Sklep online
Sklep online

Błazenek okoniowy

Błazenki zyskały wielką popularność po filmie „Gdzie jest Nemo?”. Wiele dzieci zapragnęło mieć własnego Nemo w akwarium. Niestety, hodowanie błazenków wymagania założenia akwarium morskiego, co zniechęca wielu amatorów tych pięknych i niezwykłych ryb.

Środowisko naturalne błazenków okoniowych

Zamieszkują rafy koralowe, gdzie żyją w symbiozie z ukwiałami.

Wygląd błazenków okoniowych

Błazenkami nazywamy przedstawicieli wielu licznych gatunków z rodzaju Amphiprion i Premnas. Tytułowy bohater filmy Disneya, czyli Nemo, należy do gatunku Amphiprion ocellaris, o polsku nazywanego błazenkiem okoniowym.

Błazenek okoniowy jest jednym z mniejszych gatunków – dorasta do około 9 – 11 cm długości. Ma piękną, jasnopomarańczową barwę z trzema białymi pasami, które są czarno obrzeżone.

Zachowanie i wymagania błazenków

Są to spokojne rybki, które w chwili zagrożenia chowają się między czułkami ukwiałów. Są tu całkowicie bezpieczne, bowiem czułki ukwiałów zaopatrzone są w gruczoły jadowe, których wydzielina paraliżuje niemal wszystkie ryby. Błazenki wydają się być całkowicie odporne na wydzielinę parzydełek tych morskich bezkręgowców.

Uważa się, że ciało błazenków pokryte jest specjalnym śluzem, który sprawia, że ukwiał nie wbija swoich parzydełek w ciała rybek. Śluz ten ma być podobny do tego, którym pokryte są czułki ukwiału. Nie w tym więc rzecz, że błazenek jest odporny na jad ukwiału, a w tym, że ukwiał go nie atakuje.

Błazenki prowadzą osiadły tryb życia, nigdy nie oddalając się od swojego gospodarza. Łatwo zrozumieć, jakie korzyści czerpie z tego związku ryba, ale co zyskuje ukwiał? Otóż, tak jak ukwiał chroni błazenki przed drapieżnikami, tak te broni go przed rybami zjadającymi ukwiały, przepędzając je. Ponadto każdy z partnerów korzysta z resztek pokarmu pozostawionego przez tego drugiego.

Błazenki trzymamy w akwariach morskich typu rafowego. Można je hodować pojedynczo, parami lub w grupach złożonych z jednej samicy i kilku samców. Temperatura wody powinna wynosić około 25ºC, zaś poziom zasolenia około 27 – 40º/oo. Błazenki nie mogą żyć bez swoich gospodarzy, jeśli zatem chcemy hodować te piękne i ciekawe rybki, musimy zapewnić też dogodne warunki życia dla ukwiału.

Pożywienie błazenków okoniowych

Podstawowym pokarmem tych rybek jest morski plankton i resztki pozostawione przez ukwiał. Zjadają również martwe czułki ukwiału. W akwariach karmimy je specjalnymi pokarmami dla morskich ryb, artemią i innymi drobnymi skorupiakami planktonowymi.

Rozmnażanie błazenków okoniowych

Samica składa ikrę przy stopie ukwiału. Opiekuje się nią samiec. Młode wylęgają się po tygodniu.

Co ciekawe, błazenki potrafią zmienić płeć! Kiedy zginie samica, jeden z jej dotychczasowych partnerów staje się samicą.

Systematyka błazenków okoniowych

Królestwo: zwierzęta
Typ: szkarłupnie
Gromada: ryby
Rząd: okoniokształtne
Rodzina: garbikowate
Rodzaj: Amphiprion
Gatunek: Amphiprion ocellaris (błazenek okoniowy)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
Jak walczyć z glonami w oczku wodnym?

Oczko wodne to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Już samo jego planowanie i zakładanie sprawia mnóstwo radości, a gdy efekt końcowy zostanie osiągnięty – jest źródłem ogromnej satysfakcji. Nasz mały, prywatny...

Czytaj więcej
Jak dbać o akwarium w upały?

Wysokie temperatury mogą doskwierać nie tylko nam, ale i mieszkańcom naszego akwarium. Gdy w upalne dni temperatura przekracza 30, a niekiedy nawet i 35°C, woda w zbiorniku szybko się nagrzewa,...

Czytaj więcej
Rogatek sztywny

Jeszcze trzy dekady temu rogatek sztywny był jedną z najpopularniejszych roślin uprawianych w zbiornikach polskich akwarystów. Przyczyną była jego ogólna dostępność w wodach naszych krajowych jezior, stawów i rzek gdzie...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Tekst z rażącymi błędami merytorycznymi.Ale nie ma się co dziwić, pisał go copywriter a nie ichtiolog.

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram