Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Zazwyczaj właściciele psów borykają się z nadwagą u swoich pupili. Problemy ze zbyt niską masą ciała zdarzają się znacznie rzadziej, ale są równie poważne. Nie powinniśmy bagatelizować faktu, że nasz pies ma niedowagę.
Wydaje nam się, że nasz pies waży za mało, że jest chudy jak szczapa, ale czy aby na pewno tak jest? Istnieje przecież możliwość, że po prostu ma taką budowę ciała. Dość wspomnieć o chartach, które wyglądają tak, jakby cierpiały na anoreksję, jednak ich bardzo szczupła sylwetka jest oznaką dobrej kondycji fizycznej.
Zatem jeśli nasz pies nie jest chartem, a my żywimy obawy dotyczące jego wagi, lepiej udajmy się do gabinetu weterynaryjnego, by skonsultować się z lekarzem. Zbada on dokładnie naszego zwierzaka i potwierdzi, czy ma niedowagę, lub temu zaprzeczy.
Lekarz weterynarii pomoże nam również poznać przyczyny niedowagi u psa. Zanim bowiem podejmiemy jakiekolwiek kroki, musimy wiedzieć, dlaczego nasz zwierzak ma zbyt małą masę ciała. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bowiem bardzo różne!
Jednym z powodów niedowagi u psa może być choroba. Utrata masy ciała jest objawem między innymi cukrzycy i chorób nowotworowych. Tego jednak samodzielnie nie jesteśmy wstanie stwierdzić, potrzebne są specjalistyczne badania. Utrata masy ciała może być również związana z chorobami zębów, dziąseł, podniebienia, itd. Pies je wówczas mniej ponieważ odczuwa przy tym ból lub silny dyskomfort.
Zaburzenia łaknienia obserwujemy także u zwierząt z problemami natury behawioralnej. Stres, lęk, a nawet nadmierna pobudliwość mogą sprawić, że pies nie przyjmuje tyle pożywienia, ile powinien.
Rzecz jasna przyczyną niedowagi może być po prostu zła dieta. Nawet jeśli pies je normalnie, ale jego pokarm jest ubogi w odpowiednie składniki odżywcze lub słabo przyswajalny, będzie tracił na wadze.
"W sytuacji negatywnego bilansu energetycznego, organizm musi katabolizować (zużywać) swoje własne tkanki, aby zaspokoić potrzeby energetyczne; ponieważ zapasy są stopniowo wyczerpywane, to zwierzę staje się chudsze i zmniejsza się jego masa ciała." - Praca zbiorowa pod red. A. T. B. Edney, Żywienie psów i kotów, 1992.
W pierwszej kolejności musimy zatem ustalić przyczynę niedowagi u psa. Gdy ją znamy, możemy zacząć działać.
W przypadku, gdy utrata masy ciała wynika z choroby, musimy oczywiście poddać psa leczeniu. Podawanie psu kalorycznych przysmaków, by go utuczyć, nic nie pomoże. Nie usuniemy problemu, próbując pozbyć się objawów.
Tak samo jest w przypadku zaburzeń łaknienia wynikających z problemów behawioralnych. Jeśli nie potrafimy sami sobie z nimi poradzić, warto zaangażować psiego psychologa, który wie jak pomóc naszemu pupilowi.
Przede wszystkim jednak zadbajmy o prawidłową dietę naszego zwierzaka. Powinna być pełnowartościowa i dostosowana do jego potrzeb. Warto zainwestować w dobrej jakości karmę dla psa. Nie tylko zawiera ona wszystko, czego potrzebuje, ale jest tak opracowana, by jego organizm mógł w pełni przyswoić i wykorzystać składniki odżywcze w niej zawarte.
Dodajmy, że prawidłowe żywienie psa może wspomóc także leczenie chorób, które są bezpośrednią przyczyną niedowagi. W niektórych przypadkach będzie zapewne konieczne zwiększenie kaloryczności posiłków naszego psa. W sklepach zoologicznych znajdziemy spory wybór karm o podwyższonej zawartości kalorii, które mogą być w takich przypadkach bardzo przydatne.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Płaszcz dla psa jest doskonałym rozwiązaniem na jesienno-zimowe chłody. To akcesorium praktyczne, wygodne i właściwie każdy psiak wygląda w nim dobrze. Wybór koloru, konkretnego fasonu i wzoru należy oczywiście do...
Jak na psa myśliwskiego przystało, golden retriever nie wymaga żadnej skomplikowanej pielęgnacji. Aby jego sierść zawsze prezentowała się schludnie wystarczy tylko szczotkować ją regularnie i starannie wyczesywać z martwego włosia....
Labrador retrievery plasują się w czołówce największych psich łakomczuchów. Niestety, z racji swojego niepohamowanego apetytu, są szczególnie narażone na nadwagę i otyłość. Co zrobić, jeśli nasz psiak zaczął nadmiernie przybierać...