Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Ostatnio mówiliśmy sobie trochę o zagadnieniach technicznych, teraz przyszedł czas na najprzyjemniejszą część zakładania terrarium, czyli jego aranżację. W tym artykule napiszę, z jakich materiałów korzystać, a jakich unikać, aby wnętrze terrarium było bezpieczne dla jego mieszkańców.
Zacznijmy od podłoża, które jest nieodzownym elementem każdego terrarium. W sklepach zoologicznych znajdziemy bardzo dużo różnorodnych ściółek. Najbardziej znanym i najczęściej chyba stosowanym podłożem jest torf, który sprzedaje się go w luźnej formie, mielonej lub włóknistej, która jest gotowa do użycia.
Powszechnie stosuje się również włókna kokosowe, które spotykamy w handlu w postaci sprasowanych kostek, krążków, itp. Przed użyciem należy je umieścić w sporym naczyniu, może nim być miska lub wiaderko, a następnie zalać ciepłą wodą. Po wchłonięciu wilgoci, podkład ten kilkukrotnie zwiększa swoją objętość, zmieniając formę na luźną. Po odsączeniu nadmiaru wody jest gotowy do użycia.
Oba wymienione podkłady nadają się do terrariów wilgotnych. W terrariach pół-wilgotnych dodatkową możemy natomiast stosować korę mieloną lub zrębki kokosowe. Podłoża te mają grubszą gradację niż poprzednie i stanowią doskonałe ich uzupełnienie. Jeżeli chodzi o terraria o suchym klimacie, wybór ściółek jest spory: od zrębków drewnianych zaczynając, poprzez włókna drewniane, aż po wszelkiego rodzaju piaski.
Wszystkie podłoża, dedykowane do użytku w terrariach, są do tego celu specjalnie przygotowane. Podkłady drewniane są na przykład odpylone po to, by pył nie podrażniał dróg oddechowych zwierząt. Każda ściółka jest wolna od bakterii i grzybów, co jest bardzo ważne dla zdrowia mieszkańców terrarium.
Przestrzegam przed korzystaniem z torfów, piasków i innych produktów ogrodniczych, ponieważ nie są one odpowiednio przygotowane do zastosowania w terrariach. Przede wszystkim mogą zawierać bardzo dużo drobnoustrojów, które mogą być zabójcze dla zwierząt oraz sprzyjają rozwojowi roztoczy. Produkty tego typu podlegają zupełnie innym normom podczas produkcji i stosowanie ich w terrarystyce zdecydowanie nie jest zalecane.
Korzenie i kamienie również nie powinny być przypadkowe. Wszystkie spotykane w ofercie naszych sklepów korzenie są pozyskane z gatunków egzotycznych odpornych na wysoką wilgotność. Te same korzenie stosowane są również w akwarystyce i to chyba najlepszy dowód na ich wysoką jakość i stopień bezpieczeństwa przy stosowaniu w hodowli zwierząt. Niewłaściwy rodzaj drewna może nawet przy średniej pleśnieć lub gnić, co w żadnym stopniu nie jest korzystne dla mieszkańców terrarium. Natomiast różnorodność kamieni i skał, które posiadamy w ofercie jest tak duża, iż stworzone z nich aranżacje dają efekt naturalności i niepowtarzalnego wyglądu.
Ciekawą aranżację terrarium możemy uzyskać nie tylko przy zastosowaniu naturalnych dekoracji. Dostępne w sklepach imitacje skał, które do złudzenia przypominają ich naturalne odpowiedniki, mają niewątpliwą zaletę: są zdecydowane lżejsze niż skały naturalne, co w przypadku wagi całości terrarium niekiedy ma duże znaczenie.
Oferowane imitacje roślin terraryjnych również dają nam spore pole do popisu, jeżeli chodzi o ich rozmieszczenie w terrarium. Mamy naprawdę spory ich asortyment, zaczynając od kaktusów, poprzez porosty, a kończąc na pnączach. Wszystkie są tak realistyczne, że trzeba się im bardzo dobrze przyjrzeć, aby stwierdzić, że nie są żywe. Oczywiście materiały, z których wykonano imitacje zarówno skał, jak i roślin posiadają atesty bezpieczeństwa w stosowaniu przy żywych zwierzętach.
Używając wymienionych tutaj materiałów, jesteśmy w stanie dopasować wystrój naszego terrarium do potrzeb jego lokatorów, w sposób bezpieczny i nie zagrażający ich zdrowiu. Warto o tym pamiętać, kiedy np. na spacerze znajdziemy ciekawy w naszej ocenie kamyk lub gałąź i kusi nas, aby umieścić je w terrarium. Odradzam takie praktyki, z doświadczenia wiem bowiem, że nigdy nie kończą się one szczęśliwie dla mieszkańców terrarium.
Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Terrarium powinno być ładnie urządzone i stanowić ciekawy element dekoracyjny mieszkania. Przede wszystkim jednak musi zapewnić hodowanym zwierzętom odpowiednie warunki życia. Najlepiej gdy odzwierciedla fragment ich naturalnego środowiska. Pod tym...
Koty, chomiki, szynszyle, króliki, żółwie i inni domowi pupile dostarczają nam wiele radości. Jedynym minusem związanym z ich trzymaniem w mieszkaniu jest wydobywający się czasami z klatki, terrarium i kuwety...
Witam. Chciałabym się dowiedzieć, co powinnam kupić dla żółwia wodno-lądowego i jaki mniej więcej byłby koszt niezbędnego dla niego sprzętu oraz jedzenia? – Iwona R. W handlu dostępne są głównie...