{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Biegunka u psa

Biegunka u pupila zawsze jest sygnałem alarmowym. Psiak, który cierpi z jej powodu, może szybko stracić całą energię i radość życia. Właśnie dlatego nie należy nigdy czekać, aż przykre objawy samoistnie ustąpią – trzeba niezwłocznie działać. Jak możemy pomóc naszemu podopiecznemu? Co robić, by ustrzec czworonoga przed przykrymi konsekwencjami biegunki?

Biegunka u psa – rodzaje

Pod pojęciem biegunki należy rozumieć zwiększenie częstotliwości oddawania stolca wraz ze zmianą jego konsystencji na płynną lub półpłynną. U psów można przyjąć za normę wypróżnienia występujące 1-3 razy dziennie. Oczywiście zawsze należy wziąć też pod uwagę różnice osobnicze. Biegunki nie należy mylić z tzw. luźnymi stolcami, które są wydalane w normalnej dla psa częstotliwości. Biegunce może towarzyszyć szereg dodatkowych objawów, takich jak: wymioty, nudności, apatia, niepokój, gorączka, ból brzucha. Warto zwrócić również uwagę na to, czy w kale nie występuje krew lub śluz.

Biegunki u psów mogą przyjmować postać ostrą lub przewlekłą. Biegunki ostre pojawiają się nagle i często charakteryzują się gwałtownym przebiegiem i dużym nasileniem objawów. Na szczęście zazwyczaj ustępują równie szybko, jak się pojawiły. Psiak powinien dojść do siebie już po kilku dniach, czasami objawy mogą utrzymywać się jednak aż do 2 tygodni. Powodem do niepokoju powinna być zawsze biegunka przewlekła – utrzymująca się ponad 14 dni.

Przyczyny biegunek u psów

Na zdrowie naszego czworonoga wpływają m.in. warunki środowiskowe, dieta, czynniki zakaźne oraz samopoczucie psychiczne. Z tego względu nigdy nie jest łatwo znaleźć przyczynę występujących problemów. Nie inaczej jest w przypadku biegunek – wywołać mogą je zarówno banalne zmiany w menu zwierzaka, jak i przewlekłe, poważne choroby. W przypadku biegunek ostrych trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim zakażenia wirusowe i bakteryjne oraz zatrucia i błędy dietetyczne. Biegunka może być jednym z objawów parwowirozy, choroby Rubartha lub leptospirozy. Należy też koniecznie upewnić się, czy psiak nie miał kontaktu z żadnymi toksycznymi substancjami. Dosyć często zdarza się, że czworonóg ma biegunkę, bo po prostu zjadł coś nieświeżego. Również wszelkie gwałtowne zmiany w diecie mogą okazać się dosyć przykre w skutkach.

Czworonóg, u którego biegunka przybrała postać przewlekłą, wymaga starannej diagnostyki. Z pewnością należy sprawdzić, czy zwierzak nie cierpi z powodu inwazji pasożytniczej. Pod lupę musimy wziąć także karmę psiaka – niewykluczone, że jakiś jej składniki uczula naszego pupila. Niestety, nie można też wykluczyć zapalenia jelit lub nowotworów. Jeśli żadne badania diagnostyczne nie wykażą odchyleń od normy, warto zastanowić się, czy przyczyna nie tkwi w psiej psychice.

Co robić, gdy pies ma biegunkę?

Gwałtowna lub długotrwała biegunka może być dla czworonoga niezwykle niebezpieczna. Największe zagrożenie stanowi oczywiście dla szczeniąt i psich seniorów. Aby skutecznie rozwiązać problem biegunki u pupila, trzeba znaleźć jej przyczynę. Nie zawsze możemy rozwikłać tę zagadkę samodzielnie, dlatego lepiej od razu skonsultować się z weterynarzem. W poważniejszych przypadkach konieczne może być podawanie psu kroplówek lub leków. Jednocześnie warto jeszcze w domowym zaciszu szybko wdrożyć działania, które uchronią czworonoga przed odwodnieniem i niedoborem elektrolitów. Zadbajmy o to, by psiak miał dostęp do czystej i świeżej wody. Warto również zastosować u zwierzaka krótkotrwałą (12-24 h) głodówkę. W przypadku zatrucia można podać podopiecznemu węgiel aktywny, który absorbuje toksyny i osłania przewód pokarmowy. Przez cały czas trzeba bardzo uważnie obserwować czworonoga. Po głodówce pies powinien otrzymywać wyłącznie lekkostrawny pokarm – np. bulion, mięso drobiowe, ryż. Wraz z ustępowaniem objawów można zwiększać pupilowi ilość pokarmu i stopniowo powracać do normalnego menu.

Jak chronić psa przed biegunką?

Choć nie zawsze można ustrzec czworonoga przed biegunką, warto zminimalizować jej ryzyko przez odpowiednie działania profilaktyczne. Przede wszystkim musimy pamiętać o regularnym odrobaczaniu i szczepieniu psiaka. Dużą wagę należy też przykładać do właściwej diety. Podawajmy zwierzakowi tylko wysokiej jakości karmę, a w razie potrzeby poszukajmy pokarmu hipoalergicznego. Nie do przecenienia jest też nasze czujne oko – zwracajmy więc uwagę na to, co znajduje się w otoczeniu psiaka, z jakimi czworonogami się styka i co udaje mu się znaleźć na własną łapę.

↓ MISKI DLA PSÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu