Sklep online
Sklep online

Czego nie mogą jeść psy?

To, co zdrowe i smaczne dla ludzi nie zawsze służy czworonogom. W naszych kuchniach aż roi się od produktów, które mogą poważnie zaszkodzić psu, narazić go na zatrucie pokarmowe, a nawet dużo poważniejsze problemy zdrowotne. O jakich produktach mowa? Czego nie może jeść pies?

W zasadzie wszyscy wiemy, że pies nie powinien spożywać jedzenia przeznaczonego dla ludzi, ale w praktyce bywa z tym różnie. W końcu, kto mógłby oprzeć się błagalnemu spojrzeniu i nieszczęśliwej minie ukochanego pupila? Niejeden opiekun w chwili słabości dzieli się z psem tym, co sam właśnie je. Niestety wiele produktów, które dla nas są zdrowe i smaczne, mogą wyrządzić psu ogromną krzywdę. Jakie to produkty?

Czego nie powinien jeść pies? 7 zakazanych produktów

Niestety wielu opiekunów nie jest świadomych tego, jak wiele owoców, warzyw czy innych produktów spożywczych stanowi zagrożenie dla psów. Często wychodzimy z założenia, że jeżeli nam coś nie szkodzi, to psu też nie powinno. Trzeba jednak pamiętać, że psy mają zupełnie inny metabolizm niż ludzie, a niektórych substancji odżywczych po prostu nie są w stanie przyswoić. Oto lista produktów, których nie powinien jeść pies:

Czekolada i kakao

Czekolada to jedna z najgroźniejszych przekąsek dla psa. Poza szkodliwą kofeiną zawiera także substancję zwaną teobrominą, która może zasiać prawdziwe spustoszenie w organizmie pupila. Teobromina wykazuje toksyczny wpływ na układ nerwowy zwierzaka, może powodować przyspieszenie pracy serca, uszkodzenie nerek, nadmierną produkcję hormonów czy rozluźnienie mięśni gładkich.
Niebezpieczne dla czworonoga jest nie tylko podawanie dużych ilości czekolady na raz, ale również serwowanie jej w małych ilościach i krótkich odstępach czasu. Przypadki śmiertelne odnotowano nawet po zjedzeniu około 100 gramów teobrominy na 1 kg masy ciała psa. Pierwszymi objawami zatrucia są wymioty, biegunka, rozdrażnienie i skurcze mięśni.

↓ WITAMINY DLA PSÓW ↓


Winogrona i rodzynki

Kolejny przysmak, którego nie należy podawać psom to winogrona i rodzynki. Niestety wciąż nie wiadomo, która z substancji zawartych w tych owocach tak bardzo szkodzi psom, ale do zatrucia może dojść już po zjedzeniu 10-12 winogron. W skrajnych przypadkach prowadzi to do niewydolności nerek lub poważnego uszkodzenia wątroby.

Cebula, czosnek, szczypiorek

Warzywa te zawierają szkodliwy dla psów dwusiarczek propylu i triosiarczan sodu, które niszczą strukturę czerwonych krwinek i zaburzają transport tlenu we krwi. Objawy zatrucia pojawiają się kilka dni po spożyciu cebuli lub czosnku. Należą do nich biegunka, wymioty, ospałość i osłabienie.
Warto dodać, że warzywa są szkodliwe dla psa zarówno w postaci surowej, jak i gotowanej. Ani cebula, ani czosnek nie tracą swych toksycznych właściwości po obróbce termicznej.

Orzechy makadamia

Nie wszystkie orzechy są szkodliwe dla psów. Na przykład orzechy laskowe, włoskie lub ziemne podawane w niewielkich ilościach mogą stanowić ciekawy przysmak i wartościowy dodatek do psiej diety. Wyjątek stanowią orzechy makadamia, które dla czworonogów stanowią truciznę! Nawet niewielka dawka może wywołać biegunkę i wymioty, a większa doprowadzić do paraliżu układu nerwowego i sercowego. Toksyczna dla psa dawka to już 2,4 grama na 1 kg masy ciała.

Kości po obróbce termicznej

Chyba każdy kojarzy kreskówkowy wizerunek psa z nieodłączną kością w pysku. I o ile surowe kości mogą być jednym ze składników diety BARF, tyle kości po obróbce termicznej nie powinny być serwowane czworonogom. Dotyczy to zarówno kości drobiowych, jak i wszystkich innych. Produkty te poddane obróbce termicznej, czy to gotowaniu, czy pieczeniu sprawia, mają inną strukturę i rozpadają się na mniejsze, ostre kawałki, które ranią przewód pokarmowy psa. Zdarza się, ze odłamek kości wbija się w przełyk lub jelita, a jego wydobycie wymaga interwencji chirurgicznej.

Sól i inne przyprawy

Psy nie mogą jeść również posiłków przyprawionych solą, pieprzem ani żadnymi innymi przyprawami. Sól zaburza metabolizm i zbytnio obciąża nerki, a przyprawy mogą podrażnić przewód pokarmowy i wywołać objawy zatrucia. Dlatego pupilowi należy serwować jedynie odpowiednią karmę dla psów, bez przypraw i sztucznych polepszaczy smaku.

Czego unikać w diecie psa?

Aby utrzymać psa w zdrowiu i dobrej kondycji, powinniśmy przede wszystkim zatroszczyć się o jego dietę. Musimy pamiętać, że jedzenie przeznaczone dla ludzi, pełne konserwantów, przypraw i wzmacniaczy smaku nie będzie odpowiednie dla pupila. Przyprawy, sól i cukier szkodzą pupilowi, w najlepszym przypadku prowadząc do otyłości, a w najgorszym do nieodwracalnego uszkodzenia narządów wewnętrznych i groźnych dla zdrowia powikłań.
Dlatego, zamiast serwować psu mało pożywne resztki ze stołu, postarajmy się zainwestować w porządną karmę dla psa. Z kolei przekąski w stylu ludzkich słodyczy zastąpmy specjalnymi smakołykami dla psów, jakich nie brakuje w sklepach zoologicznych.

 

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Dingo zabawki dla psa

Zabawki przydają się wszędzie - w domu, na spacerze i na wakacjach z psiakiem. Są doskonałym urozmaiceniem różnych aktywności na świeżym powietrzu, niektóre zmuszają też psiaka do główkowania. Możemy zdecydować...

Czytaj więcej
Wpływ zwierząt na rozwój dziecka

Każde zwierzę, niezależnie od gatunku czy wielkości, może dać człowiekowi coś cennego. Dzięki czworonogom nasze życie staje się zdrowsze, uczymy się odpowiedzialności i empatii. Liczne badania dowiodły, że zwierzaki mogą...

Czytaj więcej
Czego pies nie powinien jeść?

Potrzeby żywieniowe psa są inne niż nasze. Ewolucja przystosowała ich układ pokarmowy do trawienia i jednych pokarmów, podczas gdy inne są przez ich organizmy nie tolerowane lub wręcz szkodliwe. Czego...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram