Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Lotopałanka karłowata jest prawdziwym rarytasem w sklepach zoologicznych. Sam fakt, że jest torbaczem już czyni ją wyjątkową. Jest przy tym śliczna i potrafi zaprzyjaźnić się ze swoim opiekunem.
Ojczyzną lotopałanki karłowatej jest Australia, Tasmania i Nowa Gwinea.
Lotopałanki karłowate są niezwykle pięknymi stworzonkami. Dorastają do około 30 cm długości, z czego połowa przypada na ogon. Mają szare futerko na grzbiecie i białą brodę, szyję i brzuszek. Na grzebiecie, od czoła do ogona biegnie czarny pas. Obraz ten uzupełniają duże uszy i wielkie oczy otoczone czarnymi obwódkami.
Najbardziej charakterystyczną cechą tych ssaków są jednak skórne fałdy, rozpostarte po bokach ciała między przednimi i tylnymi łapami. Skacząc z drzewa na drzewo, lotopałanki rozpościerają je, co umożliwia im lot ślizgowy. Mogą w ten sposób pokonać nawet 50 metrów!
Lotopałanki karłowate prowadzą typowo nadrzewny tryb życia. Sprawne poruszanie się w koronach drzew ułatwiają im ostre pazurki i chwytny ogon. Wspinają się niczym wiewiórki, ale są od nich lepsze, ponieważ potrafią szybować w powietrzu. Dzięki tej umiejętności lotopałanka może w poszukiwaniu pokarmu pokonywać duże odległości.
Zwierzątko śpi w dziuplach, w których mości sobie legowisko z liści. Materiał na gniazdo może zbierać nawet wisząc do góry nogami, uczepiona tylnymi łapkami gałęzi. W jednej dziupli często mieszka nawet kilkanaście tych zwierzątek. Lotopałanki są bowiem bardzo towarzyskie i w naturze żyją w stadach.
Dlatego najlepiej hodować przynajmniej dwie sztuki, by mogły cieszyć się swoim towarzystwem. Jeśli mamy tylko jedną lotopałankę, powinniśmy poświęcać jej dużo czasu.
Lotopałanki potrzebują dużych klatek. Przynajmniej metr długości i półtora metra wysokości dla dwóch sztuk. Wewnątrz montujemy gałęzie do wspinania i zawieszamy domek, w którym nasze zwierzątka będą spały (możemy zastosować dużą budkę lęgową dla ptaków). Wewnątrz domku urządzamy lotopałankom odpowiednie legowisko.
Warto nasze zwierzątka wypuszczać z klatki na codzienne spacery po mieszkaniu. Są przecież bardzo ruchliwe i musimy zapewnić im dużo ruchu. Nie mówiąc już o tym, że takie spacery sprzyjają nawiązywaniu kontaktów z naszym pupilem. Pamiętajmy tylko zamknięciu okien albo zabezpieczeniu ich siatką o małych oczkach. Jeśli tego nie zrobimy, możemy stracić naszą lotopałankę na zawsze!
Naszym lotopałankom możemy zbudować także wolierę ogrodową, w której zwierzątka będą mogły cieszyć się pobytem na świeżym powietrzu. Oczywiście tylko lecie. Woliera powinna być częściowo zadaszona i oczywiście wyposażona w konary do wspinania i budkę do spania.
Lotopałanka karłowata jest najbardziej aktywna wieczorem i w nocy.
W naturze ulubionym pokarmem lotopałanki karłowatej jest sok z eukaliptusów i akacji oraz nektar z kwiatów. Taki pokarm trudno jest zdobyć, ale możemy zastąpić go specjalnym pokarmem dla lorys, który w formie proszku dostępny jest w sklepach zoologicznych.
Dobry jest też naturalny i nie słodzony miód. Lotopałanki jedzą również słodkie i bardzo soczyste owoce, które w niewoli stanowią zwykle podstawę ich diety, oraz owady i ich larwy.
Ciąża trwa 21 dni. Jak wszystkie torbacze, lotopałanki nie wytwarzają łożyska, dlatego młode rodzą się w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Dalszy ich rozwój przebiega w torbie na brzuchu matki.
Lotopałanki należą do torbaczy – grupy ssaków, której przedstawiciele żyją głównie w Australii i na Tasmanii. Lotopałanki karłowate nazywane są również workolotami karłowatymi lub po prostu latającymi wiewiórkami.
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: ssaki niższe
Rząd: dwuprzodozębowce
Rodzina: lotopałankowe
Rodzaj: Petaurus
Gatunek: Petaurus breviceps (lotopałanka karłowata)
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjecie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Koszatniczki » nie są może szczególnie wymagające pod względem żywienia, ale ich dieta z pewnością nie może składać się z przypadkowych produktów. Ze względu na skłonność do cukrzycy jadłospis koszatniczki powinien...
Gotowe karmy w postaci granulatów dobrze sprawdzają się jako podstawowy element diety gryzoni i królików. Pokarmy tego rodzaju zawierają pełen zestaw niezbędnych składników odżywczych, w dawkach odpowiadających potrzebom naszych podopiecznym....
Prezentujemy absolutną nowość na rynku zoologicznym – Brylant Premium, czyli wykonaną z drewna osiki ściółkę dla małych zwierząt. Idealne podłoże do klatek z gryzoniami, królikami i ptakami oraz do kuwet...
Ile kosztuje taka lotopałanka karłowata
nie wiem
400 zl
Czy we Wrocławiu można gdzieś kupić lotopałanka ???
Czy ktoś wie jak wytresować lotopałankę karłowatą?
Mam 2 pytania 1 to czy w kakadu w Świdnicy można kupić lotopałankę karłowatą ? A 2 to e ona w sklepach zoologicznych kosztuje ?
Dzień dobry!
Z takim pytaniem proszę się zwracać bezpośrednio do konkretnego sklepu (asortyment poszczególnych sklepów może się między sobą różnić). Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.
https://kakadu.pl/blog/nasze-sklepy/
Pozdrawiamy,
Zespół FB Kakadu
Dzień dobry!
Z takim pytaniem proszę się zwracać bezpośrednio do konkretnego sklepu (asortyment poszczególnych sklepów może się między sobą różnić). Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.
https://kakadu.pl/mapa-sklepow-zoologicznych-kakadu/
Pozdrawiamy,
Zespół FB Kakadu
lotopałanka najzwykejszej odmiany kosztuje od 600 do 800 złoty natomiast jakieś rzadsze odmiany typu whiteface lub całe białe kosztują od 900 do nawet 2500 tysiąca za sztukę.