Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Ogon kota pełni wiele istotnych funkcji. Mruczek wykorzystuje go między innymi do porozumiewania się z innymi kotami oraz wyrażania swoich emocji, takich jak gniew czy strach. Co mówi koci ogon, gdy jest podniesiony albo owinięty wokół ciała? Poznaj sekrety kociego ogona i dowiedz się, jak dzięki niemu rozpoznać nastrój swojego pupila!
Domowe czworonogi komunikacją się za pomocą dźwięków, zapachów, postawy oraz gestów. Mowa ciała może być przekaźnikiem wielu istotnych informacji, takich jak nastrój zwierzęcia, jego nastawienie czy zamiary. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że koty nie są pod tym względem tak ekspresyjne, jak psy. Jednak uważna obserwacja zachowania mruczka, a przede wszystkim ruchów jego ogona pozwala na lepsze zrozumienie jego zachowań. Co mówi ogon kota i jak wykorzystać go do komunikacji ze swoim zwierzakiem?
Mogłoby się wydawać, że długa, puszysta kita mruczka to przede wszystkim ozdoba. Zwłaszcza w przypadku ras, takich jak pers, Maine Coon czy norweski kot leśny. A jednak ogon kota pełni wiele innych i dużo ważniejszych funkcji. Jakich?
Najważniejszym zadaniem kociego ogona jest zapewnianie zwierzakowi równowagi. Kiedy wspina się, skacze albo porusza po wąskich powierzchniach, ogon pozwala mu stabilizować ułożenie ciała i utrzymać równowagę. Oczywiście ogromną rolę odgrywa tu także błędnik w uchu środkowym, jednak ogon niczym tyczka w rękach linoskoczka pomaga lepiej zbalansować kocie ciało.
Dzięki precyzyjnym ruchom ogona kot może pewnie poruszać się po płotach i drzewach, a nawet skutecznie polować na nich na drobną zwierzynę. Z kolei dzikie koty, polujące na otwartym terenie wykorzystują ogon podczas gwałtownych skrętów. Doskonałym przykładem jest gepard, który w biegu nie musi zwalniać, by ostro skręcić w pogoni za ofiarą.
Ogon to także jedno z kluczowych narzędzi, pozwalających mruczkowi spadać na przysłowiowe cztery łapy. Jego ruchy pomagają kotu zwinnie okręcić ciało podczas upadku i skierować je tak, by spaść na łapy.
Ogon nie jest tak wrażliwy jak kocie wibrysy, ale i na jego powierzchni znajduje się wiele czułych zakończeń nerwowych. Dzięki nim kot może dokładniej zbadać otoczenie oraz otaczające go przedmioty. To właśnie dlatego większość kotów nie przepada za dotykaniem ich ogona. Nadmiar bodźców, jakie docierają do zwierzaka w takiej sytuacji, wywołuje irytację, a często również agresję.
Czy zdarzyło się, by Twój kot łaskawie nadstawił pyszczek do drapania tylko po to, by już po chwili ni stąd, ni zowąd wściekle zaatakować Twoją dłoń pazurami? Taki scenariusz znany jest chyba każdemu kociarzowi. Tylko czy zmiany w nastawieniu zwierzęcia faktycznie nie dało się przewidzieć?
Okazuje się, że koty podobnie jak wiele innych zwierząt próbują komunikować się z ludźmi za pomocą gestów i postawy. A kluczem do zrozumienia kociej mowy ciała jest obserwacja ruchów jego ogona. Koci ogon pełni bowiem kluczową funkcję w repertuarze subtelnych sygnałów i komunikatów. Istotne są też inne elementy, takie jak ustawienie uszu czy ogólna pozycja ciała, jednak to właśnie ogon wysyła najwięcej informacji o zamiarach czy nastroju zwierzęcia.
Ułożenie ogona oraz jego ruchy mogą ostrzec nas przed „niespodziewanym” atakiem pupila. Rozpoznać, kiedy zwierzak ma dość pieszczot albo traci zainteresowanie interakcją. Obserwując ogon, możesz dowiedzieć się, jak czuje się Twój pupil, dostrzec objawy strachu, zdenerwowania albo bólu. Jak odczytać, co mówi koci ogon?
Uniesiony ogon wyprostowany pionowo to jeden z najbardziej charakterystycznych komunikatów w kocim słowniku. Co ciekawe, jest to element komunikacji używany przede wszystkim pomiędzy kocicą a jej młodymi. Kocięta witające matkę w gnieździe albo przez nią nawoływane unoszą wysoko ogon, by zaznaczyć swą obecność i wyrazić zadowolenie na jej widok. Z kolei dzikie kocice unoszą swe ogony i poruszają nimi delikatnie, by zwrócić uwagę swego potomstwa i sprawić, by podążały za nią we właściwym kierunku. W ten sposób zachowują się między innymi lamparcice, których ogony wyposażone są w charakterystyczną białą sierść na spodzie.
Pozycja z ogonem uniesionym pionowo lub z lekko zagiętym końcem z czasem stała się także elementem komunikacji między gatunkowej. Taką postawę przybiera kot, który wita się ze swoim opiekunem. Jest ona oznaką przyjaznego nastawienia i dobrych intencji kota w stosunku do przybysza. Jeśli Twój futrzak wita Cię w ten sposób, gdy wracasz z pracy, to znaczy, że Twój widok sprawił mu radość. Teraz chce być przez Ciebie zauważony i być może poczęstowany jakimś kocim smakołykiem?
Kot za pomocą ogona może przekazywać wiele różnych sygnałów, komunikować swoje emocje, a nawet dawać do zrozumienia, że dokucza mu ból. Owijanie ogona wokół ciała, chowanie go pod brzuch oraz machanie ogonem to tylko niektóre spośród licznych elementów kociej mowy niewerbalnej. Co oznacza każdy z nich?
Czy można rozpoznać koci nastrój po ruchach i ułożeniu ogona? Jak najbardziej! Wprawne oko doświadczonego opiekuna z pewnością wychwyci subtelne zmiany w jego pozycji. Z ruchów kociego ogona oraz innych towarzyszących im gestów możesz wyczytać, czy kot jest spokojny, zadowolony, przestraszony czy zdenerwowany. Warto zwracać uwagę na niuanse, takie jak ustawienie uszu czy wielkość źrenic. Znajomość "języka" poszczególnych części kociego ciała pozwoli Ci lepiej zrozumieć swojego czworonożnego przyjaciela i znacznie ułatwi komunikację na linii człowiek kot.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Powszechnie koty uważa się za zwierzęta niewymagające szczególnej opieki. Większość dnia i tak przesypiają. Niektórym wydaje się, że jedynym obowiązkiem spoczywającym na właścicielu jest pilnowanie, by miseczka była pełna a...
Brak apetytu u kota to coś, czego zdecydowanie nie należy bagatelizować. Nawet dwudniowy post może poważnie odbić się na zdrowiu i kondycji mruczka. Dlatego, gdy Twój kot odmawia jedzenia, warto...
Dobrze dobrana miska może ułatwić życie nie tylko samemu mruczkowi, ale i jego właścicielowi. Wybierając odpowiedni model raz na zawsze uporamy się z problemami, takimi jak wynoszenie jedzenia poza miskę,...