Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Mruczek w podeszłym wieku potrzebuje specjalnej troski, także tej żywieniowej. Jego organizm ma o wiele mniej siły, wszelkie reakcje przebiegają wolniej, a metabolizm zdecydowanie wyhamowuje. Odpowiednia dieta wspomoże starzejący się organizm, doda nieco energii i witalności, a także osłoni przed schorzeniami zaawansowanego wieku. Karma dla starszego kota powinna zawierać cenne składniki odżywcze, ale nie należy zapominać, że pożywienie musi też być mniej kaloryczne i oczywiście możliwie najmniej obciążające delikatny i wolniej działający układ pokarmowy.
Przede wszystkim musimy się kierować właśnie wiekiem pupila. Omijajmy karmy dla mruczków dorosłych, a przede wszystkim produkty typu junior albo puppy. Potrzebujemy karmy z dopiskiem „senior” albo „powyżej określonego roku życia”. W sklepach zoologicznych Kakadu dostaniemy też karmy dedykowane konkretnym rasom zwierzaków albo przynajmniej przeznaczone dla czworonogów w określonych przedziałach wagowych. Zawsze zwróćmy uwagę na datę ważności i szczelność opakowania. Przeczytajmy też uważnie informację, aby wiedzieć, co znajduje się w składzie takiej karmy. Jeśli nasz mruczek cierpi na jakieś konkretne przypadłości zdrowotne, możemy sięgnąć po produkt z serii weterynaryjnej, ale mądrze jest wcześniej porozmawiać o tym z weterynarzem, aby dobrać karmę i jej dawkowanie do potrzeb futrzaka. Warto też zmienić nieco podawanie nawet takiej normalnej karmy: ponieważ organizm pracuje wolniej i układ pokarmowy można łatwo przeciążyć (co skończy się wzdęciami, biegunką, wymiotami), dobrym pomysłem jest serwowanie kociemu seniorowi mniejszych porcji, za to w krótszych odstępach czasu. Nasz mruczek potrzebuje też dużo wody. Jeżeli ma dodatkowo kłopoty z zębami, warto pomyśleć o pokarmie mokrym (jest też bardziej aromatyczny i intensywny w smaku, więc starszym zwierzakom powinien przypaść do gustu) albo rozmaczać granulki suchej karmy przed podaniem, by łatwiej było ją rozgryźć.
Wybierając karmę dla starszego kota powinniśmy zdecydowanie wybrać produkt wysokiej jakości, najlepiej Premium lub Super Premium, bo oszczędzanie na zdrowiu kociego seniora to zdecydowanie zły pomysł. Taki produkt dla mruczka w podeszłym wieku powinien mieć nieco niższą wartość kaloryczną, ponieważ im mniej aktywności, tym mniej potrzeba także masy energetycznej, co oczywiście nie oznacza, że możemy głodzić futrzaka! Na opakowaniu karmy zawsze znajdziemy informację o dawkowaniu. Co powinna zatem zawierać taka karma dla starszego kota? Zdecydowanie białko, bo to podstawowe źródło energii i budulec mięśni. Przyda się też tauryna, która pozytywnie wpływa na metabolizm, przede wszystkim tłuszczów, oraz glukozamina osłaniająca stawy. Nie zapominajmy też o przeciwutleniaczach, jak na przykład witamina E. Z kolei witamina C podniesie odporność, witaminy z grupy B wspomogą układ nerwowy, a luteina poprawi koci wzrok. W takich produktach znajdziemy obniżoną wartość fosforu i wapnia, oczywiście cukrów oraz tłuszczów. Najgorszym wrogiem kociego zdrowia (w każdym wieku) jest oczywiście wszelka chemia, czyli konserwanty, sztuczne barwniki i ulepszacze.
1. Brit Care Cat Angel – kurczak plus ryż, czyli lekkostrawny produkt Super Premium. Niska zawartość tłuszczu i magnezu plus wysoka zawartość błonnika. Poprawia apetyt.
2. Fitmin Cat Purity Senior – holistyczna karma dla mruczków z jagnięciną i królikiem. Witaminy z grupy B, cynk i miedź. W składzie takie przysmaki jak lucerna czy małże.
3. Applaws Dry Cat Senior – karma z ponad 80 % mięsa oraz dodatkiem warzyw i owoców. Posiada naturalne ekstrakty plus probiotyki. Na bazie kurczaka.
4. Ontario Cat Sterilised 7+ - karma dla mruczków seniorów po sterylizacji. W składzie kurczak i łosoś. Optymalny stosunek białek i tłuszczów. Źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.
5. Eukanuba Cat – kurczak i indyk, a do tego warzywa, minerały i witaminy. Kompletna i zrównoważona karma z tauryną, pulpą buraczaną i całymi jajkami.
6. Royal Canin Feline – karmy zarówno dla mruczków powyżej siódmego, jak i dwunastego roku życia, wychodzących z domu i niewychodzących. Kompleks przeciwutleniaczy, polifenoli plus glukozamina i chondroityna.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Firma, która wytwarza karmy Brekkies dla kotów ma swoją siedzibę w Hiszpanii. Nie jest to z pewnością produkt z najwyższej półki, ale za to sprzedawany w korzystnej cenie. Czy charakteryzują...
Mruczki także chorują, tak samo jak my ludzie i czasami potrzebne są dokładniejsze badania. Jednym z nich jest właśnie USG, czyli badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono bezboleśnie i bezinwazyjnie zajrzeć do...
Wizja zniszczonych przez kota mebli zniechęca wielu z nas do posiadania tych pięknych zwierząt. Gdy w grę wchodzi wybór między skórzaną kanapą za kilka tysięcy a kotem, często zwycięża kanapa....