Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Pasożyty to niestety dosyć powszechny problem u czworonogów. Na zakażenie nimi narażone są zwłaszcza koty wychodzące, ale bynajmniej nie znaczy to, że domowe piecuchy są całkiem bezpieczne. Robaki mogą dopaść każdego czworonoga, więc warto mieć oczy otwarte i reagować na wszelkie zmiany w zachowaniu i wyglądzie pupila. Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że nasz kot ma robaki? Sprawdźmy!
Pasożytami najbardziej rozpowszechnionymi u kotów są glisty. Robaki te można dostrzec gołym okiem, bo osiągają nawet 10 cm długości, a wyglądem przypominają makaron spaghetti. Kot może zarazić się nimi zjadając mysz lub inny pokarm, w którym bytują larwy pasożytów. Mogą one przeniknąć także do łożyska oraz gruczołów mlecznych karmiącej kotki. Oznacza to, że nawet nowonarodzone kocięta bywają zarażone glistami.
Kolejną grupą pasożytów, zagrażających naszym czworonogom są tęgoryjce. To pasożyty z rodziny nicieni, odżywiające się krwią nosiciela. Są niewidoczne dla oka, bo dorastają jedynie do około 5-20mm. Do organizmu kota przedostają się podobnie, jak glisty – po połknięciu lub przez skórę. Następnie wędrują układem krwionośnym i drogami oddechowymi aż do jelit. Ich obecność może prowadzić do anemii, a charakterystycznym objawem, po którym rozpoznamy zakażenie tęgoryjcami są ślady krwi w kale zwierzęcia.
Innym, często występującym u kotów pasożytem jest tasiemiec. Najczęściej występuje on u kotów zaniedbanych i zapchlonych, bo do zarażenia nimi dochodzi właśnie poprzez zjedzenie pchły, będącej pośrednim nosicielem larw tasiemca. Robaki te bytują w jelitach zwierzęcia, są długie i wstęgowate, ale ich ciało podzielone jest na liczne człony, z których każdy posiada komplet narządów rozrodczych. Martwe fragmenty tasiemców wyglądają jak ziarna ryżu i łatwo zaobserwować je w odchodach zwierzęcia, okolicach odbytu lub na posłaniu.
↓ PREPARATY ODROBACZAJĄCE KOTA ↓
Pierwszymi oznakami świadczącymi o robaczycy u kota » są przeważnie utrata wagi oraz pogarszający się wygląd sierści pupila. Większość pasożytów zagnieżdża się w jelitach zwierzęcia, skąd czerpie niezbędne sobie substancje odżywcze. Robak żywi się więc dokładnie tym, co zjadł kot, przechwytując najcenniejsze i najbardziej odżywcze składniki. Dla naszego pupila zostaje już niewiele, dlatego szybko traci na wadze, jego sierść staje się szorstka, matowa lub nadmiernie wypada.
Co więcej, produkty przemiany materii wydalane przez pasożyty często działają jak toksyny. Ich kumulacja w organizmie mruczka odbija się na jego odporności, zwierzak nie ma energii ani ochoty do zabawy. Staje się ospały i apatyczny.
Symptomami wskazującymi na zarażenie się kota pasożytami są także zaburzenia pracy układu pokarmowego. Mruczek może wymiotować, mieć obolały brzuch, wzdęcia lub częste biegunki. Jeśli zaobserwujemy którykolwiek z powyższych objawów, powinniśmy jak najszybciej udać się do weterynarza. Na szczęście z większością pasożytów można sobie łatwo poradzić, ale to specjalista powinien zadecydować o charakterze terapii.
Na rynku znajdziemy wiele różnych preparatów, dzięki którym uporamy się z większością znanych pasożytów. Dostępne są one w formie tabletek, past lub zawiesin. Pamiętajmy jednak, by walki z pasożytami u kota nie podejmować na własną rękę. Środki odrobaczające dla kota (poczytaj więcej o tym, jak odrobaczyć kota KLIK) zawierają silne substancje czynne, które podane w nadmiarze mogłyby poważnie zaszkodzić mruczkowi. Lepiej, by to weterynarz dobrał odpowiedni lek i określił dawkę, która na pewno poskutkuje, ale nie wyrządzi krzywdy zwierzęciu.
Wszyscy dorosłe czworonogi powinny być odrobaczane regularnie, mniej więcej co kwartał. Kocięta należy odrobaczyć już w trzecim tygodniu życia, a potem co 2-3 tygodnie, zgodnie z kalendarzem szczepień ustalonym przez weterynarza. Pamiętajmy także o tym, by zabezpieczyć pupila przed pchłami, kleszczami i wszołami, ponieważ są one pośrednimi żywicielami niektórych pasożytów.
↓ PREPARATY NA PASOŻYTY DLA KOTA ↓
Zdjęcie: © tashka2000 — stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kot sfinks - poznaj rasę kota bez sierści Sfinksy to koty, obok których nie sposób przejść obojętnie. Ich wygląd robi piorunujące wrażenie, choć nie każdemu przypadnie do gustu. Skóra pozbawiona...
Odpowiednie żywienie to jeden z podstawowych warunków zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich mruczących podopiecznych. Wybór karmy dla kota zawsze powinien być więc poprzedzony dokładną analizą jego potrzeb i preferencji. Nie...
Koty słyną z zamiłowania do czystości. Każdego dnia poświęcają wiele czasu na dokładne mycie swego futerka oraz łap. Z większością zabiegów pielęgnacyjnych radzą sobie same, ale nasza pomoc też bywa...