Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Ostatnimi laty bardzo wzrosła popularność małych psów. Nie ma wątpliwości, że wynika to przede wszystkim z ograniczonej powierzchni dla psa, jaką dysponujemy. Większość właścicieli czworonogów to w tej chwili mieszkańcy miast. Niewielkie miejskie mieszkania, niedostatek miejsc, gdzie zwierzak może się wybiegać oraz brak czasu na długie spacery raczej nie sprzyjają trzymaniu dużych psów. Małe rasy wydają się wręcz idealne do takich warunków. Jak wszystkie stworzenia, jednak i one mają swoje specyficzne potrzeby, przede wszystkim w zakresie żywienia.
Dlaczego psy ras małych mają specyficzne potrzeby żywieniowe? Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, czym w ogóle wyróżniają się małe pieski.
Przede wszystkim różnice dotyczą metabolizmu, który u małych ras jest znacznie szybszy. W związku z tym, mają one znacznie większe zapotrzebowanie energetyczne – w stosunku do masy ciała może być nawet o 60% wyższe niż w przypadku ras dużych. W związku z tym, ich pokarm powinien być bardziej kaloryczny, by pokryć zwiększone zapotrzebowanie na energię.
Kolejna znacząca różnica dotyczy tempa wzrostu szczeniąt. Zacznijmy od tego, że proporcje wielkości między noworodkiem a osobnikiem dorosłym są u psów małych znacznie mniejsze niż to jest u ras dużych. Ponadto maluchy dojrzewają fizycznie znacznie szybciej. Taki york w wieku 8 miesięcy jest już praktycznie dorosły, podczas gdy bernardyn w tym wieku jest jeszcze szczenięciem.
Mniejsze znaczenie mają różnice w wielkości pyska i zębów. Niemniej jednak małe psiaki nie są wstanie pogryźć dużych kąsków. Ma to znaczenie szczególnie, gdy podajemy naszemu pupilowi suchą karmę – wielkość krokieta musi być dostosowana do rozmiarów pyszczka.
Skoro już mowa o suchych karmach dla psów. W ostatnich latach stały się podstawą diety większości domowych pupili, przynajmniej w krajach rozwiniętych. Nie ma wątpliwości, że stanowią one doskonałą alternatywę dla domowego jedzenia. Dobrej jakości zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a ich szeroka oferta pozwala dobrać odpowiedni produkt do indywidualnych potrzeb naszych zwierząt.
Spośród wszystkich dostępnych w sklepach karm dla psów najlepiej wybierać te, które są adresowane do psów małych ras. Właśnie one bowiem są najlepiej dostosowane do potrzeb żywieniowych tych czworonogów. Nie mówiąc już o tym, że odpowiednia wielkość krokieta ułatwia im gryzienie i żucie.
Oczywiście możemy naszym pupilom podawać również karmy all breeds, czyli przeznaczone dla wszystkich ras, niezależnie od przynależności do grupy wagowej. Nie powinniśmy natomiast żywić ich karmami dla psów ras dużych i olbrzymich, ponieważ nie są dostosowane do potrzeb naszych zwierząt.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dorosłe psy ras olbrzymich osiągają masę ciała powyżej 44 kg. Fakt ten oraz specyficzny rozwój szczeniąt tych ras sprawia, że wymagają w młodości specyficznego żywienia. Odmiennego niż w przypadku szczeniąt...
Obroża to jeden z podstawowych elementów psiej wyprawki. Bez niej nie sposób wyobrazić sobie wspólnego życia z pupilem. Wygodna i odpowiednio dobrana zapewnia psu bezpieczeństwo podczas spacerów, a nam umożliwia...
Yorki to chyba jedne z najpopularniejszych psów, jakie można spotkać w naszych domach. Są wyjątkowo przyjazne, towarzyskie, zawsze wesołe i chętne do zabawy, a ponadto bez reszty oddane właścicielowi. Trzeba...