Aksolotl meksykański

Aksolotl meksykański

papug200 1 - Aksolotl meksykański
Przejdź do działu akwarystyki w e-sklepie Kakadu »

Aksolotle meksykańskie są jednym z ciekawszych gatunków płazów. Nie tylko ze względu na swój wygląd i tryb życia. Przede wszystkim dlatego, że ich larwy osiągają dojrzałość płciową i nie przeobrażają się w formę dojrzałą.

Środowisko naturalne aksolotli meksykańskich

W naturze aksolotle żyją wyłącznie w dwóch meksykańskich jeziorach, Xochimilco i Chalco, znajdujących się na wysokości 2300 m ponad poziomem morza.

Wygląd aksolotli meksykańskich

Aksolotle dorastają do 30 cm długości. Mają dużą głowę, długie ciało i długi ogon. Ich nogi są stosunkowo małe i słabe, podczas pływania używają silnego ogona. Naturalna barwa ciała od brązowego do czarnego, ale w hodowlach spotyka się często osobniki albinotyczne, czyli białe z czerwonymi oczami (na zdjęciu). Posiadają trzy pary dużych, pierzastych skrzeli zewnętrznych.

Zachowanie i wymagania aksolotli meksykańskich

Aksolotle całe swoje życie spędzają w wodzie. Są drapieżnikami. Nie gardzą każdą zdobyczą, którą mogą połknąć, nawet swoimi mniejszymi krewniakami.

Są bardzo żarłoczne, a głodne mogą atakować siebie nawzajem, obgryzając sobie nogi, skrzela lub płetwy. Nie doznają jednak przy tym dużej krzywdy, ponieważ gatunek ten cechuje się dużą zdolnością do regeneracji. Utracone części ciała po prostu odrastają.

Nie można ich hodować razem z rybami i innymi zwierzętami. Zbiornik powinien być średni lub duży, obsadzony roślinami. Temperatura wody 15 – 22ºC.

Pożywienie aksolotli meksykańskich

Pokarmem aksolotli meksykańskich są wodne bezkręgowce, larwy owadów, dżdżownice, a nawet ryby. Nie gardzą również mięsem wołowym.

Rozmnażanie aksolotli meksykańskich

Rozmnażają się w niewoli bardzo łatwo. Samica składa nawet do pięciuset jaj, które przykleja do roślin wodnych. Potomstwo wykluwa się po 2 – 3 tygodniach i od razu jest samodzielne. Najciekawsze jest jednak to, że u aksolotli forma larwalna może się rozmnażać.

Płazy składają jaja w wodzie. Młode, które się z nich wykluwają, nie mogą żyć na lądzie, ponieważ nie mają płuc, tylko skrzela. I są bezpłodne. Nazywane są larwami lub formami larwalnymi. Gdy dorastają, w ich organizmach zachodzą zmiany, z których najważniejszą jest utrata skrzeli i rozwój płuc. Proces ten, nazywany przeobrażeniem, prowadzi do powstania dorosłej formy, która może oddychać powietrzem atmosferycznym. Podczas przeobrażenia rozwijają się także narządy rozrodcze i forma dorosła może się rozmnażać.

Aksolotle nie przechodzą takiego przeobrażenia. Z wiekiem rozwijają się u nich tylko narządy rozrodcze. Całe życie pozostają larwami, ale takimi, które mogą się rozmnażać. Zjawisko to nazywane jest neotenią, a dojrzałe płciowo larwy – formą neoteniczną.

 

banerek-promocyjny-kakadu1

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Julia
  Maj 01, 2016 - 09:55 PM

  Dzień dobry, chcę kupić aksolotlę ale nie wiem czy u was w sklepie je znajdę.

  Reply
  • JOAN
   Cze 13, 2017 - 07:57 PM

   aksolotlA a nie aksolotlę. Ale mam ten sam problem. Wydaje mi się, że trzeba odnaleźć hodowlę tych stworzeń, albo szukać w sklepach kakadu.

   Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu Sp. z o.o.