Sklep online
Sklep online

Pielęgnacja i żywienie kota seniora

Kot domowy może dożyć dwudziestu lat, a nawet więcej. Oczywiście mówimy o tych futrzakach, które mają szczęście posiadać własnego człowieka i otoczone są troskliwą i mądrą opieką. To ile lat będziemy cieszyli się towarzystwem naszego kociego przyjaciela zależy w dużej mierze od nas. Koci emeryt wymaga specjalnych względów oraz zrozumienia dla jego starczych przypadłości.

Kiedy kot zaczyna się starzeć?

Trudno jest jednoznacznie określić wiek, w którym kot zaczyna się starzeć. Wpływa bowiem na to to wiele czynników. Między innymi predyspozycje genetyczne i przebyte choroby. Niebagatelne znaczenie ma jednak opieka, jaką otaczamy naszego pupila przez całe jego życie. Dobrze odżywiony i zadbany dziesięcioletni domowy pieszczoch może być w lepszej kondycji niż jego trzyletni dziko żyjący kuzyn. Niemniej jednak już u ośmioletniego kota rozpoczynają się procesy, które nieuchronnie prowadzą do starości

Dobrze utrzymane koty długo zachowują sprawność fizyczną i psychiczną. Czasem aż trudno uwierzyć, że mamy do czynienia z kocim emerytem, tyle w nim wigoru i chęci do zabawy. Przychodzi jednak moment, gdy zauważamy, że nasz kot wolniej się porusza, nie skacze już tak chętnie na najwyższe szafki i spędza więcej czasu śpiąc. Jego sierść matowieje a oczy tracą dawny blask. Słabnie słuch, wzrok i węch. Może również obrastać w sadełko, co związane jest ze zmianami hormonalnymi oraz zmniejszoną aktywnością fizyczną.

Stary kot nie lubi zmian

Wraz z wiekiem spada nie tylko kocia aktywność ruchowa, ale również jego ciekawość świata. Staruszek nie spieszy się już tak, by zbadać każdą nową rzecz w swoim otoczeniu, jak to zwykle czynią kocie młodziki. Wręcz przeciwnie, wszelkie zmiany mogą go już tylko denerwować.

Jeśli jesteśmy opiekunami kociego seniora w miarę możliwości postarajmy się nie wywracać domu do góry nogami, np przeprowadzając generalny remont. Nie wskazane jest również sprowadzanie staremu kotu młodego towarzysza, „żeby się rozerwał w młodym towarzystwie”. Młodzik będzie tylko staruszka irytował i zburzy jego poukładane życie.

Stary kot potrzebuje spokoju, dlatego jego legowisko ustawiamy w miejscu ustronnym. Koniecznie ciepłym i osłoniętym od przeciągów – przecież w pewnym wieku jest się bardziej podatnym za przeziębienia.

Opieka weterynaryjna nad starym kotem

Opieka nad starym kotem powinna wiązać się z regularną kontrolą jego stanu zdrowia. Organizm kociego emeryta nie pracuje już tak sprawnie. Zwierzę może cierpieć na przewlekle choroby nerek, choroby układu krążenia, niewydolność serca, zwyrodnienia stawów, choroby jamy ustnej, nadczynność tarczycy, nadciśnienie, choroby nowotworowe.

Być może będzie trudno nam zauważyć symptomy choroby, a zwłaszcza odróżnić je od typowych zmian związanych z wiekiem. Niestety kot nie powie nam, że go coś boli. Dlatego przynajmniej raz w roku powinniśmy naszemu kotu zrobić badania krwi i moczu. Dzięki temu będziemy wstanie wstanie wykryć chorobę zanim pojawią się jej widocznie objawy i poddać kota leczeniu.

Nasz niepokój powinny wzbudzić wszelkie gwałtowne zmiany w zachowaniu kota. Spadek apetytu, nagłe problemy z poruszaniem się, trudności w oddawaniu moczu i kału, apatia lub zachowanie agresywne.

Dieta kociego seniora

Bardzo istotną rolę w opiece nad starym kotem odgrywa żywienie. Koci senior ma całkiem inne potrzeby żywieniowe niż młode czy dorosłe zwierzę. Jego dieta powinna być bogata w białko oraz w przeciwutleniacze takie, jak witamina E, witamina C, selen czy beta-karoten, które opóźniają procesy starzenia.

Pożywienie starszego kota musi być lekkostrawne, ponieważ jego układ pokarmowy nie funkcjonuje już tak sprawnie. Powinno być też niskokaloryczne, że względu na zwiększoną tendencję do tycia. Niestety u kota w bardzo podeszłym wieku może wystąpić spadek masy ciała związany z utratą tkanki tłuszczowej. Musimy wówczas zwiększyć kaloryczność posiłków naszego pupila.

Doskonałym rozwiązaniem problemów z żywieniem starszego kota jest podawanie mu karmy dla kocich seniorów, którą możemy kupić w każdym sklepie zoologicznymi. Rzecz jasna, powinna być to karma bardzo dobrej jakości, która zapewnia pełnowartościowe, zdrowe posiłki. Pod warunkiem, że nasz kot ma jeszcze na tyle zdrowe zęby, że jest wstanie ją pogryźć. Jeśli nie, będziemy musieli zapewnić mu bardziej miękkie pożywienie.

Sucha karma z wyższej półki jest na tyle pełnowartościowym pokarmem, że zwykle nie ma potrzebny uzupełniania diety seniora o suplementy diety dla kotów, chyba że takie będzie zalecenie weterynarza.

Dorosłe zwierzę nie potrzebuje mleka do życia, ale może być ono miłym urozmaiceniem jego diety. Lepiej jednak kupować specjalne mleko dla kotów, które pozbawione jest laktozy.

Zdrowa i odpowiednia do wieku kota dieta oraz troskliwa opieka opóźni procesy starzenia i odwlecze to, co nieuniknione.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjecia: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Karmy Gourmet dla kotów

Karmy Gourmet, a dokładniej Purina Gourmet, dla kotów produkowane są przez ogromny koncern o nazwie Nestle Purina. Ten sam, który wytwarza również odżywki dla niemowląt, słodycze, płatki śniadaniowe i wiele...

Czytaj więcej
Co robić, gdy kot ma niedowagę?

Niektóre rasy kotów są z natury bardzo szczupłe.  Koty syjamskie lub cornish rex wyglądają trochę tak, jakby były głodzone przez swoich właścicieli, ale oczywiście tak nie jest. Jeśli nasz futrzak...

Czytaj więcej
Czy kot powinien jeść myszy?

Kot łapiący mysz – to chyba jeden z najbardziej rozpoznawalnych motywów licznych książek, kreskówek albo reklam. Koty łapią też myszy w bajkach i w starych podaniach ludowych. Jak to naprawdę...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram