Aranżacja terrarium

Aranżacja terrarium

Ostatnio mówiliśmy sobie trochę o zagadnieniach technicznych, teraz przyszedł czas na najprzyjemniejszą część zakładania terrarium, czyli jego aranżację. W tym artykule napiszę, z jakich materiałów korzystać, a jakich unikać, aby wnętrze terrarium było bezpieczne dla jego mieszkańców.

Zacznijmy od podłoża, które jest nieodzownym elementem każdego terrarium. W sklepach zoologicznych znajdziemy bardzo dużo różnorodnych ściółek. Najbardziej znanym i najczęściej chyba stosowanym podłożem jest torf, który sprzedaje się go w luźnej formie, mielonej lub włóknistej, która jest gotowa do użycia.

Powszechnie stosuje się również włókna kokosowe, które spotykamy w handlu w postaci sprasowanych kostek, krążków, itp. Przed użyciem należy je umieścić w sporym naczyniu, może nim być miska lub wiaderko, a następnie zalać ciepłą wodą. Po wchłonięciu wilgoci, podkład ten kilkukrotnie zwiększa swoją objętość, zmieniając formę na luźną. Po odsączeniu nadmiaru wody jest gotowy do użycia.

Oba wymienione podkłady nadają się do terrariów wilgotnych. W terrariach pół-wilgotnych dodatkową możemy natomiast stosować korę mieloną lub zrębki kokosowe. Podłoża te mają grubszą gradację niż poprzednie i stanowią doskonałe ich uzupełnienie. Jeżeli chodzi o terraria o suchym klimacie, wybór ściółek jest spory: od zrębków drewnianych zaczynając, poprzez włókna drewniane, aż po wszelkiego rodzaju piaski.

Wszystkie podłoża, dedykowane do użytku w terrariach, są do tego celu specjalnie przygotowane. Podkłady drewniane są na przykład odpylone po to, by pył nie podrażniał dróg oddechowych zwierząt. Każda ściółka jest wolna od bakterii i grzybów, co jest bardzo ważne dla zdrowia mieszkańców terrarium.

Przestrzegam przed korzystaniem z torfów, piasków i innych produktów ogrodniczych, ponieważ nie są one odpowiednio przygotowane do zastosowania w terrariach. Przede wszystkim mogą zawierać bardzo dużo drobnoustrojów, które mogą być zabójcze dla zwierząt oraz sprzyjają rozwojowi roztoczy. Produkty tego typu podlegają zupełnie innym normom podczas produkcji i stosowanie ich w terrarystyce zdecydowanie nie jest zalecane.

Korzenie i kamienie również nie powinny być przypadkowe. Wszystkie spotykane w ofercie naszych sklepów korzenie są pozyskane z gatunków egzotycznych odpornych na wysoką wilgotność. Te same korzenie stosowane są również w akwarystyce i to chyba najlepszy dowód na ich wysoką jakość i stopień bezpieczeństwa przy stosowaniu w hodowli zwierząt. Niewłaściwy rodzaj drewna może nawet przy średniej pleśnieć lub gnić, co w żadnym stopniu nie jest korzystne dla mieszkańców terrarium. Natomiast różnorodność kamieni i skał, które posiadamy w ofercie jest tak duża, iż stworzone z nich aranżacje dają efekt naturalności i niepowtarzalnego wyglądu.

Ciekawą aranżację terrarium możemy uzyskać nie tylko przy zastosowaniu naturalnych dekoracji. Dostępne w sklepach imitacje skał, które do złudzenia przypominają ich naturalne odpowiedniki, mają niewątpliwą zaletę: są zdecydowane lżejsze niż skały naturalne, co w przypadku wagi całości terrarium niekiedy ma duże znaczenie.

Oferowane imitacje roślin terraryjnych również dają nam spore pole do popisu, jeżeli chodzi o ich rozmieszczenie w terrarium. Mamy naprawdę spory ich asortyment, zaczynając od kaktusów, poprzez porosty, a kończąc na pnączach. Wszystkie są tak realistyczne, że trzeba się im bardzo dobrze przyjrzeć, aby stwierdzić, że nie są żywe. Oczywiście materiały, z których wykonano imitacje zarówno skał, jak i roślin posiadają atesty bezpieczeństwa w stosowaniu przy żywych zwierzętach.

Używając wymienionych tutaj materiałów, jesteśmy w stanie dopasować wystrój naszego terrarium do potrzeb jego lokatorów, w sposób bezpieczny i nie zagrażający ich zdrowiu. Warto o tym pamiętać, kiedy np. na spacerze znajdziemy ciekawy w naszej ocenie kamyk lub gałąź i kusi nas, aby umieścić je w terrarium. Odradzam takie praktyki, z doświadczenia wiem bowiem, że nigdy nie kończą się one szczęśliwie dla mieszkańców terrarium.

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Tekst: Adam Wygralak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu