Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Choć papugi znane były już w starożytnym Egipcie, to wciąż skrywają przed nami wiele tajemnic. Naukowcy i behawioryści wciąż prowadzą badania nad umiejętnościami tych wyjątkowych ptaków, ich inteligencją i zdolnościami. Co odkryli? Oto 7 ciekawostek o papugach!
Papugi są jednymi z ulubionych i najczęściej hodowanych zwierząt domowych. Ich kolorowe upierzenie budzi zachwyt, a żywy i przyjacielski charakter szybko zjednują im sympatię wszystkich domowników. W Europie papugi znane są już od III wieku p.n.e. i mogłoby się wydawać, że wiemy o nich wszystko. Nic bardziej mylnego! Te niezwykłe stworzenia skrywają jeszcze niejeden sekret. Oto 7 ciekawostek o papugach, które przybliżą nam życie i charakter tych wyjątkowych ptaków.
1. Niektóre papugi żyją nawet 80 lat!
Niestety nie każdy początkujący hodowca zdaje sobie sprawę, jak długowieczne są papugi. Podczas gdy pies czy kot może towarzyszyć nam przez najwyżej kilkanaście lat, papuga może być towarzyszem na całe życie. Długość życia papugi waha się w zależności od gatunku. Mniejsze ptaki żyją średnio do 20-25 lat, średnie papugi nawet do 30. Najbardziej długowiecznymi papugami są ary, które w warunkach hodowlanych dożywają nawet 80 lat.
2. Papugi i ich niezwykła inteligencja
Papugi znane są ze swej niezwykłej inteligencji. Potrafią rozwiązywać łamigłówki i zadania logiczne. Uczą się na błędach i wyciągają z nich wnioski. Używają różnych dostępnych przedmiotów i narzędzi, by osiągnąć jakiś cel, na przykład dobrać się do smakołyków. Historia zna papugi, które rozróżniały kolory, odpowiadały na pytania, a nawet… zeznawały w procesach sądowych. Przykładem jest papużka o imieniu Echo, która w latach 90. zeznawała w procesie przeciwko jej właścicielom, a po wszystkim otrzymała status świadka koronnego.
Niektóre papugi potrafią też świetnie naśladować ludzką mowę, zapamiętywać słowa, a nawet układać je w logiczne zdania. Potrafią to między innymi papugi żako, amazonki, kakadu oraz ary. Zdaniem naukowców w mózgach papug znajdują się specjalne centra wokalne, ułatwiające zapamiętywanie i naśladowanie dźwięków.
↓ Pokarm dla papug dużych i średnich ↓
3. Papugi lubią towarzystwo
Decydując się na papugę, warto zdawać sobie sprawę, że są to stworzenia społeczne, które w naturze żyją nieraz w naprawdę dużych stadach. Niektóre gatunki trzymają się w grupach składających się nawet z 30 osobników. Co więcej, zwierzaki te mocno przywiązują się do swoich kompanów i potrafią porozumiewać się między sobą za pomocą ruchu skrzydeł i piór ogonowych. Wiele osobników wiąże się z jednym partnerem na całe życie i wspólnie wychowuje potomstwo.
4. Nie wszystkie papugi latają!
Na świecie żyją aż 372 gatunki papug. Pośród nich znajdziemy odmiany o najróżniejszych cechach i umiejętnościach. Jednym z najciekawszych gatunków papug jest Kakapo z Nowej Zelandii. Jej zwyczaje odpowiadają nieco zwyczajom sowy, ponieważ Kakapo prowadzi nocny tryb życia i może polować na inne zwierzęta.
Jest to również największa i najcięższa z papug, a także jedyny gatunek, który nie potrafi latać. Podobnie jak ara, Kakapo jest długowieczna – może żyć nawet do 95 lat. Niestety gatunek zagrożony jest wyginięciem, na świecie żyje obecnie jedynie około 120 osobników.
5. Czy papużki nierozłączki są naprawdę nierozłączne?
Chyba każdy zna powiedzenie „być jak papużki nierozłączki”. Skąd się wzięło? Otóż ptaki o tej nazwie naprawdę istnieją. Papużki nierozłączki to niewielkie, ale bardzo kolorowe ptaki. Mogą mieć od 13 do 17 cm wielkości, charakteryzuje je krótki ogon i okrągły kształt. Występują na Madagaskarze i w Afryce Środkowej.
Ich nazwa naprawdę wywodzi się od silnej więzi, jaką zawiązują ze swym parterem na całe życie. Co ciekawe, ptaki te określa się także inną nazwą – agapornis – co oznacza słowa kochać i ptak. Nazwa ta ma nawiązywać do legend, mówiących o tym, że kiedy jedna z papużek umiera, wkrótce umiera także ta, z którą była związana.
6. Nie wszystkie papugi lubią tropiki
Barwne upierzenie papug wszystkim chyba kojarzy się z tropikalną wyspą albo amazońską dżunglą. Tymczasem nie wszystkie gatunki papug występują w takich regionach. Na przykład papuga Kea upodobała sobie górskie regiony Nowej Zelandii, gdzie zamiast na drzewach gnieździ się w norach. Z kolei papużka Fidżyjka kasztanowata zamieszkuje górskie regiony Sierra Madre w Meksyku.
7. Papugi lubią pomagać
Może nie dotyczy to wszystkich odmian, ale naukowcom z niemieckiego instytutu ornitologicznego udało się dowieść, że papugi żako chętnie udzielają bezinteresownej pomocy innym ptakom. Podczas eksperymentu papugi zdobywały żetony, które mogły potem wymienić na przysmak. Badacze zauważyli, że papugi, które zdobyły żetony, dzieliły się nimi z innymi osobnikami po to, by i one mogły otrzymać przekąskę. Co ciekawe, aż 7 na 8 papug zachowało się tak już w pierwszej próbie, pomimo braku natychmiastowych korzyści i nie oczekując niczego w zamian.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nierozłączki czarnogłowe nie są kłopotliwymi domownikami. Niestety, w swoim naturalnym środowisku zagrożone są wyginięciem. Pamiętajmy o tym i nie kupujmy ptaków niewiadomego pochodzenia, mogły bowiem paść ofiarą kłusowników i pochodzić...
Wesoła i ruchliwa kakadu różowa nie sprawia większych problemów w hodowli, jeśli tylko zapewni się jej odpowiednią opiekę. Jest najbardziej rozpowszechnioną kakadu i najliczniejszą papugą świata. Środowisko naturalne kakadu różowej...
Świergotka seledynowa jest niewielką, bardzo ładną i łatwą w hodowli papużką. Wydaje melodyjne, miłe dla ucha dźwięki, co jest niewątpliwą zaletą dla wielu miłośników ptaków, i wyróżnia ją spośród innych...