Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Wraz z nadejściem cieplejszych dni powraca problem kleszczy. Nie podlega dyskusji, że psy chronić trzeba przed tymi wywołującymi groźne choroby pasożytami. Aplikacja środków na kleszcze jest zadaniem, z którym szybko i sprawnie możemy się uporać. Nieco więcej trudności przysporzy nam jednak wybranie odpowiedniego preparatu.
Przeznaczone do walki z kleszczami preparaty chemiczne działają w parciu o środki biobójcze. Najczęściej substancje zawarte w takich mieszaninach wywołują paraliż komórek nerwowych pasożytów, doprowadzając do ich wybicia. Nie da ukryć się, że im środek silniej ingeruje w organizm psiaka, tym efekt jego działania jest lepszy. Zdecydowanie najwyższą skutecznością pochwalić mogą się więc tabletki i preparaty typu spot on. Nieco słabiej działają zaś obroże przeciwkleszczowe i spraye.
Wybierając odpowiednią formę ochrony dla psiaka, pod uwagę musimy wziąć wiek, wagę, styl życia zwierzaka, jego podatność na łapanie kleszczy oraz na alergie. Niektórym psiakom w zupełności wystarczą antykleszczowe obroże. W przypadku innych jedyną skuteczną metodą ochrony będą tabletki. Substancje chemiczne zawarte w preparatach na kleszcze nie są obojętne dla organizmu zwierzaka. Stąd też skrupulatnie przestrzegać powinniśmy dawek zamieszczonych na ulotkach oraz terminów ponownej aplikacji.
Pamiętajmy, że wszystkie metody ochrony zwierzaka mają zarówno swe plusy, jak i minusy. Obroże przeciwkleszczowe dla psa » działają długo, bo zazwyczaj nawet przez 8 miesięcy. Najtańsze modele nie są jednak wodoodporne – szkodzą więc im zarówno deszcze, jak i kąpiele. Poważnym minusem jest też fakt, że czynne substancje w nich zawarte uwalniają się przez cały czas. Lepiej więc z tej formy ochrony zrezygnować wówczas, gdy w domu mamy wtulające się w psiaka dzieci.
↓ OBROŻA PRZECIWKLESZCZOWA DLA PSA ↓
Przeciwkleszczowe krople spot on chronią pupila tylko przez miesiąc – nie możemy zapominać więc o regularnej ich aplikacji. Przez trzy dni po nałożeniu kropli na grzbiet psiaka zadbać musimy też o to, by futro pupila nie uległo zmoczeniu. Podstawowym atutem tego rodzaju środków jest wysoka skuteczność działania. Dodatkowo możemy mieć pewność, że preparat ten nie zaszkodzi przytulającym się do psiaka dzieciom.
↓ KROPLE NA KLESZCZE DLA PSA ↓
Tabletki na kleszcze dla psa działają stosunkowo długo – do 12 tygodni, charakteryzuje je też naprawdę wysoka skuteczność. Dla domowników tego typu medykamenty są w pełni bezpieczne. Regularnie stosowane mogą one jednak nadmiernie obciążać psie nerki i wątrobę. Środek ten najlepiej więc podawać w porze najbardziej wzmożonej aktywności kleszczy, w pozostałych częściach roku zastępując go inną formą ochrony.
Spraye przeciw kleszczom mogą być stosowane jako dodatkowa forma zabezpieczenia psiaka, np. wówczas, gdy zabieramy go na spacer do lasu. Łatwo jest je nanieść na ciało pupila, a spryskany nim zwierzak bez obostrzeń może raczyć się wodnymi kąpielami. Same spraye nie chronią jednak tak dobrze, jak inne wspomniane powyżej preparaty.
↓ SPRAYE PRZECIW KLESZCZOM DLA PSA ↓
Alternatywą dla chemicznych preparatów na kleszcze są środki bazujące na substancjach naturalnych oraz ultradźwiękowe odstraszacze, które przymocować możemy do psiej obroży. Te pierwsze działają zazwyczaj w oparciu o nieznośną dla kleszczy woń konkretnych ziół i olejków eterycznych – w grę wchodzić może tu szałwia, tymianek, mięta pieprzowa, miodla indyjska, eukaliptus czy ocet jabłkowy rozcieńczony wodą. Gotowe produkty, np. w postaci bazujących na naturalnych preparatach antykleszczowych obroży, dostępne są w sklepach zoologicznych. Druga metoda wykorzystuje określone fale dźwiękowe, które to dezorientować mają znajdujący się na odnóżach kleszczy narząd Hallera. Zabieg taki uniemożliwiać ma tym pasożytom zlokalizowanie swej ofiary.
Skuteczność naturalnych preparatów przeciwkleszczowych » nie jest aż tak wysoka, jak środków biobójczych. W pełni bezpieczne są one jednak zarówno dla psiaka, jak i dla jego otoczenia, w tym również dla ludzi. Ponadto w przypadku młodych szczeniaków, ale i psich uczuleniowców okazać mogą się one jedynym możliwym do zastosowania rozwiązaniem.
Zabezpieczenie psa odpowiednimi dla niego preparatami na kleszcze jest podstawą troski o psie zdrowie. Pamiętajmy jednak, że to nie zapewni zwierzakowi 100% ochrony. Zdrowy i silny organizm znacznie lepiej daje sobie radę z atakującymi go intruzami, stąd też i w tym wypadku niebagatelną rolę w profilaktyce odgrywa zdrowa dieta. Dodatkowo pasożyty zewnętrzne rzadziej atakują te zwierzaki, które posiadają zdrową skórę i w pełni sprawny metabolizm.
Jeszcze innym sposobem wspomagającym walkę z kleszczami jest codzienny dokładny przegląd psiego futra. Dzięki niemu kleszcze możemy złapać jeszcze wówczas, gdy spacerować będą one po sierści zwierzaka. Również wczesne usunięcie wbitych kleszczy, zmniejsza ryzyko wystąpienia przenoszonych przez nie chorób.
↓ PREPARATY PRZECIWKLESZCZOWE DLA PSA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Gryzienie to zupełnie naturalna, a wręcz instynktowna, potrzeba każdego kudłacza. Żucie sprawia psu prawdziwą frajdę, pozwala się wyciszyć, a co więcej sprzyja redukcji kamienia nazębnego. Sklepy zoologiczne Kakadu oferują nieograniczony...
Z przyjemnością prezentujemy legowiska dla psów i kotów House of Dreams, które niedawno wprowadziliśmy do sklepów Kakadu (w tym do sklepu internetowego). Te niezwykle ładne, kolorowe produkty o niepowtarzalnym designie,...
Nasz czworonóg jest wspaniały i wyjątkowy, a my chcemy wykorzystać jego potencjał genetyczny? W głowie z pewnością kiełkuje nam myśl o założeniu własnej hodowli, a oczami wyobraźni widzimy już naszego...
Ile kleszczy jest w tym roku to masakra!
Zgadzam się. Ja po jednym 1,5h spacerze na Polach Mokotowskich w Warszawie wyjąłem 45 kleszczy. Masakra!