Aeonium

Aeonium

Pod nazwą aeonium kryje się około 35 gatunków roślin o ciekawym wyglądzie i łatwych w uprawie. Doskonale nadają się do terrariów suchych, stepowych.

Pochodzenie aeonium

Rośliny te pochodzą z suchych terenów wschodniej Afryki, Maroka, Wysp Kanaryjskich i wysp Morza Śródziemnego.

Wygląd aeonium

Aeonium dortają do kilkudziesięciu cm wysokości, zależnie od gatunku. Na końcu grubej łodygi znajdują się mięsiste liście, tworzące rozetę. Jak u wszystkich sukulentów, spełniają one rolę magazynu wody i substancji zapasowych. U niektórych gatunków łodyga może być rozgałęziona. Po kwitnieniu rozeta z liści zamiera, na łodydze pozostają jedynie owoce wypełnione nasionami.

Uprawa aeonium

Rośliny te wymagają stanowisk nasłonecznionych lub półcienistych. Podlewamy je bardzo umiarkowanie. Lepiej będzie, gdy roślinę przesuszymy, niż podlejemy za bardzo. W okresie spoczynku, przy niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze nie podlewamy jej w ogóle.

Aeonium sadzimy w podłożu ubogim, zawierającym dużą ilość piasku, najlepiej o odczynie zasadowym. Optymalna temperatura uprawy od 15-17°C do 20-24°C, w okresie zimowego spoczynku może spadać okresowo do 10°C

Na jesieni możemy nasze rośliny „odmłodzić” poprzez ukorzenianie odciętych pędów. Gdy roślinki się dobrze przyjmą, na wiosnę przenosimy je z powrotem do terrarium. Jest to dobry sposób, ponieważ stare okazy mogą nadmiernie się rozrastać i nie mieścić w terrarium. Ponadto, jeśli zakwitną (co też może być atrakcyjne), obumrą.

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu