Sklep online
Sklep online

Koszatniczka - co powinieneś wiedzieć, zanim przyprowadzisz ją do domu?

Koszatniczka to niezwykle ciekawe stworzenie, o nieco egzotycznym rodowodzie. Prowadzi inny tryb życia niż większość gryzoni, a ze względu na górskie pochodzenie wymaga też dość specyficznych warunków. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć o koszatniczce i jak właściwie się nią zaopiekować!

Skąd pochodzą koszatniczki?

Koszatniczka pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z Chile, gdzie zamieszkuje zbocza Andów na wysokości około 1200 m n.p.m. W stanie dzikim gryzoń ten nie występuje nigdzie indziej na świecie. Można spotkać ją jedynie w ogrodach zoologicznych lub w prywatnych domowych hodowlach. Od jakiegoś czasu bowiem koszatniczka staje się jednym z najchętniej hodowanych gryzoni, co z pewnością jest zasługą jej miłego i towarzyskiego usposobienia.

W naturze koszatniczki żyją w niewielkich stadach liczących około 5-8 osobników. Większość kolonii zawsze stanowią samiczki. Warto pamiętać o tym decydując się na hodowlę koszatniczek w domu. Gryzonie te są niezwykle towarzyskie i najlepiej czują się mając u boku kompana tego samego gatunku. Nie są przy tym konfliktowe, więc bez obaw możemy hodować w jednej klatce dwie samiczki albo dwóch samców.

Ile żyją koszatniczki?

W naturze koszatniczki stanowią niestety dość łatwy cel dla większości drapieżników, więc zwykle nie żyją dłużej niż 2-4 lata. Za to w bezpiecznych warunkach domowych, dobrze odżywione i pielęgnowane gryzonie potrafią przeżyć nawet 6-9 lat. To o wiele więcej niż u większości innych gryzoni, dlatego wybierając koszatniczkę, musimy być świadomi, że nowy pupil będzie towarzyszył nam przez dłuższy czas.

↓ POKARM DLA KOSZATNICZEK ↓

Zachowanie i temperament koszatniczek

Jedno jest pewne – każdy, kto szuka miłego kompana pośród gryzoni, powinien zainteresować się koszatniczką. To niezwykle przyjazny gryzoń, który wprost uwielbia mieć towarzystwo, zarówno człowieka, jak i innego przedstawiciela swego gatunku. Koszatniczki są też stosunkowo łatwe do oswojenia, lubią się bawić i pozostają aktywne przez większą część dnia. Jeśli tylko okażemy pupilowi troskę i zainteresowanie, możemy liczyć na to, że szybko odwdzięczy się zaufaniem.

Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsza relacja z opiekunem nie zastąpi koszatniczce towarzystwa drugiego gryzonia. Zwierzaki te hodowane w pojedynkę mogą czuć się osamotnione, a to często odbija się na ich kondycji psychicznej. Decydując się na hodowlę dwóch osobników tej samej płci, na pewno zapewnimy im większy komfort i możliwość realizowania naturalnych potrzeb, właściwych dla gatunku. Koszatniczki w swoich stadach nawiązują bliskie relacje, przytulają się do siebie podczas snu, muskają swoje futerka i komunikują się za pomocą pomruków i pisków.

Żywienie: co jedzą koszatniczki?

Dieta koszatniczki powinna jak najwierniej naśladować to, czym gryzoń żywiłby się na wolności. Podstawą jadłospisu powinien być to zatem pokarm roślinny o dużej zawartości włókna. Stałym elementem diety będzie więc sianko oraz suszona zielenina, na przykład mniszek lekarski, koniczyna, babka lancetowata, liście malin, jeżyn i truskawek, a także liście oraz gałązki drzewek owocowych. Gotowe mieszanki suszonych ziół i roślin można nabyć w sklepach zoologicznych.

Cennym dodatkiem do codziennej diety będzie także gotowa karma dla koszatniczek, która dostarczy pupilowi wielu ważnych składników odżywczych.

Niewskazane dla koszatniczek dla z kolei wszelkie produkty o dużej zawartości cukrów i tłuszczy. Będą to na przykład suszone i świeże truskawki, marchew, burak, orzechy oraz ziarna słonecznika. Cukrzyca, będąca następstwem złej diety jest niestety jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych u koszatniczek.

Klatka dla koszatniczki: jaką wybrać?

Koszatniczka to niewielki, ale za to bardzo energiczny gryzoń o ogromnej potrzebie ruchu. Minimalne wymiary klatki dla niego to 100x50x40 cm, ale im większa, tym lepiej dla pupila. Doskonale sprawdzi się też klatka wielopoziomowa, zwłaszcza jeśli zamierzamy hodować więcej niż jednego gryzonia.

Podłoże klatki powinny stanowić trociny lub specjalne pellety dla gryzoni. Warto dodać do nich trochę ligniny, z której koszatniczki będą mogły budować swoje jamy. Ważnym elementem wyposażenia klatki będą też zabawki, na przykład gałęzie drzew służące do wspinaczki albo kołowrotek. Przydadzą się także tunele, domki oraz hamak, słowem wszystko, co dostarczy rozrywki energicznej koszatniczce.

Zdrowie i pielęgnacja koszatniczek

Opieka nad koszatniczką nie powinna sprawiać większych problemów. Istotnym elementem pielęgnacji będą jednak kąpiele piaskowe, których gryzoń potrzebuje do oczyszczenia skóry i futerka. Piasek do kąpieli dla koszatniczki można nabyć w sklepie zoologicznym. Wystarczy wstawić do klatki pojemnik z piaskiem 2 razy w tygodniu na około 15 minut, by zwierzak mógł z niego skorzystać.

Koszatniczki to dość odporne zwierzaki. Chorują rzadko, o ile zapewnimy im odpowiednią dietę i warunki. Uwagę warto zwrócić uwagę na ich zęby, gdyż przerośnięte mogą sprawić wiele problemów. Częstą przypadłością koszatniczek jest także depresja, wynikająca z nudy lub osamotnienia. Do typowych dla nich problemów zdrowotnych zalicza się też cukrzycę oraz powiązaną z nią zaćmę.

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Miski dla gryzoni i królików

W sklepach zoologicznych kakadu można dostać wiele różnych miseczek dla królików i gryzoni. Różnią się wielkością, ale przede wszystkim materiałem z jakiego są wykonane. Dobranie odpowiedniej wielkości nie jest trudne,...

Czytaj więcej
Karma dla królika

Ustalenie prawidłowego menu dla zwierzaka zawsze wymaga chwili zastanowienia. Choć króliki nie potrzebują żadnych wykwintnych specjałów, w ich diecie nie może zabraknąć różnorodnych składników pokarmowych. Z drugiej zaś strony nawet...

Czytaj więcej
Myksomatoza królików

Myksomatoza królików jest chorobą zakaźną, którą wywołuje wirus o nazwie Leporipoxvirus. Atakuje on najpierw węzły chłonne, w których się namnaża, potem rozprzestrzenia się po całym organizmie. Niestety w większości przypadków...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram