Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Rodzaj podłoża to podstawowy czynnik wpływający na komfort korzystania z kuwety przez mruczka. Dzięki dobrej ściółce wizyty w kuwecie mogą stać się dla futrzaka znacznie przyjemniejsze, a utrzymanie kociej toalety w czystości dużo łatwiejsze. Jaki żwirek wybrać dla kota? Czym różnią się poszczególne podłoża?
https://kakadu.pl/blog/wordpress/co-zrobic-gdy-kot-je-zwirek/
Żwirek bentonitowy pod względem struktury przypomina piasek lub drobne kamyki. Jego charakterystyczną cechą jest zdolność do tworzenia bryłek pod wpływem kontaktu z wilgocią. Zbrylone nieczystości można usunąć za pomocą łopatki, bez konieczności opróżniania całej toalety. Gruntowna wymiana żwirku jest niezbędna co 3-4 tygodnie. Żwirek bentonitowy dla kota dobrze wiąże mocz i absorbuje nieprzyjemne zapachy, przez co pozwala na długo zachować czystość w kuwecie. Podłoże tego typu jest dość ciężkie, dlatego dobrze utrzymuje się w kuwecie, zapewnia zwierzakowi stabilność i komfort użytkowania. Pozwala też realizować naturalne zachowania związane z kopaniem w ściółce. Ze względu na zbliżoną do piasku strukturę, żwirek bentonitowy jest lubiany przez większość kotów. Jego granulację i zapach można precyzyjnie dobrać do preferencji futrzaka. Zazwyczaj nie ma więc problemów z przyzwyczajeniem mruczka do takiego podłoża. Zbrylający żwirek bentonitowy poleca się dla zwłaszcza dla mruczków preferujących naturalne podłoża oraz brudzących poza kuwetą.
↓ ŻWIREK BENTONITOWY DLA KOTA ↓
Żwirek bentonitowy może czasami przywierać do kuwety i przyklejać się do kocich łapek. Problemem bywa także jego pylenie. Zbrylający żwirek bentonitowy nie nadaje się do utylizacji w toalecie. Nie poleca się jego stosowania w kuwetach ulokowanych w łazience – stały kontakt z wilgocią może skrócić czas jego użytkowania.
Żwirek silikonowy (silikatowy) produkowany jest z uwodnionej krzemionki. Ma postać twardych, przezroczystych kryształów. Żwirek silikonowy dla kota słynie z dużej mocy absorpcyjnej. Dzięki porowatej strukturze doskonale pochłania wilgoć. Koci mocz zatrzymywany jest wewnątrz kryształów, co sprawia, że żwirek krzemionkowy znacznie ogranicza nieprzyjemny zapach unoszący się wokół kuwety. Podłoże wytworzone z krzemionki pozwala z łatwością zachować odpowiednie warunki higieniczne w kuwecie mruczka. Żwirek silikonowy dla kota prawie nie pyli i skutecznie ogranicza namnażanie się bakterii. Jego dużą zaletą jest wysoka wydajność i łatwość eksploatacji. Na co dzień wystarczy usuwać z kociej kuwety jedynie ekskrementy stałe. Całkowita wymiana podłoża konieczna jest zwykle co 3-4 tygodnie. O tym, że żwirek nie nadaje się już do użytku, świadczy zmiana zabarwienia kryształów na żółte. Żwirek silikonowy polecany jest przede wszystkim dla kocich alergików, mruczków cierpiących na choroby układu oddechowego i zwierzaków o wysokich wymaganiach dotyczących czystości ich toalety. Sprawdzi się w kuwetach automatycznych.
↓ ŻWIREK SYLIKONOWY DLA KOTÓW ↓
Do optymalnego działania podłoża silikonowego wymagane jest utrzymanie w pomieszczeniu odpowiednich warunków wilgotnościowych – umożliwiających parowanie. Żwirek silikonowy w czasie użytkowania wydaje charakterystyczny szeleszczący dźwięk, który może nieco odstraszyć bardziej wrażliwe zwierzaki i kocięta. Specyficzna struktura sprawia także, że nie wszystkie koty go akceptują. Jego wprowadzenie może wymagać nieco dłuższego, niż w przypadku innych podłoży, okresu adaptacji (dowiedz się, czym różni się żwirek silikonowy od innych żwirków KLIK »).
Żwirek drewniany produkowany jest z naturalnych surowców roślinnych. Do jego wytwarzania wykorzystywane jest zarówno drewno drzew iglastych, jak i liściastych. Żwirek drewniany dla kota może mieć formę niezbrylających się trocin (pelletu) lub zbrylających się wałeczków. W zależności od formy musi być wymieniane raz w tygodniu (niezbrylający) lub co 3-4 tygodnie (zbrylający). Podstawową zaletą podłoża roślinnego jest naturalność i nietoksyczność. Jest ekologiczne, biodegradowalne i pozbawione sztucznych, potencjalnie szkodliwych, domieszek. Odznacza się także dużą wydajnością. Można je kompostować lub utylizować w toalecie. Żwirek drewniany pozwala mruczkom na swobodne kopanie w kuwecie. Ma przyjazny naturalny zapach, który odpowiada większości zwierzaków. Można z powodzeniem stosować go w kuwetach zlokalizowanych w łazience. Żwirek drewniany jest szczególnie polecany dla kotów wychodzących lub wychowujących się poza domem, które nie akceptują sztucznych podłoży. Można używać go w kuwetach kociąt i kotów ze spaczonym łaknieniem – mających tendencję do zjadania żwirku.
↓ ŻWIREK DREWNIANY DLA KOTA ↓
Żwirek drewniany jest lekki, przez co kot może roznosić go poza kuwetę. Podłoże w formie trocin często przyczepia się do kociej sierści i łapek, dlatego może nie być idealne dla kotów długowłosych i intensywnie przekopujących ściółkę. By uniknąć jego rozsypywania, najlepiej stosować go w kuwetach o podwyższanych ściankach. Drewniany żwirek niezbrylający wymaga częstej wymiany – w innym przypadku może zacząć nieprzyjemnie pachnieć i intensywnie pylić.
Innym rodzajem naturalnego podłoża jest żwirek kukurydziany dla kota (poczytaj więcej o tym, czym różni się żwirek kukurydziany od innych KLIK »). Ma on podobne właściwości jak żwirek drewniany. Jest naturalny, biodegradowalny, miękki i wydajny. Dobrze neutralizuje przykre zapachy i nie pyli. W kontakcie z wilgocią tworzy łatwe w usuwaniu bryłki. Wymaga wymiany po upływie 3-4 tygodni. Żwirek kukurydziany jest nieco cięższy niż drewniany, dlatego zapewnia mruczkom lepszą stabilność podczas korzystania z kuwety i mniej roznosi się po mieszkaniu. Warto stosować go w kuwetach kociąt, które lubią eksperymentować z jedzeniem podłoża, oraz zwierzaków o wrażliwych łapkach.
↓ ŻWIRKI KUKURYDZIANE DLA KOTA ↓
Nie wszystkim futrzakom odpowiada intensywny zapach żwirku kukurydzianego. Podłoże tego typu nie jest odpowiednie dla zwierzaków, które wyraźnie rozgraniczają swoją stołówkę i toaletę (jednoczesne stosowanie kukurydzy w pokarmie i w ściółce może być dla nich trudne do zaakceptowania).
Żwirki zapachowe mogą być stworzone z różnych materiałów (krzemionka, drewno, bentonit). Ich wspólną cechą jest dodatek aromatu (np. leśnego, morskiego, lawendowego), który ma maskować nieprzyjemny zapach, przedłużyć świeżość podłoża i wydłużać czas jego użytkowania. Dodatkowo żwirek zapachowy dla kota może działać aromaterapuetycznie. Żwirek aromatyzowany polecany przede wszystkim dla kotów, które cenią sobie świeżość kuwety. Można wykorzystać go również jako pomoc terapeutyczną w przypadku problemów z brudzeniem poza kuwetą.
↓ ŻWIRKI ZAPACHOWE DLA KOTA ↓
Odradza się stosowanie żwirków aromatyzowanych w toaletach mruczków z awersją do intensywnych woni, alergików czy kotów z chorobami układu oddechowego. Ich silna woń może być szczególnie drażniąca w kuwetach krytych. Stosowanie żwirków aromatyzowanych nie zwalnia z dbania o czystość kuwety – mogą one pomóc zmniejszyć częstotliwość sprzątania maksymalnie o kilka dni w stosunku do wersji bezzapachowej.
Żwirek sepiolitowy dla kota wytwarzany jest z krzemianu magnezu. Nie ma właściwości zbrylających, dlatego musi być całkowicie usuwany wraz z nieczystościami. Dzięki porowatej strukturze wyróżnia się dużą zdolnością do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Nie pyli, nie przyczepia się do łapek i skutecznie ogranicza namnażania się bakterii. Jest polecany dla kocich alergików i kotów długowłosych.
Dla zachowania świeżości żwirek niezbrylający wymaga częstej wymiany (co kilka dni). Jeśli będzie zbyt długo znajdował się w kuwecie, może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, zniechęcający futrzaki do korzystania z toalety.
Zdjęcie: © Kesterhu — istockphoto.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Choć każdy kot sam stara się dbać o swoje futerko, to od czasu do czasu warto mu w tym pomóc. Regularne szczotkowanie przydaje się zwłaszcza kotom długowłosym, bo poprawia wygląd...
Schorzenia zębów i dziąseł stanowią dość powszechny problem pośród domowych czworonogów. Jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi opiekunowie mruczków zgłaszają się do poradni weterynaryjnych, jest zapalenie dziąseł u kota. Jak...
Sprzątanie kociej kuwety, to obowiązkowa czynność każdego właściciela. Są oczywiście koty, które wytrzymują większe lub mniejsze natężenie brudu, nie zwalania nas to jednak z dbania o dobry stan toalety naszego...