Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
W salonie pojawiła się choinka, z kuchni dochodzi zapach wigilijnych dań, a w tle słychać kolędy – Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Dla nas to czas radości, wytchnienia od codziennych obowiązków i spotkań z bliskimi. Nieco inaczej święta wyglądają jednak z psiej perspektywy. Domowe czworonogi nie zawsze dobrze odnajdują się w świątecznym rozgardiaszu. Jak sprawić, by radosna atmosfera udzieliła się także naszym pupilom? W jaki sposób przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia z psem?
Święta Bożego Narodzenia to dla wielu osób szczególnie wyczekiwany moment w roku. Ich wyjątkowa atmosfera jest w dużej mierze związana z licznymi tradycjami i zwyczajami, które budują wspólnotę i pomagają cieszyć się chwilą. Ubieranie choinki, śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem, próbowanie świątecznych dań to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie. Niestety, świąteczna magia nie udziela się naszym czworonogom. Dla psów święta często wiążą się ze sporym stresem. Zwierzaki nie rozumieją, jaki wymiar mają nasze tradycje. Nie potrafią zachwycić się blaskiem choinki i tęsknym wzrokiem wypatrywać pierwszej gwiazdki. Widzą natomiast, że zachowujemy się inaczej niż zwykle. Czują, że domowa harmonia została nagle zachwiana. Niepokoją je zmiany zachodzące w otoczeniu. W okresie świątecznym są wystawione na działanie mnóstwa nowych bodźców. Z pewnością zadają sobie pytania - skąd w salonie wzięło się to dziwnie wyglądające drzewko? Co oznacza ten zapach dochodzący z kuchni? Po co przyszli Ci nieznajomi ludzie? W świątecznej krzątaninie czują się zwyczajnie zagubione, a często również osamotnione. W zależności od osobowości, Święta Bożego Narodzenia mogą u psów wzbudzić silny niepokój, lęk lub nerwową ekscytację. Nawet dla prawdziwych psich oaz spokoju nadmiar świątecznej stymulacji bywa przytłaczający.
↓ PREPARATY USPOKAJAJĄCE DLA PSA ↓
Aby ograniczyć stres u psa (dowiedz się, jak ograniczyć stres u zwierzaka KLIK), warto sięgnąć po preparaty z walerianą, melisą czy tryptofanem. Pomóc może też obroża adaptacyjna. Świąteczny niepokój u czworonoga może zredukować żucie i gryzienie. Zadbajmy więc o to, by w tym gorącym czasie pupilowi nie zabrakło ulubionych gryzaków. Nie zapomnijmy również o przygotowaniu dla psiaka bezpiecznego azylu, do którego będzie mógł się udać, gdy poczuje się przytłoczony świątecznym zgiełkiem. Idealnym schronieniem dla czworonoga będzie legowisko w formie budki ». Najlepiej ulokować je w ustronnym miejscu, do którego nie będą mieć dostępu goście. Azyl psa można dodatkowo przysłonić kotarą.
↓ LEGOWISKO DLA PSA TYPU BUDKA ↓
Spędzając Święta Bożego Narodzenia z psem musimy być przygotowani na szereg niebezpieczeństw. Aby uniknąć problemów, warto zawczasu wszystko dobrze zaplanować. Nie odkładajmy świątecznych przygotowań na ostatnią chwilę. Dajmy zwierzakowi czas na przyzwyczajenie się do zmian. Przede wszystkim zadbajmy jednak o psie bezpieczeństwo. Ustawmy choinkę tak, by zwierzak nie miał do niej dostępu. Wybierzmy miejsce na podwyższeniu, oddalone od posłania psiaka. Nie zapomnijmy o zabezpieczeniu kabli elektrycznych lampek choinkowych. Jeśli nasz pupil reaguje wyjątkowo entuzjastycznie na świąteczne drzewko, nie pozostawiajmy go w jego pobliżu bez nadzoru. Nie zawieszajmy szklanych dekoracji na niskich gałązkach, znajdujących się w zasięgu psich łapek. Starannie dobierajmy wszelkie ozdoby świąteczne. Zrezygnujmy ze świec zapachowych, których woń może być dla czworonoga bardzo uciążliwa. Nie dekorujmy choinki czekoladowymi cukierkami czy ciasteczkami, którym nasz zwierzak nie będzie mógł się oprzeć. Trzymajmy trujące świąteczne rośliny (jemiołę i gwiazdę betlejemską) z dala od podopiecznego.
