Sklep online
Sklep online

Jak opiekować się psem w czasie pandemii koronawirusa?

Pandemia koronawirusa wprowadziła niemałe zamieszanie do naszego życia. Zmiany w codziennym harmonogramie dnia, ograniczenia w zakupach, podróżowaniu i spacerowaniu sprawiły, że runął także uporządkowany świat naszych czworonożnych podopiecznych. Jak opiekować się psem w czasie pandemii koronawirusa? Co zrobić, by ułatwić czworonogowi przetrwanie tego trudnego okresu?

https://kakadu.pl/blog/wordpress/10-najlepszych-pomyslow-na-spedzenie-czasu-z-psem-podczas-kwarantanny/

Jak przyzwyczaić psa do zmian związanych z pandemią koronawirusa?

Pandemia koronawirusa to dla wielu psich właścicieli wyjątkowo trudny moment w opiece nad podopiecznymi. Z dnia na dzień zmieniło się niemal wszystko. Trzeba było przeorganizować dotychczasowe życie i zrezygnować z wielu codziennych rytuałów. Dla psiaków te nagłe zmiany są zupełnie niezrozumiałe i stresujące. Nasze czworonogi z pewnością chciałyby jak dawniej udać się na długi spacer czy spotkać psich i ludzkich przyjaciół. Wielu psiakom dodatkowo udzielają się nasze lęki. Podopieczni doskonale widzą, że nasza nieprzerwana obecność w domu wcale nie ma związku z wakacjami. Dostrzegają zdenerwowanie, niepokój, przygnębienie. Wszystko to sprawia, że – podobnie jak my – dotkliwie odczuwają izolację.

Aby ułatwić psu przetrwanie pandemii koronawirusa, warto spróbować chociaż częściowo zachować codzienne zwyczaje i aktywności. Oczywiście nie będzie to łatwe, ale wbrew pozorom nie musimy całkowicie zmieniać psiego życia. Utrzymajmy dotychczasowe pory karmienia czy szkolenia czworonoga. Zachowajmy wspólne rytuały, a jeśli to niemożliwe – poszukajmy aktywności zastępczych. Jeśli nasz pupil do tej pory uwielbiał eksplorować park, nic nie stoi na przeszkodzie, by teraz penetrował domowe zakamarki w poszukiwaniu ukrytych łakoci. Koniecznie uwzględnijmy w psim planie dnia czas przeznaczony na samotny wypoczynek. Nie przyzwyczajajmy czworonoga, że zawsze jesteśmy obok, bo gdy pandemia ustanie, może mieć poważne trudności z ponownym zaakceptowaniem naszej nieobecności. Jeśli naszemu pupilowi trudno przyzwyczaić się do zmian, sięgnijmy po obrożę adaptacyjną lub inne preparaty uspokajające dla psa.

↓ PREPARATY USPOKAJAJĄCE DLA PSA ↓

Pandemia koronawirusa, a opieka nad psem

Jednym z głównych środków zaradczych przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest ograniczenie wychodzenia z domu do minimum. W czasie pandemii należy więc zrezygnować z kontrolnych wizyt u weterynarza i ograniczyć zakupy w stacjonarnych sklepach zoologicznych.

Dobrym pomysłem jest zrobienie zapasu karmy i niezbędnych środków pielęgnacyjnych. Najlepiej kupić taką ilość produktów, by wystarczyła na co najmniej kilka tygodni. Warto skorzystać z zakupów w sklepie internetowym Kakadu » z dowozem do domu, które są znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjne.

W czasie pandemii opieka weterynaryjna jest ograniczona. Warto zatem zawczasu skontaktować się z lekarzem prowadzącym zwierzaka i dowiedzieć się, w jakich godzinach pracuje. Jeśli pupil jest przewlekle chory, należy zaopatrzyć się w dawkę leków wystarczającą na kilka tygodni. W nagłych sytuacjach powinniśmy kontaktować się z lekarzem telefonicznie i umawiać na wizyty dopiero po jego rekomendacji. Do lekarza najlepiej udać się własnym środkiem transportu. Zamiast czekać w poczekalni, czas przed wizytą można spędzić w samochodzie. W okresie pandemii nie należy zaniedbywać profilaktyki zdrowotnej – stosowanie odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych, witamin czy środków przeciwpasożytniczych skutecznie zmniejszy ryzyko problemów zdrowotnych u pupila i ograniczy potrzebę konsultacji weterynaryjnych.

