Bilbil zbroczony

Bilbil zbroczony

Bilbil zbroczony (inaczej bilbil krwawik lub bilbil krwawnik) należy do łatwych w pielęgnacji i popularnych na świecie miękkojadów. Być może w Polsce trudno go będzie zdobyć, jednak warto spróbować. Jest ptakiem śpiewającym.

Środowisko naturalne bilbila zbroczonego

Bilbil zbroczony występuje w Indiach, południowo-wschodniej Azji i w Chinach. Został sprowadzony również do Nowej Południowej Walii w Australii, na Nikobary i na Mauritius. Można go spotkać w tamtejszych lasach, ogrodach i na plantacjach.

Wygląd bilbila zbroczonego

Bilbil jest niewielkim ptakiem dorastającymi do około 20 cm długości, z głową ozdobioną długim czubkiem z piór.

Nazwy „zbroczony” lub „krwawnik” nawiązują do czerwonych, przypominających krew plamek przy oczach. Cała reszta głowy jest czarna, poza białymi policzkami i białym podgardlem. Reszta ciała w odcieniach brązu..

Zachowanie i wymagania bilbila zbroczonego

W naturze prowadzi raczej osiadły tryb życia i nie podejmuje dalekich wędrówek. Jest towarzyski i żyje w grupach, których członkowie stale porozumiewają się głosem. Dlatego również w niewoli najlepiej trzymać te ptaki w grupach, albo przynajmniej parami.

Ze względu na swe małe rozmiary, nadaje się do trzymania w mieszkaniach w obszernej klatce dla ptaków, choć niewątpliwe najlepszym pomieszczeniem jest zewnętrzna woliera dla ptaków, gęsto zarośnięta roślinnością. Powinna być przynajmniej częściowo zadaszona i zaopatrzona w ocieplaną przybudówkę, w której ptaki będą spędzać zimę.

W okresie godowym, samce mogą być agresywne wobec siebie, dlatego na czas rozrodu lepiej poszczególne pary oddzielić od siebie.

Pożywienie bilbila zbroczonego

Podstawowym pożywieniem bilbili zbroczonych są soczyste owoce i pokarm dla miękkojadów zawierające dodatek białka zwierzęcego. Warto podawać im także owady i ich larwy, najlepiej żywe, by ptaki mogły na nie polować.

Rozmnażanie bilbila zbroczonego

W naturze okres godowy trwa od stycznia do sierpnia. W tym czasie samce bilbili zajmują prywatne rewiry i oznajmiają swoje prawa do nich śpiewem.

Czarkowate gniazda, z traw, liści i piór, budowane są dobrze ukryte wśród gałęzi krzewów. Samica składa do 4 jaj, które wysiadują na zmianę obydwoje rodzice.

Systematyka bilbila zbroczonego

Bilbile tworzą osobną rodzinę w rzędzie wróblowych. Obejmuje ona około 120 – 150 gatunków, z których kilkanaście hodowanych jako ptaki ozdobne.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: wróblowe
Podrząd: śpiewające
Rodzina: bilbile
Rodzaj: Pycnonotus
Gatunek: Pycnonotus jocosus (bilbil zbroczony)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 62 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu