Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Cukrzyca u kotów jest przewlekłym schorzeniem metabolicznym. Szacuje się, że aż 1 na 200 przedstawicieli tego gatunku na nią cierpi. Najczęściej są to osobniki starsze, jednakże ryzyko zachorowania występuje u wszystkich kotów, bez względu wiek.
Cukrzyca charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Glukoza to podstawowe źródło energii dla organizmu. Pozyskiwana jest z pokarmu podczas jego trawienia, jest dostarczana przez krew do wszystkich komórek ciała.
W procesach przetwarzania glukozy w organizmie istotną rolę odgrywa hormon, który nazywamy insuliną, produkowany przez trzustkę. Kiedy z jakiegoś powodu tego hormony jest zbyt mało lub tkanki wykazują na niego zmniejszoną wrażliwość, glukoza nie może być prawidłowo dostarczana do komórek, wskutek czego rośnie jej stężenie we krwi.
Jednym z pierwszych objawów cukrzycy u kota jest pojawienie się glukozy w jego moczu. Dzieje się tak dlatego, że gdy stężenie tego cukru we krwi osiąga pewien krytyczny poziom, zaczyna być on usuwany przez nerki. Niestety, w ten sposób dochodzi również do nadmiernej utraty wody z organizmu. By uzupełnić te niedobory kot więcej pije. A im więcej pije, tym więcej moczu wydala.
Zaburzenia w procesach przetwarzania glukozy oznacza brak podstawowego źródła energii dla komórek organizmu. Jednym ze skutków jest wzmożony apetyt u zwierzęcia. Kot więcej je, ale zamiast tyć, zaczyna tracić na wadze.
U cierpiących na cukrzycę kotów możemy obserwować również osłabienie, pogorszenie stanu futra i skóry i wymioty. Cukrzycy mogą towarzyszyć zmiany skórne i choroby układu moczowego. Zdarzają się również zaburzenia w pracy układu nerwowego, co objawia się trudnościami z poruszaniu się.
Długotrwała i nie leczona choroba prowadzi do wyniszczenia całego organizmu kota.
Cukrzyca jest chorobą nieuleczalną. Terapia polega na stosowaniu środków, które pozwolą utrzymać stężenie glukozy we krwi na bezpiecznym poziomie.
Chorym kotom podaję się odpowiednie leki lub zastrzyki z insuliny. Stosowanie leków jest łatwiejsze od zastrzyków, ale niestety nie zawsze skuteczne.
Niezwykle ważną rzeczą jest również odpowiednie żywienie cierpiącego na cukrzycę kota. Zwierzę musi również przejść na specjalną dietę cukrzycową. Na rynku zoologicznym dostępne są specjalne karmy dla kotów z cukrzycą.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
↓ KARMA DLA KOTA Z CUKRZYCĄ ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Schorzenia wątroby u kotów to nie przelewki. Jakiekolwiek zaburzenia pracy tego narządu mogą poważnie zagrozić zdrowiu naszego pupila, a nawet jego dalszemu życiu. W przypadku zdiagnozowania takiej choroby, konieczne jest...
Przysmaki dla kociąt stanowią niezwykle cenny dodatek do diety każdego dorastającego malucha. Nie są one suplementami w pełnym znaczeniu tego słowa, ale rozsądnie podawane mogą przynieść naprawdę wiele korzyści. Zawarte...
Koty słyną z zamiłowania do czystości. Każdego dnia poświęcają wiele czasu na dokładne mycie swego futerka oraz łap. Z większością zabiegów pielęgnacyjnych radzą sobie same, ale nasza pomoc też bywa...