Jak bezpiecznie spacerować z psem w czasie pandemii koronawirusa?

W czasie spacerów z psem podczas pandemii koronawirusa trzeba szczególnie dbać o własne zdrowie i zdrowie innych spacerowiczów. Należy zrezygnować z długich przechadzek i zmniejszyć częstotliwość spacerów. Jeśli dysponujemy własnym ogrodem, zamiast udawać się na spacer z psem, powinniśmy pozwolić pupilowi eksplorować zamknięty teren. Warto spacerować z czworonogiem wyłącznie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamieszkania i zachowywać co najmniej 2-metrową odległość od innych osób. Lepiej unikać miejsc często uczęszczanych – okolic sklepów, przystanków czy szpitali. Pod żadnym pozorem nie można spuszczać psiaka ze smyczy. Po powrocie ze spaceru należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Warto ponadto zdezynfekować smycz i obrożę czworonoga.

↓ SMYCZ DLA PSA ↓

Jak sprawić, by pies nie nudził się w domu w czasie pandemii?

Nuda z pewnością nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Nie skazujmy więc zwierzaka na monotonne wyglądanie za okno. Zaskakujmy go nowymi przekąskami czy zabawami. Uczmy zwierzaka nowych umiejętności i ćwiczmy komendy, które już zna (dowiedz się, jak nauczyć psa podstawowych komend KLIK »). Regularnie podawajmy pupilowi przekąski wymagające długiego gryzienia. Pozwólmy mu zapracować na smakołyki wykonaniem sztuczki czy rozwiązaniem łamigłówki. Wtedy z pewnością czas spędzony w domu nie będzie dla niego stracony.

↓ NATURALNE PRZYSMAKI DLA PSA ↓

Jak pogodzić pracę w domu z opieką nad psem?

W okresie pandemii wiele firm korzysta z pracy zdalnej. Taki system niejednokrotnie przysparza trudności opiekunom czworonogów. Bo jak opiekować się psem w czasie pandemii koronawirusa, który domaga się głaskania czy zaprasza do zabawy, a jednocześnie skupić się na swoich obowiązkach zawodowych? Przede wszystkim należy wyznaczyć jasne granice. Psiak musi wiedzieć, kiedy jesteśmy dla niego zupełnie niedostępni. Przed rozpoczęciem pracy warto namówić pupila do spokojnego wypoczynku na legowisku. Można dodatkowo zaoferować mu smaczną przekąskę do gryzienia. Nie należy też reagować na żadne psie zaczepki. Jeśli trudno nam skłonić podopiecznego do grzecznego wypoczynku, możemy spróbować odtworzyć całą sekwencję czynności poprzedzających nasze wyjście do pracy, a następnie udać się do pomieszczenia niedostępnego dla psiaka. W miarę możliwości starajmy się przestrzegać wcześniejszego harmonogramu pracy – zwierzakowi łatwiej będzie wtedy pogodzić się ze spędzaniem czasu w samotności.

↓ INTERAKTYWNE ZABAWKI DLA PSA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: © kerkezz — stock.adobe.com

Marta Majewska
Pasjonatka zwierząt, która wiedzę o nich zgłębiała podczas studiów na SGGW. Z zamiłowania dziennikarka specjalizująca się w tematyce utrzymania domowych pupili i zoopsychologii. Inspiracji do pracy dostarczają jej własne zwierzęta - kot oraz papugi nimfy.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Największe psy na świecie - sprawdź listę tych ras

Do kogo należy tytuł największego psa na świecie? Uważa się, że to dumne miano przynależy do dogów niemieckich, ale istnieje jeszcze kilka innych ras, które niewiele ustępują im pod względem...

Czytaj więcej
Jazda na rowerze z psem

Ciepłe, słoneczne dni to wymarzony czas na jazdę rowerem. Wielu amatorów rowerowych przejażdżek zastanawia się jednak, co zrobić z psem w czasie swoich wojaży. A gdyby tak połączyć rowerową wycieczkę...

Czytaj więcej
Dlaczego pies liże człowieka po twarzy?

Dlaczego nasze psy tak lubią lizać nas po twarzy? Niestety, wcale nie dlatego, że nas tak mocno kochają. To psie całowanie jest niczym innym, jak jednym z wielu sygnałów łagodzących...

Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram