Sklep online
Sklep online

Jak kot okazuje uczucia?

Koty to niezwykłe stworzenia. Nawet całkiem udomowione zachowują część swojej dzikiej natury. Potrafią być wybredne, miewają humory, chadzają własnymi ścieżkami i nie okazują uczuć tak wylewnie jak psy. Stąd utarło się przekonanie, że mruczki nie przywiązują się do swych opiekunów, a jedyne na czym im zależy to pełna miska. Nic bardziej mylnego. Koty też potrafią być pieszczochami, a swoje uczucia i przywiązanie okazują na wiele sposobów. Po czym poznać, że kot uważa nas za przyjaciół?

Czy koty okazują uczucia?

Wielu mniej doświadczonym opiekunom wydaje się nieraz, że pozorna rezerwa, z jaką traktują nas koty świadczy o braku sympatii i obojętności zwierzaka. Prawdą jest, że koty nie zwykły wylewnie okazywać swych uczuć, nie skaczą radośnie na nasz widok i nie merdają ogonem. Te wyjątkowe zwierzaki to urodzeni indywidualiści, na których zaufanie i sympatię trzeba sobie zapracować. Możemy być jednak pewni, że gdy tylko zaskarbimy sobie kocią przyjaźń, pupil z pewnością nam to okaże. Aby to zauważyć, musimy być jednak wyczuleni na subtelne kocie sygnały i zachowania świadczące o przyjaźni i głębokim przywiązaniu.

Oznaki kociego przywiązania

Jakie zachowania wskazują na to, że kot uważa nas za przyjaciół? Koty potrafią wyrażać swoją sympatię na wiele sposobów. Jednym z nich jest chociażby mruczenie lub łaszenie się i ocieranie. Futrzaki mruczą przeważnie wtedy, gdy są zadowolone, jest to także przejaw zainteresowania i uczucia. Z kolei ocierając się pupil zostawia na nas swój zapach. Na jego pyszczku mieszczą się bowiem gruczoły wydzielające specjalne feromony. Takie zachowanie jest zatem oznaką bliskości i sympatii, zarezerwowaną dla członków rodziny.

O tym, że mruczek darzy nas przyjaźnią świadczyć może również to, że zasypia zwinięty w kłębek na naszych kolanach lub wyciąga się przed nami na grzbiecie. Oba zachowania wskazują na ogromne zaufanie, jakim darzy nas pupil. Koty bardzo starannie wybierają miejsca, w których śpią i odpoczywają. W warunkach naturalnych są to osłonięte kryjówki, w których nie zostaną zaskoczone przez drapieżników. Spanie u naszego boku świadczy więc o tym, że pupil czuje się przy nas bezpieczny. Podobnie jest w przypadku, gdy kot w naszej obecności kładzie się na grzbiecie i odsłania brzuch. Pamiętajmy, że brzuch to jedna z najdelikatniejszych części kociego ciała, a jego odsłanianie oznacza bezbronność i narażenie się na potencjalne niebezpieczeństwo. Jeśli pupil robi to przed nami, możemy być pewni, że nam ufa i uważa za przyjaciół.

Jak jeszcze kot okazuje uczucia?

Niezawodną oznaką kocich uczyć jest mruczenie połączone z charakterystycznym ugniataniem łapkami. Koty robią to tylko wtedy, gdy czują się bezpieczne i zrelaksowane. Zachowanie to jest głęboko zakorzenione w kociej psychice. Kocięta ugniatają łapkami matkę w celu skłonienia jej do karmienia.

Niezawodnym sygnałem świadczącym o kociej sympatii są prezenty. Jeśli pupil przynosi nam pod drzwi myszy, szczury czy inne ofiary własnych łowów, nigdy na niego nie krzyczmy ani nie karćmy go za to, bowiem w ten sposób mruczek okazuje nam swoją przyjaźń. Koty niewychodzące mogą przynosić nam w zamian swoje ulubione zabawki.

Warto wspomnieć także o lizaniu. Wszyscy wiemy, że koty wylizują futerko własne lub kotów, będących bliskimi członkami stada. Zwierzaki pielęgnując się nawzajem okazują sobie sympatię i przywiązanie. Jeśli pupil liże nasze dłonie lub twarz oznacza to, że postrzega nas jako bliskich członków rodziny. Warto to docenić.

Dlaczego kot unika głaskania?

A co robić, gdy kot całkiem unika głaskania i kontaktu z właścicielem? Przede wszystkim bądźmy cierpliwi. Pamiętajmy, że koty są różne, jedne bardzo towarzyskie, inne zaś całkiem wycofane i nieśmiałe. Wszystko zależy od charakteru zwierzaka, procesu socjalizacji z człowiekiem oraz przeszłych doświadczeń zwierzaka. Jeśli pupil trafił do nas z hodowli być może został zbyt wcześnie odłączony od matki, co zakłóciło prawidłową adaptację w zwierzęcym i ludzkim świecie. Takie zwierzaki będą potrzebowały więcej czasu, by wykształcić w sobie przywiązanie do nowego właściciela. Podobnie jest w przypadku kotów adoptowanych ze schroniska. Jeśli w przeszłości zwierzaka zaszło coś, co odebrało mu zaufanie do ludzi, był bity lub maltretowany, trudno będzie mu ponownie zaufać człowiekowi.

Pamiętajmy, by nigdy nie zmuszać pupila do pieszczot i nie przytrzymywać go na siłę. W ten sposób tylko go do siebie zrazimy. Na kocią przyjaźń warto poczekać. Zachęcajmy go do kontaktu zabawą lub przysmakami. Pamiętajmy, by chwalić go i nagradzać za każde dobre zachowanie. Z czasem zwierzak nabierze zaufania i być może sam zechce się z nami zaprzyjaźnić.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA KOTA ↓

banerek-promocyjny-kakadu1

Zdjęcie: Fotolia.pl

Angelika Podgajna
Absolwentka kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka komunikacji promocyjnej na Uniwersytecie Śląskim. Freelancerka, copywriterka. Wielka miłośniczka zwierząt. Dyplomatycznie twierdzi, że kocha je wszystkie, choć tak naprawdę woli koty. Współwłaścicielka jamniczki Amelki.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Mokra karma Brit dla kota

Wśród mruczków bez wątpienia nie brakuje miłośników mokrych pokarmów. Tego typu przekąski są cenione przez koty przede wszystkim za naturalność i wyjątkowy smak. W bogatej ofercie wilgotnych karm warto jednak...

Czytaj więcej
Wprowadzanie nowej karmy dla kota

Wprowadzenie nowej karmy do kociego jadłospisu to niełatwe zadanie. Futrzaki bywają szalenie wybredne, a poza tym szybko przyzwyczajają się do określonego rodzaju pożywienia. Zbyt gwałtowne zmiany w codziennej diecie mogą...

Czytaj więcej
Prezent pod choinkę dla kota

W święta również domowy mruczek czeka na prezent pozostawiony dla niego pod choinką. Wybór upominku dla domowego zwierzaka nie powinien być trudny. Nowe legowisko, odpowiedni drapak, smaczny kąsek lub umilająca...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Fajny artykuł 🙂

  2. Mój kot np. ciągle się obraża.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram