Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Różnorodne preparaty do akwarium bardzo ułatwiają jego utrzymanie. Niektóre z nich są wręcz niezbędne. Inne mogą być stosowane tylko, gdy jest to konieczne. Wszystkie dostępne na rynku preparaty do akwarium możemy podzielić na kilka kategorii.
Preparaty podstawowe do wody kranowej
Dodaje się je do wody kranowej. Usuwają chlor oraz metale ciężkie, zawierają związki działające ochronnie na skórę i skrzela ryb i środki antystresowe. Preparaty te stosuje się przed wpuszczeniem ryb, w nowym akwarium oraz przy każdej podmianie wody.
Preparaty podstawowe do wody osmotycznej
Woda prosto z osmozy całkowicie nie nadaje się do życia dla jakichkolwiek organizmów. Może stanowić jednak podstawę do przygotowania wody akwariowej. W tym celu dodaje się do niej odpowiednie preparaty, które wzbogacają ją w niezbędne dla ryb i roślin związki chemiczne.
Preparaty zmieniające twardość i odczyn wody
Najczęściej zachodzi konieczność zmiękczenia i zakwaszania wody, ponieważ woda kranowa jest zwykle twarda, a nawet bardzo twarda, i alkaiczna.
Preparaty zakwaszające wodę obniżają również jej twardość węglanową, natomiast preparaty podnoszące pH zwiększają jednocześnie jej twardość węglanową.
Preparaty te trzeba stosować bardzo ostrożnie, by nie dopuścić do gwałtownej i dużej zmiany parametrów wody. Najlepiej używać ich przed wlaniem wody do akwarium.
Preparaty redukujące zawartość azotanów i fosforanów
Jak łatwo się domyślić zmniejszają zwartość powyższych związków w wodzie w akwarium. W prawidłowo urządzonym zbiorniku, z wydajnym filtrem, stosowanie ich zupełnie nie jest konieczne.
Sól do akwariów morskich
Jest to kompleks minerałów, którego używa się do przygotowania wody morskiej. Dodaje się je do wody z odwróconej osmozy.
Preparaty do klarowania wody
Usuwają biologiczne zmętnienie wody, powstające zwykle w nowych akwariach, w których nie wytworzyła się jeszcze równowaga biologiczna, i po podmianach wody
Biostartery
Zawierają bakterie nitryfikacyjne. Dodaje się je przede wszystkim do wody w nowym akwarium, ale można stosować przy każdej podmianie. Środki te przyśpieszają biologiczne dojrzewanie akwarium, czyli wytworzenie się tzw. równowagi biologicznej.
Występują w postaci płynnej lub w tabletkach. Jak wszystkie środki chemiczne powinny być stosowane ostrożnie i z umiarem.
Wzbogacają wodę w akwarium o niezbędne związki, zwłaszcza mikro i makroelementy
Mogą być kompleksowe, czyli dostarczać wszystkich podstawowych składników odżywczych, lub zawierać tylko niektóre z nich, na przykład mikroelementy.
Najważniejszą cechą nawozów stosowanych w uprawie roślin w akwariach jest to, że nie zawierają związków azotu i fosforu. Co prawda związki te są potrzebne roślinom, jednak w wystarczających ilościach dostarczają ich ryby. Problemem zwykle jest ich nadmiar w akwarium, a nie niedobór. A nadmiar ten może być fatalny w skutkach. Dlatego do nawożenia roślin w akwarium nie wolno stosować nawozów dla roślin doniczkowych, które zawierają związki azotu i fosforu.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Filtrów, w których odbywałaby się wyłącznie filtracja chemiczna w zasadzie się w akwariach nie stosuje. Jeśli zachodzi potrzeba, wkłady do filtracji chemicznej umieszcza się w wielokomorowych filtrach kubełkowych. Zdaniem wielu...
Tło, które montuje się na tylnej szybie akwarium jest niezbędne. A to przynajmniej z trzech powodów. Przede wszystkim daje rybom poczucie bezpieczeństwa, szczególne gatunkom, które najchętniej przebywają blisko brzegu. Ponadto...
Nie zawsze można w akwarium posadzić żywe rośliny. Bywa, że niszczą je mieszkańcy akwarium. Niektóre ryby na przykład intensywnie ryją w podłoży, wykopując rośliny lub po prostu je zjadają. Także...