Sklep online
Sklep online

Aksolotl meksykański

Przejdź do działu akwarystyki w e-sklepie Kakadu »

Aksolotle meksykańskie są jednym z ciekawszych gatunków płazów. Nie tylko ze względu na swój wygląd i tryb życia. Przede wszystkim dlatego, że ich larwy osiągają dojrzałość płciową i nie przeobrażają się w formę dojrzałą.

Środowisko naturalne aksolotli meksykańskich

W naturze aksolotle żyją wyłącznie w dwóch meksykańskich jeziorach, Xochimilco i Chalco, znajdujących się na wysokości 2300 m ponad poziomem morza.

Wygląd aksolotli meksykańskich

Aksolotle dorastają do 30 cm długości. Mają dużą głowę, długie ciało i długi ogon. Ich nogi są stosunkowo małe i słabe, podczas pływania używają silnego ogona. Naturalna barwa ciała od brązowego do czarnego, ale w hodowlach spotyka się często osobniki albinotyczne, czyli białe z czerwonymi oczami (na zdjęciu). Posiadają trzy pary dużych, pierzastych skrzeli zewnętrznych.

Zachowanie i wymagania aksolotli meksykańskich

Aksolotle całe swoje życie spędzają w wodzie. Są drapieżnikami. Nie gardzą każdą zdobyczą, którą mogą połknąć, nawet swoimi mniejszymi krewniakami.

Są bardzo żarłoczne, a głodne mogą atakować siebie nawzajem, obgryzając sobie nogi, skrzela lub płetwy. Nie doznają jednak przy tym dużej krzywdy, ponieważ gatunek ten cechuje się dużą zdolnością do regeneracji. Utracone części ciała po prostu odrastają.

Nie można ich hodować razem z rybami i innymi zwierzętami. Zbiornik powinien być średni lub duży, obsadzony roślinami. Temperatura wody 15 – 22ºC.

Pożywienie aksolotli meksykańskich

Pokarmem aksolotli meksykańskich są wodne bezkręgowce, larwy owadów, dżdżownice, a nawet ryby. Nie gardzą również mięsem wołowym.

Rozmnażanie aksolotli meksykańskich

Rozmnażają się w niewoli bardzo łatwo. Samica składa nawet do pięciuset jaj, które przykleja do roślin wodnych. Potomstwo wykluwa się po 2 – 3 tygodniach i od razu jest samodzielne. Najciekawsze jest jednak to, że u aksolotli forma larwalna może się rozmnażać.

Płazy składają jaja w wodzie. Młode, które się z nich wykluwają, nie mogą żyć na lądzie, ponieważ nie mają płuc, tylko skrzela. I są bezpłodne. Nazywane są larwami lub formami larwalnymi. Gdy dorastają, w ich organizmach zachodzą zmiany, z których najważniejszą jest utrata skrzeli i rozwój płuc. Proces ten, nazywany przeobrażeniem, prowadzi do powstania dorosłej formy, która może oddychać powietrzem atmosferycznym. Podczas przeobrażenia rozwijają się także narządy rozrodcze i forma dorosła może się rozmnażać.

Aksolotle nie przechodzą takiego przeobrażenia. Z wiekiem rozwijają się u nich tylko narządy rozrodcze. Całe życie pozostają larwami, ale takimi, które mogą się rozmnażać. Zjawisko to nazywane jest neotenią, a dojrzałe płciowo larwy – formą neoteniczną.

banerek-promocyjny-kakadu1

Jacek P. Narożniak
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor kilkuset artykułów opublikowanych w serwisie Kakadu.pl. Behawiorysta oraz wielki miłośnik zwierząt. Od kilkunastu lat zajmuje się hodowlą kotów rosyjskich niebieskich. Specjalizuje się w pisaniu tekstów popularnonaukowych o zwierzętach, które zostały opublikowane w wielu czasopismach, takich jak Wiedza i Życie czy Charaktery oraz na licznych portalach internetowych.

Powiązane artykuły

Wakacje cenowe Last Minute. Nie pozwól, aby super okazje odleciały Ci sprzed nosa.

Zrób wyjątkowe zakupy w promocji Wakacje Cenowe Last Minute w dowolnym sklepie stacjonarnym Kakadu Zoo i dodatkowo wygraj  jeden z pięciu voucherów o wartości 2 000 złotych na wyjazd ze swoim...

Czytaj więcej
CITES - aby chronić zagrożone gatunki roślin i zwierząt

Dlaczego ograniczono handel dzikimi zwierzętami Od zawsze korzystaliśmy z dobrodziejstw przyrody, świata w którym żyjemy. Jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku ludzkość zaczęła interesować się negatywnym wpływem gwałtownego rozwoju...

Czytaj więcej
Żaby

Prawidłowo i pięknie urządzone terrarium z żabami, na przykład z drzewołazami, jest niewątpliwie ciekawym i bardzo dekoracyjnym elementem mieszkania. Hodowla wielu gatunków tych płazów na pewno nie należy do najłatwiejszych,...

Czytaj więcej
Drzewołazy

Drzewołazy są niewątpliwie najpiękniejszym i najbardziej niebezpiecznymi płazami. Są piękne, ponieważ są wręcz bajecznie kolorowe. A niebezpieczne, dlatego że ich skóra produkuje silną toksynę, która paraliżuje ośrodkowy układ nerwowy i...

Czytaj więcej

komentarze

  1. Dzień dobry, chcę kupić aksolotlę ale nie wiem czy u was w sklepie je znajdę.

    1. aksolotlA a nie aksolotlę. Ale mam ten sam problem. Wydaje mi się, że trzeba odnaleźć hodowlę tych stworzeń, albo szukać w sklepach kakadu.

  2. dzień dobry .
    chciałam kupić aksalota jeśli będzie.i problem jest taki że mieszkam w Boboszowie to do was strasznie daleko.pozdrawiam

  3. dzień dobry .
    chciałam kupić aksalota jeśli będzie.i problem jest taki że mieszkam w Boboszowie to do was strasznie daleko.pozdrawiam

  4. Dzień dobry czy macie może aksotle meksykańskie ?
    Lub jeżeli ktoś kupował to czy mugłby mi wysłać na gmaila gdzie kupił .
    Gmail : ulkadiuszpawlowska@gmail.com

  5. Dzień dobry czy macie może aksotle meksykańskie ?
    Lub jeżeli ktoś kupował to czy mugłby mi wysłać na gmaila gdzie kupił .
    Gmail : ulkadiuszpawlowska@gmail.com

  6. Będzie abystomka w Bielsku w najbliższym czasie?

    1. Dzień dobry!

      Z takim pytaniem proszę się zwracać bezpośrednio do konkretnego sklepu. Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.

      https://kakadu.pl/blog/nasze-sklepy/

      Pozdrawiamy,
      Zespół Kakadu

    2. Dzień dobry!

      Z takim pytaniem proszę się zwracać bezpośrednio do konkretnego sklepu. Link z danymi kontaktowymi do wszystkich naszych sklepów przesyłamy poniżej.

      https://kakadu.pl/mapa-sklepow-zoologicznych-kakadu/

      Pozdrawiamy,
      Zespół Kakadu

  7. Dzień Dobry szukam aksotle meksykańskie czy u państwa w sklepie dostanę albo może ktoś inny wie gdzie moge kupić

Dodaj komentarz

Czytaj więcej.*


* pole wymagane

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Zoologiczny sklep internetowy

Wszystko dla psów

Karmy dla psów suche oraz karmy mokre, a także liczne psie przysmaki - przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji (takie jak szampony dla psów oraz obroża na pchły i kleszcze dla psa), a także w trakcie spaceru (szeroki wybór smyczy oraz obroży dla psów) czy podróży samochodem.
Wszystko dla kotów
Karmy dla kotów suche oraz karmy mokre dla kotów topowych producentów - zarówno dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Szeroki wybór kocich przysmaków - kabanosy, przysmaki dentystyczne oraz odkłaczające. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota. W asortymencie sklepu znajdują się również liczne zabawki dla kota - piłki, wędki czy także myszki dla kota
Wszystko dla małych ssaków
Karmy dla gryzoni (w tym także karma dla królika, karma dla chomika oraz karma dla świnki morskiej), klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także zabawki i ściółki dla gryzoni
Wszystko dla ptaków egzotycznych
Pokarmy dla ptaków, klatki i ich wyposażenie. Akcesoria, zabawki dla ptaków i ściółki.
ⓒ 2022 KAKADU. All rights reserved
crosschevron-downchevron-leftchevron-right linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram