Sklep online
Sklep online

Ferie zimowe z kotem

Kiedy zbliża się czas ferii zimowych, wielu właścicieli musi podjąć decyzję, co zrobić z pupilem. Oczywiście problem dotyczy tych, którzy na ferie zamierzają gdzieś wyjechać. Czasami jest to sąsiednia miejscowość, kiedy indziej punkt położony na drugim końcu kraju albo nawet za zagranicą. Warto zabierać mruczka ze sobą? Odnajdzie się na takim wyjeździe? A może lepiej znaleźć mu opiekuna tymczasowego? Są również tacy, którzy nie chcą zabierać ze sobą futrzaka, ale nie potrafią zostać go też pod opieką kogoś innego, więc rezygnują z wyjazdu. Czy to dobra opcja? Poniżej lista poszczególnych rozwiązań oraz ich wady i zalety. Pamiętajmy, żeby zawsze mieć na uwadze dobro kota, kiedy podejmujemy decyzję. Nie bądźmy jednak przesadnie zestresowani i nadopiekuńczy – może da się znaleźć opcję, która zadowoli wszystkich.

Kota zostawić czy zabrać ze sobą?

To pierwsze i podstawowe pytanie, które musimy sobie zadać, jeśli decydujemy się na wyjazd na ferie zimowe. Skoro posiadamy mruczka, mamy do wyboru zabrać go ze sobą albo zostawić w domu. Jeżeli zdecydujemy się na to drugie rozwiązanie, trzeba znaleźć opiekuna zastępczego.

Czy mruczek może zostać w domu sam? To zależy. Jeśli dobrze znosi rozstania, jest zdrowy, a mieszkanie dostosowane do jego potrzeb i bezpieczne, możemy zostawić pupila samego, ale tylko na dzień, maksymalnie dwa. Zwierzak nie może na dłużej zostać sam, potrzebuje jedzenia, picia, sprzątnięcia kuwety, zadbania o niego i oczywiście towarzystwa. Podajnik na pożywienie i nowoczesna kuweta nie sprawią, że ten czas się wydłuży. Wielu właścicieli nie chce jednak zostawić futrzaka nawet na jeden dzień zupełnie samego.

Jeśli mruczek zostaje, a my jedziemy, trzeba mu znaleźć opiekuna zastępczego na te kilka lub nawet kilkanaście dni. To powinna być osoba, którą zwierzak dobrze zna i lubi, w ten sposób nie będzie się tak denerwował. Większość osób prosi o pomoc kogoś z rodziny albo z przyjaciół. Jeśli opiekun i mruczek mało się znają, trzeba ich ze sobą zapoznać przed naszym wyjazdem i poobserwować, czy przypadli sobie do gustu. Nikt z bliskich nie może nam pomóc? Możemy zdecydować się na profesjonalnego opiekuna, którego po prostu się opłaca. W takim wypadku koniecznie trzeba najpierw zapoznać się z taką sobą, poznać opinie na jej temat i zobaczyć, jak mruczek na nią zareaguje.

Opiekun może zajmować się naszym czworonogiem w dwojaki sposób. Albo będzie tylko odwiedzał pupila, raz albo dwa razy dziennie (i podczas tych wizyt wykonywał wszystkie zabiegi wokół futrzaka oraz się z nim bawił), albo zamieszka z mruczkiem. Jeśli nasz zwierzak lubi danego opiekuna, często jest to dla niego wygodniejsza opcja, a my czujemy się bezpieczniej. Mruczek z pewnością woli zostać u siebie niż się przeprowadzać, ale oczywiście warunki nie zawsze na to pozwalają.

Opiekun, który zostaje z kotem, musi znać jego nawyki, zwyczaje, lęki, ewentualne choroby. Zostawiamy zapas karmy, leków, kontakt do siebie i do weterynarza, przydadzą się także pieniądze na sytuację awaryjną.

Nie chcemy zostawiać mruczka? W takim razie albo rezygnujemy z wyjazdu i razem spędzamy ferie na miejscu, albo zabieramy go ze sobą. Obie opcje mają swoje wady i zalety.

Ferie zimowe z kotem w domu

Postanowiliśmy zostać z ulubieńcem? Może niektórzy uznają, że to nadopiekuńczość, ale jeśli pupil jest bardzo lękliwym zwierzakiem, nie lubi żadnych zmian albo ma skłonności do chorowania, to często najlepsze wyjście, które jest jednocześnie znakiem naszej miłości do futrzaka. W ferie w domu nie musimy się wcale nudzić.

Leżenie na kanapie przez cały dzień to marny pomysł na spędzenie wolnych dni. Zanudzimy się i my, i kot. Co zatem robić? Warto spróbować wyjść w plener, jeśli pogoda nie jest okropna (czyli nie leje deszcz, nie ma silnego wiatru, nie dokucza duży mróz). Mamy ogród? Koniecznie zacznijmy od niego! Nawet lękliwy i nawykły do domowych pieleszy zwierzak może poczuć zew natury, trzeba tylko oswajać go krok po kroku (a jeśli nigdy wcześniej nie był na dworze, trzeba go też oswoić z zimnem, żeby się nie przeziębił!).

Jeśli mieszkamy w otoczeniu lasu, łąk albo chociaż parku, tereny do spacerów i zabaw mamy doskonałe. Śnieg to zawsze dodatkowa atrakcja, można w nim kopać, tarzać się i biegać. Pamiętajmy tylko o obowiązkowych szelkach/obroży i smyczy. Bezpieczeństwo to podstawa.

Jeśli natomiast nasz mruczek nie chce i nie jest przygotowany do wychodzenia na spacery, warto pobawić się z nim w domu. Gonienie myszy lub piórka zawieszonego na lince obudzi instynkty łowieckie, szukanie ukrytej w domu przekąski wyostrzy kocie zmysły, a wspólne przytulanie i głaskanie uruchomi zapewnie błogie mruczenie.

Ferie w domu nie muszą być nudne, nawet bez wychodzenia z domu. Oczywiście nie będzie tak ekscytująco jak na wyjeździe, ale mruczek zachowa swój spokój i komfort, a my zyskamy szansę nawiązania z nim jeszcze bliższej relacji emocjonalnej.

↓ TRANSPORTERY DLA KOTÓW ↓

Wyjazd z kotem na ferie zimowe

Podjęliśmy decyzję, że jedziemy z mruczkiem? Doskonale! Czeka nas zatem zimowa przygoda. Bez względu na to, czy jedziemy nad morze, na wieś czy w góry, trzeba wszystko porządnie przygotować. Nie zabierajmy tylko zwierzaka do dużego, hałaśliwego miasta, bo tam na pewno nie wypocznie. Zminimalizujmy też czas podróży i stres związany z przemieszczaniem się: wybierzmy wyjazd krajowy.

O czym musimy pamiętać, zabierając mruczka na ferie?

  • o spakowaniu wszystkiego, co potrzebne, w tym leków, misek, ulubionych zabawek czy legowiska (mruczka pakujemy tak samo jak siebie)
  • o upewnieniu się, że tam, gdzie zabieramy pupila, są akceptowane zwierzęta (dotyczy zwłaszcza hoteli i pensjonatów)
  • o tym, że tereny, które wybraliśmy, nadają się do spędzania czasu z kotem
  • o bezpieczeństwie podczas jazdy (najlepszy będzie samochód, a mruczek musi jechać w transporterze i być przypięty pasami, aby nie stała mu się krzywda).

Ferie zimowe z kotem – co robić na wyjeździe?

Przyjechaliśmy na miejsce? Zacznijmy od zaaranżowania kącika dla mruczka, aby poczuł się jak w domu. Po rozpakowaniu się i posiłku warto wybrać się na zwiedzanie okolicy. Obowiązkowo zakładamy pupilowi szelki i smycz.

Podczas zimowego wypoczynku najlepiej sprawdzają się oczywiście spacery. W nowym miejscu są szczególnie ekscytujące, bo wszystko pachnie i wygląda inaczej. Rzecz jasna na spacer bierzemy zwierzaka, który jest do tego przyzwyczajony, w przeciwnym wypadku powinien jednak zostać w hotelu czy pensjonacie.

Wśród zimowych aktywności jest bieganie, polowanie w śniegu, tropienie, zabawy w polowanie na zabawki i gadżety przypominające ofiary, możemy też ulepić kotu igloo, śnieżny tor przeszkód albo zjechać z nim na sankach (futrzaka trzymamy na kolanach). Nie zbliżajmy się natomiast do zbiorników wodnych i zabierajmy zapasy jedzenia i wody na dłuższe spacery. Pamiętajmy też, że na teren parków narodowych zwierzęta mają zakaz wstępu.

Magdalena Dolata
Absolwentka studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim i uczennica szkoły filmowej na specjalności reżyseria i scenopisarstwo. Od dzieciństwa w towarzystwie zwierząt: kota, świnki morskiej, rybek. Karmi regularnie wrony pod domem, a swój balkon zamieniła w hotel dla sikorek. Dla wszelkiej maści kotów zrobi wszystko. Z czystego zamiłowania pisała nawet maturę rozszerzoną z biologii.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Kule włosowe u kotów

Koty mają zwyczaj czyścić swoje futro za pomocą własnego języka. Przy tej okazji połykają włosy, które mogą w przewodzie pokarmowym zbijać się w kule. Nazywamy je pilobezoarami. Zwykle nie stanowią...

Czytaj więcej
Jakich zapachów nie lubią koty?

Koty w swoim życiu w dużej mierze polegają na czułym węchu. Zapach jest dla nich cenną pomocą przy wyborze pożywienia czy unikaniu miejsc bytowania drapieżników. Nieprzyjemna woń bywa dla futrzaków...

Czytaj więcej
Warzywa w diecie kota

Koty to zdeklarowani wielbiciele mięsnych dań. Nie oznacza to jednak wcale, że w ich diecie mogą znajdować się wyłącznie surowce pochodzenia zwierzęcego. Wiele mruczków chętnie pałaszuje także niektóre rośliny. Idealnym...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram