Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Podstawą naturalnej diety szynszyli są przede wszystkim trawy oraz zioła. Niestety zapewnienie pupilowi podobnego i równie urozmaiconego jadłospisu w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe. W sklepach zoologicznych Kakadu znajdziemy jednak wiele gotowych karm dla szynszyli, w postaci mieszanek, granulatów lub pelletów. Jak wybrać tę najlepszą? Czym kierować się kupując karmę dla szynszyli?
Wybór odpowiedniego pokarmu dla szynszyli bywa nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tymi uroczymi gryzoniami. Oferta sklepów zoologicznych jest pod tym względem niezwykle bogata i bardzo łatwo pogubić się w gąszczu kolorowych opakowań z wizerunkami zadowolonych, dobrze odżywionych zwierzaków. Po czym poznać, że akurat ta, a nie inna karma będzie najlepsza dla naszego pupila?
Na początek warto wiedzieć, że niestety nie każda karma, z widniejącym na opakowaniu zdjęciem szynszyli rzeczywiście nadaje się dla tego zwierzaka. Szynszyla jest gryzoniem, to prawda, ale jej naturalna dieta zdecydowanie różni się od jadłospisu chomika, świnki morskiej czy szczura. Na wolności szynszyle żywią się głównie zielonymi częściami roślin, czyli rozmaitymi trawami, ziołami oraz sianem. Ziarna natomiast, tak ważne w diecie innych gryzoni, dla szynszyli są jedynie niewielkim i mało istotnym dodatkiem, co znaczy, że i w gotowych karmach powinno być ich jak najmniej.
Kupując karmę dla szynszyli powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej skład. Dobrej jakości pokarm to taki, który zawiera wszelkie niezbędne składniki odżywcze, we właściwych proporcjach zgodnych z rzeczywistymi potrzebami zwierzęcia. Przyjmuje się, że karma dla szynszyli zawierać powinna od 16 do 20% białka, maksymalnie 5% tłuszczy i około 35% surowego włókna roślinnego. Trzeba pamiętać, że niedobór każdego składnika jest tak samo szkodliwy, jak jego nadmiar. Zbyt duża zawartość tłuszczów oraz węglowodanów w karmie grozi otłuszczeniem orgiazmu, nadwagą, a także dolegliwościami ze strony wątroby i woreczka żółciowego.
Analizując skład karmy warto zwrócić uwagę na informacje o zawartości zbóż. Pamiętajmy, że nie są one wskazanym pokarmem dla szynszyli, zatem im mniej jest ich w składzie, tym lepiej. Najlepsze dla szynszyli są wyłącznie karmy z jak największą ilością ziół. Nigdy nie wybierajmy pokarmów, których producenci w dosyć lakoniczny sposób informują nas o składzie. Enigmatyczne hasła, takie jak „produkty zbożowe” czy „zioła” bez podania konkretnych nazw to znak, że producent najprawdopodobniej ma coś do ukrycia. Zawsze sięgajmy po karmy o przejrzystej analizie składu, które jasno informują nas o tym, co właściwie kupujemy.
↓ SUSZONE ZIOŁA DLA SZYNSZYLI ↓
O ile to możliwe, warto ocenić także wygląd karmy. Wiemy już, że szynszyle to zwierzęta roślinożerne, których podstawą diety są przede wszystkim siano oraz zioła. Karma dla nich nie powinna być więc kolorowa. Jeśli zauważymy czerwone lub zielone granulki, to znak, że pokarm zawiera wyroby piekarnicze, kukurydzę, pestki dyni lub suszone owoce. Taka karma z pewnością nie posłuży naszej szynszyli. Nie należy kupować także pokarmów o składzie, w którym przeważają zboża i ich pochodne. Unikajmy również produktów ze sztucznymi barwnikami, aromatami czy konserwantami.
↓ SIANO DLA SZYNSZYLI ↓
Pamiętajmy też, by nigdy nie podawać szynszyli nieświeżego pokarmu. Jeśli po otwarciu paczki zamiast aromatu traw i suszonych ziół wyczuwamy zapach ziemi, to znak, że karma jest zapleśniała. Prawdopodobnie była źle przechowywania i dostała się do niej wilgoć. Tak czy inaczej, nie możemy podać jej pupilowi. Nieświeże jedzenie mogłoby bardzo zaszkodzić szynszyli.
Oprócz gotowej karmy w diecie szynszyli nie może zabraknąć także świeżego, chrupiącego siana. Jest ono doskonałym źródłem błonnika, a przy tym wspomaga ścieranie zębów gryzonia. Podobnie działają także kora i gałązki drzew liściastych. Te również podaje się szynszylom ze względu na ich stale rosnące zęby, ale niektóre gatunki drzew są dodatkowo źródłem niezbędnych soli mineralnych.
↓ KARMY DLA SZYNSZYLI ↓
Niezwykle ważnym elementem diety szynszyli są świeże zioła, które latem możemy zbierać samodzielnie. Warto szukać przede wszystkim mniszka lekarskiego, babki, pokrzyw i stokrotek. Nasi podopieczni je uwielbiają. Zimą do dyspozycji mamy gotowe mieszanki ziół, dostępne w sklepach zoologicznych Kakadu.
↓ POKARMY DLA SZYNSZYLI ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Prezentujemy absolutną nowość na rynku zoologicznym – Brylant Premium, czyli wykonaną z drewna osiki ściółkę dla małych zwierząt. Idealne podłoże do klatek z gryzoniami, królikami i ptakami oraz do kuwet...
Świnki morskie to nad wyraz spokojne gryzonie. Niemniej jednak, podobnie jak każdy inny zwierzak, potrzebują one swojego miejsca, w którym mogłyby zamieszkać (przeczytaj więcej o tym, jak przygotować się do...
Miałam dwa myszoskoczki, ale w wyniku nieszczęśliwego wypadku jeden zdechł, czyli został jeden. Ma on w tej chwili około pół roku. Czy dokupić drugiego? Jeśli tak, to jak je ze...