Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Szczekanie jest dla psa czynnością zupełnie naturalną, pozwalającą wyrazić wiele emocji, takich jak nuda, strach czy osamotnienie. Jednak pupil, który szczeka zbyt często i pozornie bez powodu, staje się uciążliwy nie tylko dla domowników, ale również i sąsiadów. Jednym z obowiązków każdego opiekuna jest kontrolowanie tego, jak głośno zachowuje się ulubieniec. Co zrobić, by oduczyć psa męczącego szczekania?
Często wydaje się nam, że pies szczeka zupełnie bez powodu. Głośne ujadanie, wycie czy warczenie, kojarzymy raczej z rozdrażnieniem lub niezadowoleniem psa, a nawet postrzegamy je jako próbę wyrażenia groźby. Tymczasem szczekanie służy psom do wyrażania całej gamy emocji. Jedną z podstawowych przyczyn szczekania jest chęć zwrócenia na siebie uwagi właściciela. Dotyczy to szczególnie psów bardzo towarzyskich, lubiących przebywać z ludźmi i mocno związanych z właścicielem. Zwierzę szczeka, by nawiązać kontakt z człowiekiem oraz wzbudzić jakąkolwiek reakcję z jego strony. Psy często szczekają również z nudów. Zachowują się tak czworonogi, które nie mają innej możliwości rozładowania energii, mają zbyt mało ruchu, a właściciel nie bawi się z nimi wystarczająco często. Powszechną przyczyną szczekania jest również strach. Pies szczeka na przedmioty lub osoby, które wzbudziły jego niepokój, a celem jest odstraszenie niebezpieczeństwa. Szczekanie pozwala psu również na okazanie swojego dobrego humoru. Rozbawione zwierzę, przepełnione energią i entuzjazmem szczeka, skacze i merda ogonem. Często reaguje tak nawet na bodźce, na które inne psy nie zwracają uwagi. Szczekanie może wiążąc się również z tęsknotą za właścicielem. Zachowują się tak psy nienauczone samodzielności, zbyt mocno związane z właścicielem, o zaburzonym poczuciu bezpieczeństwa.
Oduczenie psa szczekania jest możliwe, aby jednak tego dokonać powinniśmy najpierw zdiagnozować dlaczego pupil zachowuje się w taki sposób. Musimy znaleźć odpowiedzi na kilka pytań. Kiedy pies szczeka? W jakich sytuacjach? Od kiedy to trwa? Czy szczeka na jakiś konkretny przedmiot, może na to, co właśnie trzymamy w ręce? Czy szczekanie ma związek z naszą nieobecnością? Kiedy przestaje i czy ma na to wpływ nasza reakcja? To, w jaki sposób reagujemy na ujadanie pupila ma kluczowe znaczenie w walce z problemem. Często nasze zachowanie tylko utwierdza psa w przekonaniu, że warto szczekać, bo tylko wtedy uzyska to, czego od nas chce, na przykład smakołyk czy głaskanie.
Niechcianemu zachowaniu u psa najlepiej przeciwdziałać zanim w ogóle się pojawi. Już od początku powinniśmy wyrabiać w pupilu posłuszeństwo oraz dobre nawyki. Nawet podstawowy trening i nauka najprostszych komend przydadzą się, gdy będziemy zmuszeni zapanować na ulubieńcem w trudnej czy stresowej sytuacji. Dzięki ćwiczeniom z właścicielem, pies powinien umieć odróżnić gościa od intruza lub sytuacje normalne od tych zagrażających jego bezpieczeństwu.
Jeśli problem uciążliwego szczekania jednak się pojawił, nadal możliwe jest oduczenie pupila takiego zachowania, po znalezieniu jego przyczyny.
Jeśli nasz ulubieniec szczeka z nudów lub próbuje w ten sposób zwrócić naszą uwagę, musimy przede wszystkim zadbać o dostateczną ilość ruchu dla pupila. Długie spacery, bieganie z właścicielem lub przy rowerze zmęczą psa fizycznie i pozwolą wyciszyć po powrocie do domu. Ważny jest także wysiłek intelektualny. Nauka nowych komend skupia uwagę psa i zmusza do koncentracji.
Najważniejszą zasadą jest to, by nie zwracać uwagi na psa, który szczekaniem stara się wymusić na nas określone zachowanie. Na przykład dalszą zabawę lub jedzenie. Kiedy pupil szczeka staramy się go zignorować do czasu, aż sam się uspokoi. Nie mówimy do psa, nie patrzymy w jego stronę i staramy się nie nawiązywać kontaktu wzrokowego. Kiedy ulubieniec w końcu się wyciszy i będzie grzeczny, przemawiamy do niego i chwalimy. Możemy również dać mu nagrodę w postaci smakołyka lub zabawki. Powinniśmy być w tym bardzo konsekwentni, ponieważ tylko w ten sposób pies zrozumie, że szczekanie nie przynosi żadnych efektów i zwyczajnie się nie opłaca. Jeśli zwierzę przekona się, że nagroda pojawia się tylko wtedy, gdy siedzi spokojnie, w końcu przestanie ujadać.
Powinniśmy pamiętać, że szczekanie leży w psiej naturze, zatem próby skorygowania tego zachowania podejmujemy tylko wtedy, gdy jest ono nieuzasadnione. Nie każdy potrafi właściwie odczytać zachowanie psa. Dlatego być może warto skorzystać z pomocy behawiorysty lub trenera dla psów.
Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...
Rekordy wpisane do księgi Guinnesa zawsze robią wrażenie. Niektóre z nich zaskakują tym bardziej, kiedy dokonują ich czworonogi! Jakiego wieku dożył najstarszy pies świata? Ile piłek potrafi złapać pies w...
Nie tylko psy rasowe mają w sobie mnóstwo uroku. Obecnie coraz większą popularność zyskują tzw. psie hybrydy, czyli krzyżówki popularnych ras. Szczególnie duże zainteresowanie wzbudza pies maltipoo, który zachwyca zarówno...
Dla psiego właściciela widok pupila pochłaniającego swe własne bądź przygodnie znalezione na trawniku odchody bywa szokujący. Zdarza się jednak, że psiak specjałom tym nijak nie może się oprzeć. Ta dość...