Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Króliki to jedne z najwdzięczniejszych i najbardziej sympatycznych zwierząt. Mimo, że można je spotkać w bardzo wielu domach, to nadal nie każdy właściciel wie, jak prawidłowo o nie dbać. Zdrowa dieta to nie wszystko, równie ważne jest zapewnienie królikowi wygodnego lokum. Podstawowym elementem każdego króliczego mieszkania jest ściółka, pełniąca wiele ważnych funkcji. Jak wybrać odpowiednie podłoże?
Wybór podłoża do króliczej klatki wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się zdawać – zwłaszcza niedoświadczonemu hodowcy. Od ściółki zależy bowiem nie tylko komfort naszego pupila, ale również jego samopoczucie, a przede wszystkim zdrowie. Podłoże musi być wygodne, miękkie, a przede umożliwiać nam utrzymanie higieny wewnątrz króliczej klatki (przeczytaj więcej o klatkach dla królików KLIK). Ważne jest to, aby ściółka dobrze pochłaniała mocz, nie pyliła i nie sprzyjała szybkiemu rozwojowi bakterii oraz drobnoustrojów w jej wnętrzu.
Dno króliczego lokum powinno być wyłożone odpowiednią warstwą ściółki, choć w zasadzie nie ma potrzeby pokrywania nią całej powierzchni klatki. Warto wiedzieć, że mieszkanka tych uroczych zwierzaków zwykle dzielą się na dwie części – tę w której królik śpi i odpoczywa oraz tę, w której się załatwia. Większość królików to stworzenia lubiące czystość, dlatego załatwiają swoje potrzeby zazwyczaj w tylko jednym, konkretnie wybranym miejscu. Wielu właścicielom dość szybko udaje nauczyć się pupila korzystania z kuwety, umieszczonej właśnie w tym obszarze, które upatrzył sobie królik. Jeśli nasze zwierzątko ma podobne zwyczaje wypełniamy jego toaletę podłożem, które dobrze wchłonie wilgoć i nie będzie wydzielało nieprzyjemnej woni. Resztę klatki wyścielmy innym rodzajem ściółki, mniej twardym i wygodniejszym dla królika. Co będzie najlepsze?
W roli ściółki do kuwety najlepiej sprawdzi się drewniany żwirek niezbrylający. Wielu właścicieli poleca właśnie ten rodzaj podłoża, chwaląc przede wszystkim wyjątkową chłonność tego materiału. Żwirek doskonale pochłania mocz królika, a co więcej nie wydziela przykrych zapachów. Jest wydajny i całkowicie bezpieczny dla naszych ulubieńców. Co więcej granulki pozwalają utrzymać czystość - zarówno w klatce jak i w całym naszym mieszkaniu. Żwirek nie plącze się w futerko zwierzaka i nie roznosi się wraz z nim po całym mieszkaniu.
Część klatki służącą królikowi do wypoczynku najlepiej wyłożyć czymś miękkim i wygodnym. Wiele zwierzaków chętnie wyleguje się na sianku, które jest wystarczająco miękkie, a w dodatku królik może się w nim zagrzebywać. Możemy bezpiecznie używać sianka, jeśli nasz pupil załatwia się jedynie do kuwety, a pokarm je tylko z paśnika. Siano nie najlepiej pochłania wilgoć, a przy tym szybko pleśnieje i wydziela nieprzyjemny zapach. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nasz pupil zjada mokre i zabrudzone źdźbła. Mogłoby się to dla niego skończyć wieloma, nieprzyjemnymi dolegliwościami, w tym bardzo poważnymi, na przykład kokcydiozą.
↓ SIANKO DLA KRÓLIKA ↓
Choć drewniane trociny sprawdzają się nieźle jako ściółka dla wielu gryzoni, na przykład chomików, niestety nie nadają się na podłoże dla królików. Wielu właścicieli zdecydowanie je odradza. Dlaczego? Głównym problemem jest unoszący się nad nimi pył, wywołujący poważnie podrażnienia oczu, zapalenie spojówek oraz infekcje dróg oddechowych, a nawet astmę i problemy z oddychaniem. Często zdarzają się podrażnienia skóry, a nawet ropnie, szczególnie w przypadku, gdy drewniane wiórki są zbyt duże i ostre.
Co więcej, trociny bardzo łatwo przyczepiają się do futerka naszych ulubieńców, które po wypuszczeniu z klatki roznoszą wióry po całym mieszkaniu. W przodku królików o dłuższej sierści trociny zaplątane w futerku mogą tworzyć trudne do rozplątania kołtuny.
Żwirek, siano i trociny to najpopularniejsze i najczęściej używane rodzaje podłoży dla królików. Wielu właścicieli korzysta jednak z innych typów podłoży, takich jak torf, bawełna, ręczniki papierowe, gazety czy nawet miękkie kocyki. Przed wyborem ściółki warto poobserwować zachowanie pupila i zbadać jego przyzwyczajenia. Można również pokusić się o kilka eksperymentów i sprawdzenie jaki rodzaj podłoża najbardziej odpowiada naszemu królikowi.
↓ ŻWIREK DREWNIANY DLA KRÓLIKA ↓
Zdjęcie: Fotolia.pl
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Klatka, czyli mieszkanko chomika, to z pewnością najważniejszy element wyprawki dla gryzonia. Od jej wyboru i wyposażenia zależy w końcu komfort życia naszego pupila. Jakie kryteria warto uwzględnić przy zakupie...
Każdy wyjazd czy to na urlop, czy w odwiedziny u dalekich krewnych, jest problematyczny, gdy mamy w domu zwierzęta. Nie zawsze możemy zabrać pupila ze sobą, nawet jeśli jest tylko...
Czy królik może chodzić na smyczy? Jak się okazuje – może! Oczywiście nasz mały milusiński nie będzie przemieszczał się krok w krok za nami, tuż przy nodze, jednak spokojnie możemy...