Przejdź do działu akwarystyki w e-sklepie Kakadu »
Aksolotle meksykańskie są jednym z ciekawszych gatunków płazów. Nie tylko ze względu na swój wygląd i tryb życia. Przede wszystkim dlatego, że ich larwy osiągają dojrzałość płciową i nie przeobrażają się w formę dojrzałą.
Środowisko naturalne aksolotli meksykańskich
W naturze aksolotle żyją wyłącznie w dwóch meksykańskich jeziorach, Xochimilco i Chalco, znajdujących się na wysokości 2300 m ponad poziomem morza.
Wygląd aksolotli meksykańskich
Aksolotle dorastają do 30 cm długości. Mają dużą głowę, długie ciało i długi ogon. Ich nogi są stosunkowo małe i słabe, podczas pływania używają silnego ogona. Naturalna barwa ciała od brązowego do czarnego, ale w hodowlach spotyka się często osobniki albinotyczne, czyli białe z czerwonymi oczami (na zdjęciu). Posiadają trzy pary dużych, pierzastych skrzeli zewnętrznych.
Zachowanie i wymagania aksolotli meksykańskich
Aksolotle całe swoje życie spędzają w wodzie. Są drapieżnikami. Nie gardzą każdą zdobyczą, którą mogą połknąć, nawet swoimi mniejszymi krewniakami.
Są bardzo żarłoczne, a głodne mogą atakować siebie nawzajem, obgryzając sobie nogi, skrzela lub płetwy. Nie doznają jednak przy tym dużej krzywdy, ponieważ gatunek ten cechuje się dużą zdolnością do regeneracji. Utracone części ciała po prostu odrastają.
Nie można ich hodować razem z rybami i innymi zwierzętami. Zbiornik powinien być średni lub duży, obsadzony roślinami. Temperatura wody 15 – 22ºC.
Pożywienie aksolotli meksykańskich
Pokarmem aksolotli meksykańskich są wodne bezkręgowce, larwy owadów, dżdżownice, a nawet ryby. Nie gardzą również mięsem wołowym.
Rozmnażanie aksolotli meksykańskich
Rozmnażają się w niewoli bardzo łatwo. Samica składa nawet do pięciuset jaj, które przykleja do roślin wodnych. Potomstwo wykluwa się po 2 – 3 tygodniach i od razu jest samodzielne. Najciekawsze jest jednak to, że u aksolotli forma larwalna może się rozmnażać.
Płazy składają jaja w wodzie. Młode, które się z nich wykluwają, nie mogą żyć na lądzie, ponieważ nie mają płuc, tylko skrzela. I są bezpłodne. Nazywane są larwami lub formami larwalnymi. Gdy dorastają, w ich organizmach zachodzą zmiany, z których najważniejszą jest utrata skrzeli i rozwój płuc. Proces ten, nazywany przeobrażeniem, prowadzi do powstania dorosłej formy, która może oddychać powietrzem atmosferycznym. Podczas przeobrażenia rozwijają się także narządy rozrodcze i forma dorosła może się rozmnażać.
Aksolotle nie przechodzą takiego przeobrażenia. Z wiekiem rozwijają się u nich tylko narządy rozrodcze. Całe życie pozostają larwami, ale takimi, które mogą się rozmnażać. Zjawisko to nazywane jest neotenią, a dojrzałe płciowo larwy – formą neoteniczną.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com
atrakcyjne wyprzedaże ♥ wyjątkowe promocje ♥ kody rabatowe
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu
maj 01, 2016 - 09:55 PM
Dzień dobry, chcę kupić aksolotlę ale nie wiem czy u was w sklepie je znajdę.
cze 13, 2017 - 07:57 PM
aksolotlA a nie aksolotlę. Ale mam ten sam problem. Wydaje mi się, że trzeba odnaleźć hodowlę tych stworzeń, albo szukać w sklepach kakadu.
wrz 16, 2018 - 08:23 AM
dzień dobry .
chciałam kupić aksalota jeśli będzie.i problem jest taki że mieszkam w Boboszowie to do was strasznie daleko.pozdrawiam
maj 24, 2020 - 07:23 PM
Dzień dobry czy macie może aksotle meksykańskie ?
Lub jeżeli ktoś kupował to czy mugłby mi wysłać na gmaila gdzie kupił .
Gmail : ulkadiuszpawlowska@gmail.com
lip 18, 2020 - 01:20 PM
Będzie abystomka w Bielsku w najbliższym czasie?
wrz 21, 2020 - 11:09 AM
Dzień dobry!
Z takim pytaniem proszę się zwracać bezpośrednio do konkretnego sklepu. Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.
https://kakadu.pl/mapa-sklepow-zoologicznych-kakadu/
Pozdrawiamy,
Zespół Kakadu
gru 14, 2020 - 11:39 AM
Dzień Dobry szukam aksotle meksykańskie czy u państwa w sklepie dostanę albo może ktoś inny wie gdzie moge kupić