🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
W sklepach zoologicznych znajdziemy bardzo wiele różnorodnych pokarmów dla ryb. Większość przeznaczona jest dla wszystkich ryb ozdobnych, ale znajdziemy i takie, które produkowane są z myślą o konkretnych gatunkach. Przede wszystkim jednak, pokarmy dla ryb możemy podzielić na pokarmy naturalne i przetworzone.
Najbardziej popularne pokarmy dla rybek akwariowych. Produkowane są na bazie surowców pochodzenie zwierzęcego lub roślinnego, lub jednych i drugich, często wzbogacane o witaminy i inne niezbędne składniki odżywcze. Cechują się niewielką wilgotnością, zatem można je łatwo i długo przechowywać, byle w szczelnie zamkniętych pudełkach, bez dostępu światła. Pokarmy te występują w kilku postaciach.
Płatki
Pokarmy w płatkach są lekkie i przez krótki czas unoszą się na powierzchni wody. Największą ich wadą jest to, że szybko rozpadają się w wodzie. Ryby mogą więc nie wyjadać dokładnie podanej porcji. Z drugiej jednak strony, można to uznać za zaletę, ponieważ ryby nie mają problemów z ich zjedzeniem. Ponadto płatki łatwo jest pokruszyć tak, by nawet najmniejsze rybki mogły go zjeść.
Czipsy
Czipsy są grubsze i trwalsze od płatków. W wodzie długo zachowują swoje kształty i konsystencję. Są jednak cięższe od płatków i szybciej od nich opadają na dno, gdzie są niedostępne dla gatunków żerujących w toni wodnej i przy powierzchni.
Granulaty
Pokarmy granulowane długo zachowują swoje kształty i konsystencję w wodzie. Niektóre granulaty szybko toną, inne długo utrzymują się na powierzchni wody, zależnie od tego, dla jakich ryb są przeznaczone. Granulaty trudno jest rozkruszyć, dlatego powinniśmy starannie dobierać ich wielkość do wielkości rybek.
Tabletki
Pokarmy w tabletkach przeznaczone są głównie dla ryb żerujących przy dnie. Istnieją jednak tabletki produkowane z myślą o pozostałych gatunkach. Przywierają do szyby akwarium, gdzie powoli się rozpadają.
To nic innego, jak larwy owadów, skorupiaki, a nawet małe rybki. Są doskonałym urozmaiceniem diety ryb. Także i one dostępne są pod różnymi postaciami.
Suszone
Suszenie powoduje utratę wielu cennych składników odżywczych, dlatego suszone pokarmy suszone nie powinny stanowić podstawę diety.
Liofilizowane
Liofilizacja jest procesem odwodnienia pokarmu, ale z zachowaniem wszystkich jego wartości odżywczych. Zatem pokarmy liofilizowane są zdrowsze od suszonych.
Mrożone
Współczesne techniki mrożenia pozwalają zachować większość wartości odżywczych. Oczywiście przed podaniem trzeba te pokarmy rozmrozić.
Żywe
Żywy pokarm jest najbardziej naturalny i najchętniej jedzony. Niestety, zawsze istnieje ryzyko zarażenia ryb chorobami lub pasożytami.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
🌟 Topniejące ceny w Kakadu Zoo! 🌟Skorzystaj z naszych fantastycznych promocji, które trwają od 9 do 26 stycznia 2025! Ceny spadły nawet o 50% na karmy, akcesoria i inne produkty...
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Przedstawiamy żwirki do akwarium marki Little Fish, dzięki którym Wasz zbiornik nabierze wyjątkowo atrakcyjnego wyglądu i wzbudzi zachwyt wszystkich gości. Żwirki te, występujące w kilku rodzajach, dostępne są we wszystkich...
W sklepach zoologicznych pielęgnica plamooka sprzedawana jest również pod swoją łacińską nazwą pielęgnica severum. Pod tą nazwą możemy ją również często znaleźć w dostępnej literaturze. Środowisko naturalne pielęgnicy plamookiej Pielęgnica...
Świetlówki do akwarium są w tej chwili głównym źródłem światła, który stosuje się w akwarystyce. Są znacznie wydajniejsze od żarówek, a przede wszystkim wytwarzają znikome ilości ciepła, dzięki czemu nie...