Sklep online
Sklep online

Lotopałanka karłowata

Lotopałanka karłowata jest prawdziwym rarytasem w sklepach zoologicznych. Sam fakt, że jest torbaczem już czyni ją wyjątkową. Jest przy tym śliczna i potrafi zaprzyjaźnić się ze swoim opiekunem.

Środowisko naturalne lotopałanki karłowatej

Ojczyzną lotopałanki karłowatej jest Australia, Tasmania i Nowa Gwinea.

Wygląd lotopałanki karłowatej

Lotopałanki karłowate są niezwykle pięknymi stworzonkami. Dorastają do około 30 cm długości, z czego połowa przypada na ogon. Mają szare futerko na grzbiecie i białą brodę, szyję i brzuszek. Na grzebiecie, od czoła do ogona biegnie czarny pas. Obraz ten uzupełniają duże uszy i wielkie oczy otoczone czarnymi obwódkami.

Najbardziej charakterystyczną cechą tych ssaków są jednak skórne fałdy, rozpostarte po bokach ciała między przednimi i tylnymi łapami. Skacząc z drzewa na drzewo, lotopałanki rozpościerają je, co umożliwia im lot ślizgowy. Mogą w ten sposób pokonać nawet 50 metrów!

Zachowanie i wymagania lotopałanek karłowatych

Lotopałanki karłowate prowadzą typowo nadrzewny tryb życia. Sprawne poruszanie się w koronach drzew ułatwiają im ostre pazurki i chwytny ogon. Wspinają się niczym wiewiórki, ale są od nich lepsze, ponieważ potrafią szybować w powietrzu. Dzięki tej umiejętności lotopałanka może w poszukiwaniu pokarmu pokonywać duże odległości.

Zwierzątko śpi w dziuplach, w których mości sobie legowisko z liści. Materiał na gniazdo może zbierać nawet wisząc do góry nogami, uczepiona tylnymi łapkami gałęzi. W jednej dziupli często mieszka nawet kilkanaście tych zwierzątek. Lotopałanki są bowiem bardzo towarzyskie i w naturze żyją w stadach.

Dlatego najlepiej hodować przynajmniej dwie sztuki, by mogły cieszyć się swoim towarzystwem. Jeśli mamy tylko jedną lotopałankę, powinniśmy poświęcać jej dużo czasu.

Lotopałanki potrzebują dużych klatek. Przynajmniej metr długości i półtora metra wysokości dla dwóch sztuk. Wewnątrz montujemy gałęzie do wspinania i zawieszamy domek, w którym nasze zwierzątka będą spały (możemy zastosować dużą budkę lęgową dla ptaków). Wewnątrz domku urządzamy lotopałankom odpowiednie legowisko.

Warto nasze zwierzątka wypuszczać z klatki na codzienne spacery po mieszkaniu. Są przecież bardzo ruchliwe i musimy zapewnić im dużo ruchu. Nie mówiąc już o tym, że takie spacery sprzyjają nawiązywaniu kontaktów z naszym pupilem. Pamiętajmy tylko zamknięciu okien albo zabezpieczeniu ich siatką o małych oczkach. Jeśli tego nie zrobimy, możemy stracić naszą lotopałankę na zawsze!

Naszym lotopałankom możemy zbudować także wolierę ogrodową, w której zwierzątka będą mogły cieszyć się pobytem na świeżym powietrzu. Oczywiście tylko lecie. Woliera powinna być częściowo zadaszona i oczywiście wyposażona w konary do wspinania i budkę do spania.

Lotopałanka karłowata jest najbardziej aktywna wieczorem i w nocy.

Pożywienie lotopałanek karłowatych

W naturze ulubionym pokarmem lotopałanki karłowatej jest sok z eukaliptusów i akacji oraz nektar z kwiatów. Taki pokarm trudno jest zdobyć, ale możemy zastąpić go specjalnym pokarmem dla lorys, który w formie proszku dostępny jest w sklepach zoologicznych.

Dobry jest też naturalny i nie słodzony miód. Lotopałanki jedzą również słodkie i bardzo soczyste owoce, które w niewoli stanowią zwykle podstawę ich diety, oraz owady i ich larwy.

Rozmnażanie lotopałanek karłowatych

Ciąża trwa 21 dni. Jak wszystkie torbacze, lotopałanki nie wytwarzają łożyska, dlatego młode rodzą się w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Dalszy ich rozwój przebiega w torbie na brzuchu matki.

Systematyka lotopałanki karłowatej

Lotopałanki należą do torbaczy – grupy ssaków, której przedstawiciele żyją głównie w Australii i na Tasmanii. Lotopałanki karłowate nazywane są również workolotami karłowatymi lub po prostu latającymi wiewiórkami.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: ssaki niższe
Rząd: dwuprzodozębowce
Rodzina: lotopałankowe
Rodzaj: Petaurus
Gatunek: Petaurus breviceps (lotopałanka karłowata)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjecie: Fotolia.com

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Zioła dla koszatniczki

Koszatniczki » nie są może szczególnie wymagające pod względem żywienia, ale ich dieta z pewnością nie może składać się z przypadkowych produktów. Ze względu na skłonność do cukrzycy jadłospis koszatniczki powinien...

Czytaj więcej
Pokarmy Tropifit dla gryzoni i królików

Gotowe karmy w postaci granulatów dobrze sprawdzają się jako podstawowy element diety gryzoni i królików. Pokarmy tego rodzaju zawierają pełen zestaw niezbędnych składników odżywczych, w dawkach odpowiadających potrzebom naszych podopiecznym....

Czytaj więcej
Osikowa ściółka dla kotów, gryzoni, królików i ptaków – Brylant Premium

Prezentujemy absolutną nowość na rynku zoologicznym – Brylant Premium, czyli wykonaną z drewna osiki ściółkę dla małych zwierząt. Idealne podłoże do klatek z gryzoniami, królikami i ptakami oraz do kuwet...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Ile kosztuje taka lotopałanka karłowata

    1. nie wiem

    2. 400 zl

      1. Czy we Wrocławiu można gdzieś kupić lotopałanka ???

  2. Czy ktoś wie jak wytresować lotopałankę karłowatą?

  3. Mam 2 pytania 1 to czy w kakadu w Świdnicy można kupić lotopałankę karłowatą ? A 2 to e ona w sklepach zoologicznych kosztuje ?

    1. Dzień dobry!

      Z takim pytaniem proszę się zwracać bezpośrednio do konkretnego sklepu (asortyment poszczególnych sklepów może się między sobą różnić). Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.

      https://kakadu.pl/blog/nasze-sklepy/

      Pozdrawiamy,
      Zespół FB Kakadu

    2. Dzień dobry!

      Z takim pytaniem proszę się zwracać bezpośrednio do konkretnego sklepu (asortyment poszczególnych sklepów może się między sobą różnić). Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.

      https://kakadu.pl/mapa-sklepow-zoologicznych-kakadu/

      Pozdrawiamy,
      Zespół FB Kakadu

  4. lotopałanka najzwykejszej odmiany kosztuje od 600 do 800 złoty natomiast jakieś rzadsze odmiany typu whiteface lub całe białe kosztują od 900 do nawet 2500 tysiąca za sztukę.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram