Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dieta to najważniejszy czynnik wpływający na samopoczucie i zdrowie pierzastych podopiecznych. Aby skrzydlaci towarzysze na co dzień umilali nam czas pięknym śpiewem i zachwycali barwnym upierzeniem, muszą otrzymywać zbilansowane oraz zróżnicowane pożywienie. Jak prawidłowo skomponować menu ptasich pupili? Jaką karmę wybrać dla ptaków?
Ptaki bez wątpienia tworzą najbardziej barwną, rozgadaną i zróżnicowana grupę domowych zwierzaków. Wśród nich znajdziemy gatunki o niewielkich i całkiem pokaźnych rozmiarach, należące do różnych rodzin, zamieszkujące odległe kontynenty oraz odmienne środowiska. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na zwyczaje pokarmowe ptasich podopiecznych, a co za tym idzie – na ich sposób żywienia w warunkach domowych. Ustalając jadłospis dla naszych pierzastych pupili, powinniśmy kierować się przede wszystkim ich naturalną strategią żywieniową.
W naturze podstawą diety papug, kanarków czy astryldów jest pokarm roślinny. Większość ptaków jest wielbicielami urozmaiconego menu i spożywa różne części roślin – nasiona, owoce, kwiaty, liście, korę. Wśród pierzastych zwierzaków nie brakuje jednak smakoszy orzechów (np. ary) oraz gatunków, które wyraźnie preferują pokarm ziarnisty (np. papużki faliste, nimfy, kanarki). Wyjątkowe potrzeby żywieniowe mają lorysy, które na co dzień pałaszują głównie nektar i pyłek kwiatowy, czy gwarki – raczące się owocami i owadami.
W jadłospisie ptaków utrzymywanych w domach powinny znaleźć się składniki podobne do tych, jakimi zajadałyby się na wolności. Naturalny jadłospis pierzastych zwierzaków najłatwiej odtworzyć przy pomocy gotowych pokarmów dla ptaków. Dodatkowo warto wzbogacać menu podopiecznych różnorodnymi owocami, warzywami, ziołami, kwiatami, produktami wysokobiałkowymi (np. gotowane jaja) i smakowitymi przekąskami.
Gotowe pokarmy dla ptaków możemy podzielić na dwie główne grupy: pełnoporcjowe i uzupełniające. Karmy pełnoporcjowe mają za zadanie dostarczyć ptakom wszystkich niezbędnych składników. Mogą zatem stanowić główny element diety pierzastych podopiecznych. Pokarmy tego typu składają się najczęściej z różnych nasion, zbóż, warzyw, owoców, orzechów i produktów piekarniczych. Istnieją też karmy podstawowe w postaci granulatów. Specjalne produkty o miękkiej konsystencji, z dodatkiem suszonych owoców czy owadów, dedykowane są ptakom owadożernym i nektarożernym (np. lorysom, gwarkom).
↓ POKARMY DLA KANARKA ↓
Karmy uzupełniające pełnią funkcję dietetycznych dodatków. Mogą urozmaicać dietę ptaków, umożliwiać im realizowanie naturalnych zachowań pokarmowych lub wzbogacać ich menu o cenne witaminy i pierwiastki śladowe. Do pokarmów uzupełniających dla ptaków zalicza się m.in.: kolby, kłosy prosa senegalskiego, mieszanki owocowo-warzywne, pokarmy jajeczne, grys, kostki i napoje mineralne, biszkopty, suplementy na pierzenie, odporność czy śpiew.
↓ POKARMY DLA NIMFY ↓
Zarówno karmy podstawowe, jak i uzupełniające zwykle dedykowane są konkretnym gatunkom lub grupom ptaków. Najczęściej karmy można dopasować do wielkości pierzastych zwierzaków. Dzięki temu mamy pewność, że pożywienie zawiera komponenty, z którymi poradzi sobie dziób naszych podopiecznych. Pokarmy dla papug dzielą się na trzy główne grupy: dla małych (np. papużek falistych), średnich (np. nimfy, rozelle, papugi kozie) i dużych (np. ary, żako) gatunków. Na rynku dostępne są też gotowe karmy dla małych ptaków egzotycznych (np. zeberek, amandyn). Bez problemów znajdziemy ponadto produkty przeznaczone dla najpopularniejszych ptasich podopiecznych – nimf, papużek falistych, kanarków i ptaków o specyficznych wymaganiach pokarmowych (np. gwarków).
↓ POKARMY DLA PAPUGI FALISTEJ ↓
Na żywieniowe upodobania pierzastych podopiecznych spory wpływ ma miejsce ich pochodzenia. Ptaki żyjące na tym samym obszarze dysponują tą samą bazą pokarmową i często żywią się w podobny sposób. Aby stworzyć ptasie menu na wzór naturalny, możemy sięgnąć po karmy dedykowane skrzydlatym zwierzakom zamieszkującym poszczególne kontynenty. Zawierają one składniki charakterystyczne dla danego regionu świata, stanowiące dla ptaków nie lada atrakcję. Do wyboru mamy m.in. karmy dla ptaków australijskich, południowoamerykańskich czy afrykańskich.
Gotowe pokarmy dla ptaków powinny nie tylko zaspokajać podstawowe potrzeby żywieniowe skrzydlatych podopiecznych, ale również dostarczać im radości płynącej z jedzenia. Warto więc poszukać pożywienia o wysokiej smakowitości. Większość ptaków preferuje pokarmy wieloskładnikowe, których elementy różnią się pod względem tekstury czy kształtu. Ptaki zwykle lubią pożywienie o bogatym składzie, zawierające elementy różnego typu (nasiona, granulki, susz, płatki). Nie zawsze jednak pokarm, który prezentuje się atrakcyjnie, służy ptasiemu zdrowiu. Niewskazane jest zwłaszcza stosowanie produktów zawierających sztucznie barwione dodatki.
Dieta składająca się z samych ziaren dla większości pierzastych zwierzaków jest zbyt monotonna. Wybierając gotowe pokarmy dla ptaków, powinniśmy więc zwrócić uwagę, czy oprócz nasion i zbóż zawierają także inne atrakcyjne i wartościowe dodatki, np. orzechy, owoce i warzywa. Pożywienie musi być też precyzyjnie dopasowane do gatunkowych i indywidualnych wymagań naszych podopiecznych.
↓ KARMY DLA PTAKÓW EGZOTYCZNYCH ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Kompletując akcesoria do ptasiej klatki często zapominamy o zabawkach dla pupila. To poważny błąd, gdyż brak odpowiednich bodźców może doprowadzić do wielu negatywnych zachowań i zaburzeń behawioralnych u naszego ptasiego...
Każdemu, kto chciałby mieć w swoim ogrodzie pięknego i jednocześnie łatwego w hodowli ptaka, można polecić bażanta złocistego. Środowisko naturalne bażantów złocistych Bażant złocisty występuje w środkowych Chinach, gdzie zamieszkuje...
Świerzb u ptaków jest chorobą zakaźną wywoływaną świerzbowce. Te niewielkich rozmiarów organizmy zaliczamy do gromady pajęczaków (są więc dalekimi krewnymi pająków). Istnieje ich wiele gatunków, a wszystkie są pasożytami zewnętrznymi....