Akwaria

Akwaria

Decydując się na założenie akwarium, możemy wybierać nie tylko wielkość zbiornika, ale również jego kształt. Do naszej dyspozycji mamy kilka podstawowych kształtów, z których każdy ma swoje wady i zalety.

Akwarium proste

Akwarium proste jest najbardziej tradycyjną formą zbiornika, w którym hoduje się ryby. Ma kształt prostopadłościanu, ustawionego na jednym z dłuższych boków. Z wielu powodów akwarium takie jest najbardziej praktyczne.

Klasyczne kształty sprawiają, że łatwo dobrać pokrywę, czy to gotową, czy też robioną na zamówienie. Z kolei klasyczny kształt pokrywy, umożliwia taką instalację świetlówek, by równomiernie oświetlały cały zbiornik. Jest to szczególnie ważne w przypadku akwariów roślinnych.

Akwarium proste jest bardzo ustawne. Zawsze można znaleźć dla niego miejsce w pokoju, choćby na jego środku. Bez problemu można również wybrać interesująca nas wielkość, ponieważ asortyment akwariów prostych jest bardzo duży, od kilku litrowych po kilkuset litrowe.

Zbiornik o klasycznych kształtach najłatwiej urządzić. Możliwości aranżacji wnętrza są tu niemal nieograniczone.

I wreszcie cena. Akwarium proste jest zwykle tańsze niż akwarium innego typu, o tej samej pojemności.

Akwarium profilowane

Akwarium profilowane ma przednią szybę wygiętą w łuk. Jest bardzo popularne i dostępne w sklepach, zarówno w gotowych zestawach, jak i osobno.

Ma wiele zalet akwarium prostego, np. łatwość aranżacji wnętrza, ustawność w mieszkaniu. Ma jednak wady, których nie posiada akwarium proste.

Ze względu na kształt pokrywy, trudno jest w niej dobrze rozplanować położenie świetlówek, w rezultacie część zbiornika może być niedoświetlona. Ponadto wygięta przednia szyba w nienaturalny sposób powiększa obraz i trochę go zniekształca.

Akwarium panoramiczne

Wygląda z góry jak połączenie trapezu z prostokątem. Kształt ciekawy, ale mało popularny wśród akwarystów. Rzadko pojawiają się w sklepach.

Akwarium panoramiczne najlepiej kupić w komplecie z pokrywą, ponieważ później może być problem z jej dokupieniem. Całe szczęście, że zbiorniki tego typu oferowane są zwykle jako gotowe zestawy. Tym samym jednak ich rozmiary ograniczone są do tych, które oferują producenci. Można oczywiście można je wykonać na zamówienie, ale trzeba zamówić do niego także pokrywę.

Akwarium narożne

Ma podstawę w kształcie trójkąta. Mniej więcej, ponieważ jego przednia szyba zwykle jest wygięta w łuk, czyli akwaria tego typu są jednocześnie akwariami profilowanymi.

Można je postawić właściwie tylko w rogu pokoju. Z jednej strony jest to wadą, z drugiej zaś zaletą w przypadku, gdy jedynym wolnym miejscem w pokoju jest właśnie jego kąt.

Akwaria narożne dostępne są praktycznie tylko w zestawach, co jest wygodne, ponieważ nie trzeba martwić się o pokrywę, ale ogranicza to ich wymiary do tych, które proponuje producent. Można oczywiście wykonać je na zamówienie, jednak należy wówczas zamówić także pokrywę.

Akwarium narożne ma bardzo atrakcyjny wygląd. Niestety ze względu na kształt pokrywy, problemem może być rozplanowanie świetlówek w taki sposób, by cały zbiornik był równomiernie oświetlony.

Kule dla ryb

Szczerze mówiąc trudno tzw. kule uznać za akwaria, choć wykorzystywane są do trzymania ryb, głównie bojowników. Nie można w nich jednak stworzyć dobrych warunków dla jakiegokolwiek gatunku.

Podstawowym problemem jest ogrzewanie, filtrowanie i oświetlenie. W zbiornikach o takim kształcie zainstalowanie filtra i grzałki jest praktycznie nie możliwe. Mamy w sprzedaży pokrywy do kul, ale tylko do tych największych. Ponadto zaopatrzone są one tylko w żarówkę o małej mocy, nie wystarczającej dla większości roślin.

Owszem, dostępne są także kule fabrycznie wyposażone w pokrywę, grzałkę i filtr, i na dodatek sporych rozmiarów. Właściwie można by było w nich stworzyć w miarę dogodne warunki życia dla pewnych mniej wymagających i niewielkich rozmiarów gatunków ryb i roślin. Jednakże wysoka zwykle cena tych zbiorników zniechęca do zakupu wielu klientów, tym bardziej, że za tę samą cenę można złożyć większe akwarium o tradycyjnym kształcie.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 61 sklepów w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu