Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Koty rasy ragdoll to wyjątkowe zwierzaki, które szturmem podbiły serca kociarzy na całym świecie. Swą popularność zawdzięczają niezwykłej urodzie i przyjaznemu, ujmującemu usposobieniu. Skąd wzięły się ragdolle i co warto wiedzieć o kotach tej rasy?
Ragdoll (ang. „szmaciana lalka”) to jedna z najpopularniejszych i najciekawszych ras kotów. Wokół jej powstania krążyło wiele legend i kontrowersji, które dziś przez większość miłośników rasy traktowane są wyłącznie jako element promocyjny. Skąd zatem wzięły się piękne ragdolle?
Pierwsze koty rasy ragdoll przyszły na świat w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, w domu niejakiej Ann Baker. Pewnego dnia kobieta miała znaleźć na ulicy ciężarną kotkę, potrąconą przez samochód. Zwierzak przypominał krzyżówkę rasy perskiej i birmańskiej, a miot, który przyszedł na świat, posiadał już pewną charakterystyczną cechę. Otóż maluchy wzięte na ręce wiotczały i stawawały się bezwładne niczym szmaciana lalka – stąd nazwa rasy. Nowa właścicielka kociąt rozpoczęła próby dalszego rozmnażania rasy, a o ich niezwykłej przypadłości mówiła, że jest wynikiem mutacji genetycznej lub następstwem urazów powstałych podczas wypadku matki.
Większość hodowców i miłośników razy wkłada tę opowieść między bajki. Rasa ragdoll powstała najpewniej w sposób celowy poprzez krzyżowanie kotów rasy angora, perskiej, birmańskiej i burmskiej. Faktem pozostaje jednak, że większość przedstawicieli rasy ragdoll rzeczywiście rozluźnia się i wiotczeje po podniesieniu.
Ragdoll to kot dość duży i masywny, ale nie pozbawiony wdzięku. Ma gruby kościec i umięśnioną budowę ciała, a przy tym mnóstwo wdzięku i elegancji typowej dla każdego kota. Dorosły mruczek tej rasy może ważyć od 4,5 do nawet 10 kilogramów. Ragdolle mają długi tułów i szeroką klatkę piersiową. Tylne łapy są nieco dłuższe i masywniejsze niż przednie. Głowa ma kształt zaokrąglonego trójkąta, z uszami szeroko rozstawionymi i nachylonymi do przodu. Niezwykłe są jednak oczy ragdolla – duże, owalne i intensywnie niebieskie. Kolejną ozdobę stanowi jego ogon. Jest długi, puszysty i lekko zwężany na końcu.
Koty rasy ragdoll charakteryzuje typ umaszczenia colorpoint. To znaczy, że kolor podstawowy pojawia się jedynie na określonych punktach ciała, przeważnie na pysku, uszach, łapach oraz ogonie. Reszta pokryta jest jasnym, jednolice ubarwionym włosem. Sierść ragdolla jest długa, miękka i jedwabista. Wyróżnia się 3 podstawowe typy umaszczenia:
Ragdoll posiada pewne cechy, które zdaniem wielu czynią z niego kota wręcz doskonałego. Po pierwsze są to zwierzaki niezwykle spokojne, zrównoważone i delikatne z natury. Uwielbiają towarzystwo człowieka i szybko przywiązują się do swego opiekuna. Są oddane i kochające, a za swoim ulubionym człowiekiem potrafią podążać niemal krok w krok. Ragdolle kochają pieszczoty i zabawę, ale nie są przy tym natrętne.
Koty rasy ragdoll cechuje także ogromna inteligencja, ale jego temperament można określić jako trochę flegmatyczny. Ragdoll jest niezwykle spokojny i łagodny, a wszelkie zmiany przyjmuje z niemal stoickim spokojem. Świetnie dogaduje się nie tylko z ludźmi, ale i z innymi kotami, a nawet z psami. Ragdoll to także typowy domator, który najlepiej czuje się w domowych pieleszach.
Kolejną zaletą ragdolla jest to, że nie jest specjalnie skoczny. Większość przedstawicieli tej rasy woli spacerować po ziemi, by być bliżej opiekuna, niż wspinać się na wysokości i ukrywać na wysokich półkach.
Podobnie jak wszystkie koty o dłuższej sierści ragdolle wymagają regularnego szczotkowania. Aby utrzymać ich futro w dobrej kondycji, należy je systematycznie wyczesywać i szczotkować. Dzięki temu unikniemy kołtunienia i filcowania sierści.
Poza tym warto pamiętać, że ragdolle mogą mieć problem z nadmiarem włosów trafiających do ich układu trawiennego. Ten problem nasila się zwłaszcza w okresie linienia. Warto zapewnić pupilowi różne środki, ułatwiające proces wydalania sierści. Może to być trawa dla kota lub specjalna karma i przysmaki odkłaczające.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kocie miauczenie potrafi rozczulić każdego właściciela futrzaka. Bo jak tu oprzeć się tak uroczemu wezwaniu? Zdarza się jednak, że kociaki niechętnie odzywają się do swoich opiekunów. Jeśli nasz ulubieniec ciągle...
Tak. Koty niewychodzące z domu nudzą się często i to zazwyczaj w sposób, który robi się trudny do wytrzymania dla właściciela. Miauczą, gryzą, drapią, chodzą krok w krok za człowiekiem,...
Tyfus koci, czyli panleukopenia kotów jest niebezpieczną chorobą zakaźną. Zarazić się nią mogą koty w każdym wieku, ale najczęściej atakuje kocięta i młode osobniki, co często kończy się ich śmiercią....