Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Opieka nad psem powinna obejmować również troskę o jego kondycję. Bardzo wiele z naszych zwierzaków cierpi na nadwagę. Zbyt duża masa ciała naszego psa, obciąża jego stawy, niekorzystnie wpływa na serce i funkcjonowanie innych narządów wewnętrznych. Co zrobić, gdy nasz pies ma nadwagę?
Nie ma wątpliwości, że najczęstszą przyczyną otyłości u psów jest niewłaściwa i zbyt obfita dieta. Po prostu przekarmiamy nasze zwierzaki, jakże często podając im przy tym pokarmy całkowicie dla nich nieodpowiednie.
Psy należą do drapieżników – oznacza to, że ich głównym pożywieniem jest mięso, a nie ciastka, makarony i chleb. Owszem, węglowodany również w chodzą w skład psiej diety, nie jest jednak obojętne to, jakiego rodzaju są to węglowodany i z jakiego źródła pochodzą. Nie dziwmy się, że nas pies tyle, jeśli podajemy mu ludzkie smakołyki. Nawet dla nas są one często szkodliwe i tuczące, a co dopiero dla naszego psa.
"Otyłość została zdefiniowana jako stan patologiczny charakteryzujący się nadmierną kumulacją tłuszczu w stosunku do potrzeb normalnie funkcjonującego organizmu (Mayer, 1973). W tej definicji zawarta jest koncepcja otyłości jako stanu szkodliwego dla zdrowia... Pewne subpopulacje psów wykazują szczególne skłonności do otyłości, związane z zespołem słabego ograniczenia pobrania karmy i gorszej kontroli sytości." - Praca zbiorowa pod red. A. T. B. Edney, Żywienie psów i kotów, 1992.
Dieta psa powinna być doskonale zbilansowana. Bardzo istotne są odpowiednie proporcje między wszystkimi składnikami odżywczymi: białkiem, tłuszczem, węglowodanami, minerałami, witaminami, itd. Pierwszym krokiem do utrzymania prawidłowej masy ciała naszego zwierzaka, jest zapewnienie mu takiej właśnie diety. Dostosowanej, rzecz jasna, do wieku i kondycji fizycznej.
W sklepach zoologicznych znajdziemy kilkaset różnych karm dla psów. Wśród nich również takie, które przeznaczone są dla psów z nadwagą i tendencją do tycia. Ich cechą jest niewielka zawartość tłuszczu. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszej jakości karma tego typu, nie jest panaceum na otyłość naszego pupila, szczególnie wtedy, gdy podajemy jej zbyt dużo.
Przekarmiamy nasze psy, niestety. Przede wszystkim, ich posiłki nie mogą być zbyt duże. Wilki polują raz na kilka dni na dużą zdobycz. Najadają się wówczas do syta i niejako na zapas. Potomkowie wilków, czyli psy odziedziczyły po nich taki sposób odżywiania, dlatego i one najadają się na zapas, choć dostają jeść codziennie. W rezultacie przybierają na wadze.
Prawdziwym problemem są jednak przekąski, które podsuwamy psu w ciągu dnia. Nigdy go nie odchudzimy, serwując mu tuczące przysmaki.
Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, mamy coraz mniej czasu i trudno nam zadbać o własną kondycję, a co dopiero o kondycję naszego zwierzaka. Domowe pieszczochy, podobnie jak my, mają niewiele ruchu, co również prowadzi do problemów z nadwagą.
Psy nie muszą się nawet natrudzić, by zdobyć pożywienie. Przodek psa, wilk zużywa mnóstwo energii na wytropienie i upolowanie zdobyczy. Nie mówiąc już o innych jego przejawach aktywności. Pies ma jedzenie podane pod nos. W ciepłych mieszkaniach nie potrzebuje wydatkować energii nawet na ogrzanie własnego ciała.
Przy odchudzaniu psa, oprócz właściwej diety, konieczne jest zwiększenie wysiłku fizycznego. Czyli po prostu musimy zapewnić naszemu pupilowi jak najwięcej ruchu. Jeśli nasz pies to nie chihuahua, piętnaście minut spaceru wokół bloku mu nie wystarczy. Niestety decydując się na psa, musimy znaleźć dla niego czas. Dlatego wybierając rasę psa dla siebie, musimy uwzględnić prowadzony przez nas tryb życia.
Utrzymanie prawidłowej masy ciała naszego zwierzaka lub odchudzenie go, nie jest wcale takie trudne, wbrew pozorom. Wymaga tylko od nas cierpliwości i konsekwencji w działaniu. Serwujmy mu zdrowe, odpowiednio zbilansowane posiłki i zapewniajmy dużo ruchu. Bawmy się z naszym psem na spacerach. Niech biega za patykiem, aportuje piłeczki. A może zacznijmy z nim biegać. Nam samy też to wyjdzie na zdrowie.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Poza karmą podstawową w jadłospisie naszego pupila powinny znaleźć się także odpowiednie przysmaki. Te drobne przekąski mogą nie tylko urozmaicać i wzbogacać dietę czworonoga, ale także motywować go podczas szkoleń,...
Minerały odgrywają bardzo ważną rolę w jadłospisie każdego czworonoga. Wraz z witaminami pomagają regulować pracę całego organizmu. Jednym z najważniejszych dla psów pierwiastków jest wapń. Jego niedobór stanowi poważne zagrożenie...
Pałaszowanie pysznych przekąsek dostarcza psiakom mnóstwa radości. Przysmaki mogą być dla czworonogów jednak nie tylko smakowitym urozmaicaniem diety, ale również jej zdrowym uzupełnieniem. Apetyczne przekąski dla psów, o dużej wartości...
Niestety wiele psów ma tendencję do nadwagi. Mogą jeść wszystko bez umiaru. Jeśli nasz pies ma takie problemy, warto dowiedzieć się, jak odchudzić psa.