biegunka u kota

Biegunka u kota

Biegunka potrafi skutecznie popsuć nastrój niejednemu kotu. Nie ulega jednak wątpliwości, że dla opiekunów mruczków może być bardzo ważnym symptomem, świadczącym o problemach zdrowotnych, z jakimi zmagają się ich ulubieńcy. Dość często zdarza się też, że to właśnie pojawiające się biegunki u kota sygnalizują konieczność przeprowadzenia gruntownych zmian w diecie zwierzaków. W jakich przypadkach biegunka może być dla kota niebezpieczna? Jak pomóc mruczkowi, który cierpi z jej powodu?

Kiedy biegunka u kota jest sygnałem do niepokoju?

Choć biegunka na ogół odbierana jest wyłącznie jako bardzo uciążliwa dolegliwość, warto pamiętać, że w rzeczywistości nie jest ona żadną chorobą, ale istotnym mechanizmem obronnym organizmu. Często umożliwia bowiem usunięcie szkodliwych substancji, a w konsekwencji chroni przed zatruciem. Zazwyczaj krótkotrwałe rozwolnienie, któremu nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy, nie świadczą o żadnych poważnych problemach. Jeśli jednak biegunka u kota nie ustępuje po upływie 2 dni, z pewnością musimy zgłosić się z pupilem do weterynarza. Naszą czujność powinna wzbudzić też krew widoczna w kale lub zmiana barwy odchodów na smolistą. Niebezpieczne mogą być ponadto biegunki, które występują wraz z wymiotami, gorączką, znacznym osłabieniem, apatią, silnym niepokojem. Tego typu symptomy często mają związek z chorobami zakaźnymi, o gwałtownym przebiegu. Nie można lekceważyć także biegunek przewlekłych, które utrzymują się ponad 2 tygodnie. W takiej sytuacji nie ma co liczyć, że ustąpią samoistnie, bez odpowiedniej terapii bądź zmian w kociej diecie. Nie można zapominać, że w przypadku młodych kotów biegunka zawsze, niezależnie od nasilenia i przebiegu, stanowi wskazanie do konsultacji lekarskiej.

Przyczyny biegunek u kotów

Rozpoznanie przyczyn kociej biegunki bywa czasami dość skomplikowane. Rozwolnienie może bowiem pojawić się zarówno na skutek drobnych błędów żywieniowych, infekcji, jak i nieprawidłowości w pracy kociego przewodu pokarmowego. Nierzadko niezbędne jest więc wykluczenie u zwierzaka poważnych chorób, które mogły zakłócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Biegunka pojawia się przede wszystkim podczas infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz chorób pasożytniczych. Do patogenów, które ją wywołują, należą m.in.: koronawirusy, retrowirusy, parwowirusy, kokcydia, lamblie, bakterie Salmonelli, glisty (poczytaj więcej na temat robaczycy u kota KLIK). Jeśli rozwolnienie występuje u kota od dłuższego czasu lub pojawia się okresowo, nie można wykluczyć chorób przewodu pokarmowego. Choroby zapalne jelit, ostre zapalenie trzustki, schorzenia nerek i wątroby, nowotwory, problemy z tarczycą – to tylko niektóre czynniki wywołujące biegunki.

Nie zawsze przyczyn biegunek należy upatrywać w poważnych kłopotach zdrowotnych. U wielu kotów wynikają one po prostu ze spożywania nieodpowiedniego pokarmu. Rozwolnienie może być reakcją na zawarte w pożywieniu toksyny. Także ciało obce lub lekarstwo może spowodować u futrzaka biegunkę. Na ogół powód problemu jest jednak bardziej prozaiczny – zwierzak zjadł jednorazowo za dużą porcję pokarmu lub spożył pożywienie, którego jego organizm nie toleruje. Ze względu na niedobór laktazy u dorosłych zwierzaków, u mruczącego pupila biegunka może pojawić się po spożyciu mleka. Niebezpieczne bywają nagłe zmiany w sposobie żywienia. Futrzaki nierzadko źle reagują na nową karmę, która nie została wprowadzona do ich jadłospisu stopniowo.

Co robić, gdy kot ma biegunkę?

W przypadku biegunki u kota do najważniejszych zadań opiekuna należą: odpowiednie nawadnianie pupila i stałe monitorowanie stanu futrzaka. Niezbędne jest zapewnienie kotu nieograniczonego i łatwego dostępu do czystej, świeżej wody. Na jakiś czas warto nieco ograniczyć kocie posiłki. Najlepiej postawić na niewielkie porcje lekkostrawnego pokarmu, na bazie gotowanego mięsa drobiowego lub mokrej karmy. Jeśli nasz pupil pije niechętnie, można z powodzeniem zastosować gotowe wilgotne specjały, wymieszane z odrobiną wody. Niekiedy pomocny może być węgiel aktywny, absorbujący toksyny. Wskazaniem do jego podania jest podejrzenie zatrucia. Jeżeli nie wiem jednak, co mogło spowodować biegunkę u kota, lepiej nie działać na własną rękę, tylko od razu skontaktować się z weterynarzem.

↓ MOKRA KARMA DLA WRAŻLIWYCH KOTÓW ↓

Jak zapobiegać biegunce u kota?

Zapobieganie biegunkom u mruczków w dużej mierze polega na stosowaniu podstawowych zasad prawidłowego żywienia oraz profilaktyki zdrowotnej. Konieczne jest regularne odrobaczenie kota » i przeprowadzanie okresowych badań kontrolnych. Wszelkie zmiany w kociej diecie powinny być natomiast przeprowadzane stopniowo, a nie z dnia na dzień. Jeżeli nasz zwierzak ma szczególnie wrażliwy przewód pokarmowy, warto do jego menu wprowadzić specjalną, lekkostrawną karmę. Idealnego produktu powinniśmy szukać wśród pokarmów weterynaryjnych – przeznaczonych dla kotów z nietolerancją pokarmową lub kłopotami trawiennymi. Można rozważyć też zmianę karmy suchej na mokrą lub zastosowanie pokarmu o obniżonej zawartości włókna. W terapii biegunek niezastąpione bywają prebiotyki i probiotyki, stabilizujące mikroflorę jelit. Nie zaszkodzi więc sięgnąć po zawierające je suplementy lub pokarmy.

↓ SUCHA KARMA DLA WRAŻLIWYCH KOTÓW ↓

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zdjęcie: Fotolia.pl

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu