jest pływający czy tonie. Bardzo kłopotliwe jest wyciąganie z dna zbiornika czyścika za każdym razem kiedy odpadnie, a takie sytuacje zdarzają się nawet, jeśli jest on dobrze dobrany do grubości szkła. Niestety czyściki pływające mogą kosztować dużo więcej od tonących.
Używając czyścika magnetycznego do akwarium należy uważać, aby pod element czyszczący nie dostał się piasek lub kamyk, ponieważ łatwo wtedy o zarysowanie szyby. Jedyną wadą czyścika magnetycznego jest to, że jeśli akwarium jest dosunięte do ściany, to nie ma możliwości wyczyszczenia nim tyłu zbiornika.
Tekst i zdjęcie: Michał Kutyna
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W wodzie unosi się dużo różnego rodzaju widocznych gołym okiem zanieczyszczeń – resztek pokarmu, zawiesiny wydalanego przez ryby kały, drobiny mułu, szczątki roślin i wiele innych. Nie tylko psuje to...
Jak zacząć przygodę z akwarystyką? Jak rozeznać się w przebogatej ofercie zbiorników, filtrów, grzałek i całej masy innych akcesoriów niezbędnych do utrzymania akwarium? Początkującym hodowcom ryb i roślin wodnych zapewne...
Glony – te niepozorne, proste organizmy mogą być prawdziwą plagą w akwarium. Potrafią zniweczyć wszystkie wysiłki włożone w urządzenie zbiornika, jeśli rozrosną się rozplenią. W takim przypadku mechaniczne usuwanie glonów...