Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Aranżacja domowej przestrzeni na wzór naturalny to podstawowa zasada projektowania środowiska dla małych ssaków. Aby zwierzaki czuły się komfortowo, w ich klatce nie może zabraknąć bezpiecznych kryjówek. W tej roli idealnie sprawdzają się domki dla gryzoni i królików. Jakie akcesoria najlepiej spełniają specyficzne wymagania małych milusińskich?
Możliwość bezpiecznego schronienia się to jedna z podstawowych potrzeb behawioralnych gryzoni i królików. Małe zwierzaki, które w naturze nierzadko padają łupem drapieżników, instynktownie poszukują miejsc, w których mogłyby skryć się w razie niebezpieczeństwa. Na wolności zwykle chronią się w ciemnych norach. Wielu zwierzakom podziemne tunele służą również jako szlaki komunikacyjne, miejsca wypoczynku i rozrodu oraz magazyny na żywność. Szczególną wagę do swoich rezydencji przywiązują chomiki, które z rozmysłem wydzielają i projektują poszczególne pomieszczenia.
W warunkach domowych powinniśmy dążyć do odwzorowania naturalnego środowiska naszych podopiecznych. Z tego względu w wyprawce dla gryzoni i królików nie powinno zabraknąć domku. Akcesorium to imituje norę i schronienie małych ssaków, a co za tym idzie – w dużym stopniu wpływa na poczucie bezpieczeństwa domowych pupili. Domek pełni przede wszystkim funkcję azylu – pozwala odizolować się od niepokojących bodźców docierających z otoczenia. Jest więc niezastąpiony w przypadku stresu i niepokoju. Nie sposób jednak nie zauważyć, że domek dla gryzoni i królików to tak naprawdę akcesorium wielofunkcyjne. Przydaje się w porze relaksu – jako miejsce do snu i wypoczynku. Może stać się tajną skrytką na jadalne skarby. Małe ssaki często wykorzystują go także do prowadzenia interesujących obserwacji otoczenia, radosnych zabaw czy pielęgnacji uzębienia.
Domki dla gryzoni i królików mogą być wykonane z różnych materiałów. Do najpopularniejszych, a zarazem najbardziej funkcjonalnych, bez wątpienia należą akcesoria drewniane. Ich ogromną zaletą jest naturalność, która sprawia, że cieszą się powszechną aprobatą małych podopiecznych. Domki drewniane doskonale nadają się do podgryzania – zwierzaki mogą do woli testować na nich swoje uzębienie, a my nie musimy obawiać się o ich bezpieczeństwo. Niewątpliwym atutem tego typu akcesoriów jest też ich estetyczny, naturalny wygląd, który powoduje, że zwykle świetnie wpisują się w otoczenie pupili.
↓ DREWNIANE DOMKI DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓
Kolejnym typem schronień dla małych zwierząt są domki plastikowe. Kolorowe, lekkie, dostępne w fantazyjnych kształtach, łatwe w demontażu i czyszczeniu – stanowią przytulne kryjówki dla zwierzaków. Wiele akcesoriów tego typu może dodatkowo odgrywać rolę dekoracji, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym miłośnikom zwierzaków. Niestety, pod wpływem ostrych zębów gryzoni i królików, plastikowe domki łatwo ulegają uszkodzeniom. Ich podgryzanie nie jest najlepszą formą pielęgnacji uzębienia.
↓ PLASTIKOWE DOMKI DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓
Ciekawym mieszkaniowym rozwiązaniem dla małych ssaków są domki jadalne. Stworzone ze smakowitych ziół i warzyw nie tylko zachęcają do wspinaczki oraz wypoczynku, ale również dostarczają zwierzakom mnóstwa radości płynącej z pałaszowania przekąski. Świetne jako zabawki, gryzaki i zdrowe wzbogacenie jadłospisu. Akcesoria od schrupania nie są jednak zbyt trwałe i wymagają częstej wymiany. Najlepiej stosować je zatem jako dodatkowe, a nie podstawowe, kryjówki dla małych podopiecznych.
↓ JADALNE DOMKI DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓
Domek dla królika lub gryzonia musi być ściśle dostosowany do jego specyficznych potrzeb. Przede wszystkim należy dopasować go do wielkości podopiecznego. Pupil musi mieć możliwość swobodnego wchodzenia do swojej kryjówki i odpoczynku w jego wnętrzu w komfortowej pozycji. Warto zwrócić szczególną uwagę na wielkość otworu wejściowego – jeśli będzie zbyt mały, zwierzak może się w nim zaklinować. Domek powinien także zapewniać małemu podopiecznemu odpowiednią dyskrecję, dlatego nie może do niego docierać zbyt wiele światła. Należy ponadto upewnić się, czy akcesorium jest całkowicie nietoksyczne i nie posiada elementów, które mogłyby zranić zwierzaka.
Naturalne środowisko gryzoni i królików jest niezwykle złożone. Im bardziej skomplikowane będzie ich schronienie, tym lepiej. Poszukajmy zatem domku z kilkoma otworami wejściowymi, które skłonią pupili do eksploracji otoczenia i beztroskich harców. Wybierzmy model z platformą widokową, schowkiem na suchy pokarm czy schodkami do wspinaczki. Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni w klatce, zakupmy akcesorium narożne lub dwupiętrowe. Zadbajmy o właściwe usytuowanie domu. Umieśćmy w jego pobliżu tunel lub ulubione zabawki pupila, dzięki czemu będzie czerpał jeszcze więcej frajdy z przebywania w swojej małej rezydencji.
↓ DOMKI DLA GRYZONI I KRÓLIKÓW ↓
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Dno klatki z gryzoniami lub królikami musimy pokryć warstwą ściółki. Spełnia ona kilka ważnych funkcji: imituje naturalne podłoże, zapewniając zwierzęciu komfort życia, wchłania mocz, utrzymując higieniczne warunki i ułatwia sprzątanie...
Co kupić pod choinkę dla gryzonia? Nowy kołowrotek, drewniany domek, a może huśtawkę lub coś pysznego do schrupania? Wybierając gwiazdkowe prezenty dla najbliższych, nie zapominajmy o naszych małych podopiecznych. Są...
Nie tylko psy czy koty, ale i ukochane domowe gryzonie zasługują na gwiazdkowy prezent. Śwince morskiej, chomikowi bądź myszce niezwykle łatwo podarować coś, co maluchom tym przypadnie do gustu. W...