Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Bystre kocie spojrzenie potrafi zaintrygować każdego miłośnika futrzaków. Choć oczy mruczków nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, nie można o nich zapominać podczas codziennej kociej toalety. Kontrola narządu wzroku zajmie nam tylko chwilę, a może uchronić naszego ulubieńca przed poważnymi problemami. Jak jednak prawidłowo dbać o oczy futrzaka?
Kocie problemy z oczami mają bardzo różne podłoże – od banalnego podrażnienia po poważną infekcję. Warto jednak mieć świadomość, jakie zagrożenia czyhają na naszego pupila.
Jedną z powszechnych chorób futrzaków jest zapalenie spojówek. Jego przyczyną bywają bakterie (chlamydie) lub wirusy (herpeswirusy). Mikroorganizmy atakują zazwyczaj kociaki oraz zwierzęta z osłabioną odpornością, u których doprowadzają do rozwoju tzw. kociego kataru. Niestety, choroba ta ma tendencję do nawracania, a dodatkowo jest wysoce zaraźliwa.
Oczy niektórych mruczków są na tyle wrażliwe, że podrażnić może je silny wiatr, kurz, a nawet słońce. Czasami problemy z narządem wzroku są też wywołane urazem, do którego doszło w czasie walki. W efekcie zadrapania może bowiem pojawić się owrzodzenie rogówki. Niebezpieczne bywają również ciała obce, które przypadkiem dostały się pod kocią powiekę. Intensywne łzawienie może zaś być spowodowane zatkaniem kanalika łzowego.
Mruczki cierpią też z powodu zaćmy, jaskry, zwyrodnienia siatkówki i szeregu innych poważnych chorób. Nie jesteśmy jednak w stanie prawidłowo ich rozpoznać, a tym bardziej leczyć – jest to z pewnością powinność weterynarza. Naszym, nie mniej ważnym, zadaniem jest za to regularne kontrolowanie stanu kocich oczu i szybkie uchwycenie ewentualnych nieprawidłowości (dowiedz się również, jak pielęgnować uszy kota KLIK).
Oczy ulubieńca warto sprawdzać nawet codziennie, a z pewnością trzeba to robić przynajmniej raz w tygodniu. Nie jest to żadna skomplikowana procedura – często podejrzaną wydzielinę czy wypływ z oka zauważymy podczas codziennych kontaktów z pupilem. Aby jednak mieć pewność, że wszystko jest w porządku, kontrolę kociego narządu wzroku powinniśmy przeprowadzić w dobrze oświetlonym miejscu. Zerknijmy najpierw na okolice oczu. Czy nie występują tam przebarwienia? Czy z oczu futrzaka nie wypływa śluzowa, ropna lub przezroczysta wydzielina? Ponadto zaniepokoić powinny nas zamglenia, zaczerwienienia lub inne zmiany występujące na powierzchni oka. Trzeba także zajrzeć pod kocie powieki i sprawdzić, czy nie dostało się tam żadne ciało obce. Pamiętajmy, że zwiastunem problemów bywa wysunięta trzecia powieka. Warto zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu futrzaka – mrużenie oczu czy tarcie ich łapami to z pewnością sygnały ostrzegawcze.
U zdrowych kotów pielęgnacja narządu wzroku polega jedynie na regularnym przemywaniu okolic oczu. Do tego zabiegu niezbędny jest wacik i odpowiedni preparat. Najlepiej używać produktów o pH zbliżonym do odczynu łez (około 7,4). Pomocne bywają specyfiki zawierające świetlik lekarski lub esencję herbacianą. Dobry preparat ma usuwać zanieczyszczenia, nawilżać, a także łagodzić podrażnienia. Płyn do przemywania oczu nanosimy na wacik i przecieramy nim okolice narządu wzroku, kierując się od kącika oka na zewnątrz. Specyfiki w postaci kropli aplikujemy natomiast bezpośrednio do worka spojówkowego. W tym celu należy delikatnie odchylić powieki i umieścić kilka kropli preparatu w kąciku oka.
Dla kotów, u których występują zacieki pod oczami, warto zakupić preparat usuwający przebarwienia. Pomocne bywają specyfiki na bazie ziół i naturalnych substancji roślinnych. Musimy jednak pamiętać, że najskuteczniejsze są produkty, które likwidują nie tylko defekt kosmetyczny, ale również udrożniają kanaliki łzowe.
Sierść kotów długowłosych może niekiedy podrażniać rogówkę. Z tego powodu czasami konieczne jest przycinanie włosów rosnących w okolicach oczu. Zabieg musimy jednak wykonać niezwykle delikatnie, przy pomocy specjalnych nożyczek. W razie problemów poprośmy o pomoc groomera.
↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI KOCICH OCZU ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Piękny wygląd psiej i kociej sierści to zasługa nie tylko skrupulatnej pielęgnacji, ale również starannie zbilansowanego żywienia. Nadmierne wypadanie i blaknięcie włosa oraz przesuszenie skóry to częste sygnały niedoborów pewnych...
Preparaty przeciwpchelne przydają się każdemu właścicielowi kota, ponieważ nasze pupile przez cały rok są narażone na ataki tych małych pasożytów zewnętrznych. Pchły to nie tylko dokuczliwe swędzenie i niegojące się...
Do czego właściwie służy tunel dla kota? Czy warto go kupować? Okazuje się, że ten zmyślny wynalazek może pełnić kilka ważnych funkcji jednocześnie. Tunel to przede wszystkim zabawka, która zapewni...