Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zwierzaki borykające się z problemami urologicznymi, takimi jak przewlekła niewydolność nerek, wymagają specjalnej opieki, leczenia farmakologicznego oraz ściśle określonej diety. Dzięki właściwemu żywieniu możemy zatrzymać rozwój choroby i wzmocnić organizm pupila. Czym karmić kota z problemami urologicznymi? Jaka powinna być karma dla kota z chorymi nerkami?
Jedną z najczęstszych chorób urologicznych u kotów jest niewydolność nerek. Schorzenie to występuje przeważnie u zwierzaków powyżej 7 roku życia, ale coraz częściej dotyka także dużo młodsze koty. Niewydolność nerek stanowi szczególne zagrożenie dla życia i zdrowia naszego pupila, ponieważ zakłóca proces filtrowania krwi oraz stabilizację stężenia płynów w narządzie. Prowadzi to do zatrucia organizmu, zaburzeń funkcjonowania pozostałych narządów, a ostatecznie nawet do śmierci czworonoga.
Szanse na powrót do zdrowia zależą od tego, jak szybko choroba zostanie zdiagnozowana. Zwracajmy więc uwagę na wszelkie objawy, mogące świadczyć o postępującym problemie. Kot chory na niewydolność nerek dużo pije i często oddaje mocz. Chorobie często towarzyszą też dolegliwości ze strony układu trawiennego, takie jak wymioty czy brak apetytu. Może pojawić się także anemia, podwyższone ciśnienie, osłabienie, senność, świąd i obrzęki skóry oraz widoczna utrata masy ciała. Terapia polega na stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych oraz specjalnej diety weterynaryjnej.
Różnego rodzaju choroby i dolegliwości urologiczne to niestety dosyć powszechny problem u kotów. Trzeba pamiętać, że nerki i drogi moczowe to wyjątkowo newralgiczna część kociego ciała, podatna na wszelkie błędy żywieniowe oraz niewystarczającą ilość płynów w diecie. W rzeczy samej za większość problemów urologicznych u kotów odpowiadają złe warunki bytowe, uboga w składniki odżywcze dieta oraz brak dostępu do wody. Prawdą jest, że choroby nerek ujawniają się przeważnie u kotów w podeszłym wieku, ale pamiętajmy, że większość z tych dolegliwości może rozwijać się całymi latami, nie dając przy tym żadnych objawów.
↓ KARMA DLA KOTA Z CHOROBAMI NEREK ↓
Przyczyną zaburzeń pracy nerek może być także zatrucie lekami lub środkami chemicznymi. Często dochodzi do nich również pod wpływem zakażeń i infekcji bakteryjnych, cukrzycy, chorób trzustki oraz zaburzeń immunologicznych.
Kot ze zdiagnozowaną niewydolnością nerek poddany zostaje odpowiedniemu leczeniu. W takiej sytuacji najważniejsze jest zahamowanie towarzyszących chorobie objawów, nawodnienie organizmu zwierzaka oraz wzmocnienie jego odporności. Weterynarz powinien zalecić także odpowiednią dietę, która wspomoże proces leczenia, a nade wszystko odciąży nerki i zahamuje dalsze uszkodzenia.
W terapii i profilaktyce chorób nerek i dróg moczowych najlepiej sprawdzają się specjalne pokarmy dla kotów z problemami urologicznym. Produkty tego rodzaju odznaczają się zmniejszoną zawartością białka, dzięki czemu nie obciążają chorych nerek. Co istotne, karmy urinary dla kotów dostępne są w kilku różnych wariantach, możemy więc dopasować je idealnie do rodzaju schorzenia oraz indywidualnych potrzeb konkretnego zwierzaka.
Jak już powiedzieliśmy, dostępne na rynku karmy dla kotów z chorymi nerkami odznaczają się pomniejszoną ilością białka. To istotna cecha zważywszy na to, że chore nerki mogą nie radzić sobie ze zbyt dużą dawką tego składnika. Porządne pokarmy urinary dla kotów zawierają wyłącznie wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego. Cechuje je także obniżona zawartość fosforu i sodu, co zmniejsza ryzyko nadciśnienia.
Karmy dla kotów z problemami urologicznymi bogate są w witaminy z grupy B, witaminę C oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Substancje te korzystnie wpływają na ciśnienie krwi w kłębuszkach nerkowych, a ponadto zmniejszają ryzyko wystąpienia groźnych stanów zapalnych. W karmach tego rodzaju znajdziemy także pulpę buraczaną, która wspomaga wydalanie azotu z organizmu oraz cenne prebiotyki, obniżające stężenie mocznika we krwi.
Karmy urinary odznaczają się także większą smakowitością. To ważne, bo koty z problemami urologicznymi często cierpią na brak apetytu, a wyjątkowo aromatyczne pożywienie może zachęcić je do posiłku. Pamiętajmy także, że zwierzak z chorymi nerkami powinien jak najwięcej pić. Właściwe nawodnienie organizmu jest tutaj kluczowe, więc jeśli pupil niechętnie pije wodę, możemy serwować mu także karmy mokre.
↓ KARMA DLA KOTA Z CHOROBAMI NEREK ↓
© anoushkatoronto - stock.adobe.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Ciąża u kotów trwa około dziewięciu tygodni. Przez cały ten okres przyszła matka wymaga odpowiedniej opieki, którą musimy jej zapewnić. Ponadto, zanim zdecydujemy się dopuścić naszą kotkę do kocura musimy...
Zasady prawidłowego żywienia kotów perskich nie odbiegają od tych, które obowiązują przy żywieniu kotów w ogóle. Ponieważ jednak futro przedstawicieli tej rasy jest ich największą ozdobą i wymaga szczególniej pielęgnacji,...
Wybór odpowiedniego żwirku do kociej kuwety to wcale niełatwa sprawa. Od rodzaju podłoża zależy przecież wygoda i bezpieczeństwo pupila, a ponadto nasz własny komfort i zadowolenie. Warto pamiętać bowiem, że...