Dla psów nie lada atrakcję stanowią wigilijne potrawy. Niestety, wiele z nich może wywołać u zwierzaków problemy żołądkowo-jelitowe, a nawet zatrucia. Częstowanie psa kapustą z grzybami, ciastem czekoladowym czy makowcem to nie najlepszy pomysł. Jeśli koniecznie chcemy uraczyć zwierzaka czymś ze świątecznego stołu, najlepiej zaserwujmy mu odrobinę filetowanej ryby.
Świąteczne wizyty i wyjazdy wzbudzają u czworonogów spore emocje. Przyjazne psiaki nie potrafią powstrzymać swojego entuzjazmu podczas powitań, z kolei nieśmiałe zwierzaki nie mają najmniejszej ochoty na kontakty z nieznajomymi osobami i próbują odstraszyć je natarczywym szczekaniem. Jeśli w czasie świąt Bożego Narodzenia odwiedzi nas rodzina lub znajomi, poprośmy ich, by nie reagowali na zaczepki czworonoga. Nie izolujmy jednak psiaka. Jeżeli ma ochotę obwąchać gości, pozwólmy mu na to. Dzięki temu zbierze niezbędne informacje, co zredukuje jego niepokój. Aby czworonóg nie potraktował przybyłych gości jako intruzów, dajmy mu ich powitać na zewnątrz, jeszcze przed wejściem do domu.
↓ GRYZAKI DLA PSA ↓
Święta Bożego Narodzenia dla wielu właścicieli czwórnogów wiążą się z dalekimi podróżami. Do wyjazdu z psem należy przygotować się z dużym wyprzedzeniem. Upewnijmy się, czy nasz pupil będzie mile widziany w hotelu, w którym chcemy nocować. Jeśli planujemy spędzić święta u rodziny, uprzedźmy ją o czworonożnym gościu. Koniecznie zabierzmy ze sobą posłanie pupila, zapas karmy i jego ulubiony gryzak. Znajome akcesoria pomogą mu zaadaptować się do nowej sytuacji. Gdy już przybędziemy na miejsce, wraz z gospodarzami udajmy się na dłuższy spacer z psem. Dzięki niemu pupil będzie mógł nie tylko poznać naszych krewnych, ale również wyciszyć emocje. Jeżeli w miejscu pobytu mieszkają inne czworonogi, koniecznie zaprośmy je na wspólną przechadzkę zapoznawczą.
↓ TRANSPORTER DLA PSA ↓
W świątecznym zamieszaniu łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze. A przecież nawet najpiękniejsza choinka czy wykwintne potrawy nie zastąpią nam obecności bliskich. Nie pozwólmy, by nasz psiak, który towarzyszy nam każdego dnia, w święta poczuł się osamotniony. Odejdźmy na chwilę od świątecznego stołu i udajmy się na dłuższą przechadzkę z czworonogiem. Podzielmy się z psiakiem świąteczną radością – obdarujmy go ulubioną przekąską lub fantastyczną zabawką. Przygotujmy dla zwierzaka ucztę. Niech, w czasie, gdy my będziemy próbować wigilijnych dań, ma szansę pałaszować pyszne smakołyki. Zaserwujmy mu przysmaki wymagające długiego żucia, których gryzienie doskonale wypełni mu czas. Postarajmy się zbytnio nie zmieniać codziennej rutyny. Nie rezygnujmy z elementów, które dostarczają zwierzakowi mnóstwa radości – wspólnej zabawy, głaskania, treningu czy joggingu. Wtedy z pewnością Święta Bożego Narodzenia z psem będą niezapomniane nie tylko dla nas, ale również dla naszego pupila.
↓ ZABAWKI DLA PSA ↓
djęcie: © eclipse_images — istockphoto.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Nauka wykonywania podstawowych komend, w tym i komendy zostań, wcale nie musi być trudna. Młode zwierzaki są chłonne jak gąbka i bez problemu uczą się nowych umiejętności. Starsze z kolei...
Jedne psiaki szczekają prawie non stop i w kółko mają coś do powiedzenia, inne są raczej milczące i tylko od czasu do czasu zakomunikują coś światu. Wiele zależy od charakteru,...
Psy są udomowioną formą wilka i zaliczane są do rzędu drapieżnych. Ich najbliższymi krewniakami, poza wilkami oczywiście, są lisy, kojoty i likaony. Natomiast hieny, mimo że tak bardzo do psów...