Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Bażant diamentowy jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej hodowanych gatunkiem bażantów. Jest mało wymagający, dlatego można go polecić nawet początkującym hodowcom. I niewątpliwie należy do jednych z najpiękniejszych ptaków.
Naturalnym siedliskiem bażanta diamentowego są zalesione obszary Chin i Birmy. Został jednak introdukowany do innych krajów, między innymi Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i USA.
Samce tego gatunku są niezwykle pięknie i kontrastowo ubarwione, pstrokate niczym przysłowiowe papugi.
Niebieskie, zielone i żółte pióra okrywające ciało błyszczą metalicznie w słońcu. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest opadający na kark kołnierz, utworzony z białych, czarno obramowanych piór.
Samiczki, jak to często bywa u ptaków, noszą znacznie skromniejszą szatę. Rdzawo-brązową z czarnym wzorem.
Bażanty diamentowe są odporne na nasze warunki klimatyczne, dlatego przez cały rok mogą być trzymane w wolierze zewnętrznej dla ptaków, jeśli tylko zapewni im się ciepłe schronienie przed najsilniejszymi mrozami.
Woliera przeznaczona dla tego gatunku powinna być obszerna, zarośnięta krzewami i wyposażona w gałęzie do siedzenia. Ptaki te są poligamiczne, dlatego hodujemy je w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic.
Lepiej nie hodować tych ptaków z innymi gatunkami bażantów. Możemy natomiast bez problemu trzymać je w towarzystwie innych spokojnych ptaków, np. gołębi.
Bażanty diamentowe nie są wybredne w jedzeniu. Podajemy im mieszanki różnych ziaren, pasze dla drobiu, zieleninę i owoce. Chętnie jedzą również owady, ich larwy i inne drobne bezkręgowce.
Jeden samiec gromadzi wokół siebie kilka samic. Każda może złożyć nawet po 12 jaj. Zaraz po wyklucia pisklęta opuszczają gniazdo i podążają za matką. Ojciec nie opiekuje się swoim potomstwem.
Bażant diamentowy bardzo łatwo krzyżuje się z bażantem złocistym. Potomstwo z takiego związku jest płodne, co niestety niekorzystnie odbija się na hodowli tych ptaków. Wiele bażantów diamentowych, które dostępne są w handlu, w rzeczywistości jest mieszańcami.
Bażant diamentowy jest blisko spokrewniony z bażantem złocistym. Obydwa gatunki zaliczane są do tego samego rodzaju. Chrysolophus.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: grzebiące
Rodzina: kurowate
Rodzaj: Chrysolophus
Gatunek: Chrysolophus amherstiae (bażant diamentowy)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdemu, kto chciałby mieć w swoim ogrodzie pięknego i jednocześnie łatwego w hodowli ptaka, można polecić bażanta złocistego. Środowisko naturalne bażantów złocistych Bażant złocisty występuje w środkowych Chinach, gdzie zamieszkuje...
Paw indyjski jest jednym z najwcześniej udomowionych ptaków ozdobnych. Znany już w starożytności. Był nie tyko ozdobą ogrodów, ale i cenionym przysmakiem, podawanym na stołach możnych tego świata. Dziś pawie...
Ładnie ubarwione karolinki można polecić nawet początkującym hodowcom. Nie mają dużych wymagań i łatwo się oswajają. Kaczki te z pewnością są ozdobą każdego ogrodu i każdej woliery. Środowisko naturalne karolinek...