Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Każdemu, kto chciałby mieć w swoim ogrodzie pięknego i jednocześnie łatwego w hodowli ptaka, można polecić bażanta złocistego.
Bażant złocisty występuje w środkowych Chinach, gdzie zamieszkuje lasy górskie i skaliste wzgórza porośnięte gęstymi krzewami i bambusem. Został sprowadzony również do Wielkiej Brytanii, gdzie spotkać go można w lasach porośniętych gęstym runem.
Samiec bażanta złocistego dorasta do ok. 110 cm, z czego aż 75 cm przypada na ogon. Samice są mniejsze, ok. 65 cm a 35 cm to ogon.
Jak u większości gatunków bażantów, bardziej kolorowy jest samiec. Dominującymi barwami są czerwień i żółć. Głowę zdobi złocisto-żółty pióropusz z delikatnym czerwonym odbarwieniem na końcach piór. U samicy dominują zaś odcienie brązu.
Bażanty złociste są bardzo łatwe w hodowli. Nie wymagają bardzo dużych przestrzeni i doskonale znoszą niską temperaturę w okresie zimowym.
Woliera dla ptaków przeznaczona dla tego gatunku powinna być w miarę gęsto zarośnięta krzewami i najlepiej częściowo zadaszona. Te typowo leśne ptaki nie lubią otwartych przestrzeni i jaskrawego światłą słonecznego. Mimo, że są odporne na mróz, warto przygotować dla nich schronienie w postaci ocieplanej budki.
Bażanty złociste możemy oczywiście trzymać w zarośniętym drzewami i krzewami ogrodzie, ale musimy wówczas regularnie podcinać im lotki. Jeśli o tym zapomnimy, nasze ptaki po prostu nam uciekną. Rzecz jasna ogrodzenie wokół ogrodu musi być bardzo szczelne.
Gatunek ten możemy bez większych problemów trzymać w towarzystwie innych ptaków ozdobnych. Byle nie z innymi gatunkami bażantów. Nie wskazane również jest trzymanie razem dwóch samców bażanta złocistego, ponieważ będą ze sobą walczyć.
Naszym bażantom podajemy pasze dla drobiu i zieleninę. W naturze zjadają również drobne bezkręgowce.
Bażanty złociste są poligamiczne. Jeden samiec gromadzi wokół siebie kilka samic. Każda z nich składa do 16 jaj, z których po 23 dniach wylęgają się pisklęta.
Podobnie jak u kury domowej, tuż po wykluciu młode bażanty opuszczają gniazdo i podążają za matką. Od razu też jedzą to samo, co ich rodzice.
Bażanty należą do rodziny kurowatych. Są więc krewniakami kury domowej i pawia.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: grzebiące
Rodzina: kurowate
Rodzaj: Chrysolophus
Gatunek: Chrysolophus pictus (bażant złocisty)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Ohar nazywany bywa również podgorzelcem lub kaczką norową. Jest kaczką ładną (choć nie tak kolorową, jak na przykład mandarynka) i łatwą w hodowli. W Polsce jest objęty całkowitą ochroną. Środowisko...
Bażant diamentowy jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej hodowanych gatunkiem bażantów. Jest mało wymagający, dlatego można go polecić nawet początkującym hodowcom. I niewątpliwie należy do jednych z najpiękniejszych ptaków....
Maleńkie przepiórki chińskie są bardzo interesującym gatunkiem ptaków. Szkoda, że tak rzadko pojawiają się w sklepach zoologicznych. Środowisko naturalne przepiórek chińskich W naturze przepiórki chińskie zamieszkują rozległe obszary południowej Azji....