Bażant diamentowy

Bażant diamentowy

Bażant diamentowy jest jednym z najbardziej popularnych i najczęściej hodowanych gatunkiem bażantów. Jest mało wymagający, dlatego można go polecić nawet początkującym hodowcom. I niewątpliwie należy do jednych z najpiękniejszych ptaków.

Środowisko naturalne bażantów diamentowych

Naturalnym siedliskiem bażanta diamentowego są zalesione obszary Chin i Birmy. Został jednak introdukowany do innych krajów, między innymi Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i USA.

Wygląd bażantów diamentowych

Samce tego gatunku są niezwykle pięknie i kontrastowo ubarwione, pstrokate niczym przysłowiowe papugi.

Niebieskie, zielone i żółte pióra okrywające ciało błyszczą metalicznie w słońcu. Najbardziej rzucającą się w oczy cechą jest opadający na kark kołnierz, utworzony z białych, czarno obramowanych piór.

Samiczki, jak to często bywa u ptaków, noszą znacznie skromniejszą szatę. Rdzawo-brązową z czarnym wzorem.

Zachowanie i wymagania bażantów diamentowych

Bażanty diamentowe są odporne na nasze warunki klimatyczne, dlatego przez cały rok mogą być trzymane w wolierze zewnętrznej dla ptaków, jeśli tylko zapewni im się ciepłe schronienie przed najsilniejszymi mrozami.

Woliera przeznaczona dla tego gatunku powinna być obszerna, zarośnięta krzewami i wyposażona w gałęzie do siedzenia. Ptaki te są poligamiczne, dlatego hodujemy je w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic.

Lepiej nie hodować tych ptaków z innymi gatunkami bażantów. Możemy natomiast bez problemu trzymać je w towarzystwie innych spokojnych ptaków, np. gołębi.

Pożywienie bażantów diamentowych

Bażanty diamentowe nie są wybredne w jedzeniu. Podajemy im mieszanki różnych ziaren, pasze dla drobiu, zieleninę i owoce. Chętnie jedzą również owady, ich larwy i inne drobne bezkręgowce.

Rozmnażanie bażantów diamentowych

Jeden samiec gromadzi wokół siebie kilka samic. Każda może złożyć nawet po 12 jaj. Zaraz po wyklucia pisklęta opuszczają gniazdo i podążają za matką. Ojciec nie opiekuje się swoim potomstwem.

Bażant diamentowy bardzo łatwo krzyżuje się z bażantem złocistym. Potomstwo z takiego związku jest płodne, co niestety niekorzystnie odbija się na hodowli tych ptaków. Wiele bażantów diamentowych, które dostępne są w handlu, w rzeczywistości jest mieszańcami.

Systematyka bażantów diamentowych

Bażant diamentowy jest blisko spokrewniony z bażantem złocistym. Obydwa gatunki zaliczane są do tego samego rodzaju. Chrysolophus.

Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ptaki
Rząd: grzebiące
Rodzina: kurowate
Rodzaj: Chrysolophus
Gatunek: Chrysolophus amherstiae (bażant diamentowy)

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

banerek-promocyjny-kakadu1

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Ptaki
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu