{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

7 ciekawostek o papugach

Choć papugi znane były już w starożytnym Egipcie, to wciąż skrywają przed nami wiele tajemnic. Naukowcy i behawioryści wciąż prowadzą badania nad umiejętnościami tych wyjątkowych ptaków, ich inteligencją i zdolnościami. Co odkryli? Oto 7 ciekawostek o papugach!

Co warto wiedzieć o papugach? 7 największych ciekawostek

Papugi są jednymi z ulubionych i najczęściej hodowanych zwierząt domowych. Ich kolorowe upierzenie budzi zachwyt, a żywy i przyjacielski charakter szybko zjednują im sympatię wszystkich domowników. W Europie papugi znane są już od III wieku p.n.e. i mogłoby się wydawać, że wiemy o nich wszystko. Nic bardziej mylnego! Te niezwykłe stworzenia skrywają jeszcze niejeden sekret. Oto 7 ciekawostek o papugach, które przybliżą nam życie i charakter tych wyjątkowych ptaków.

1. Niektóre papugi żyją nawet 80 lat!

Niestety nie każdy początkujący hodowca zdaje sobie sprawę, jak długowieczne są papugi. Podczas gdy pies czy kot może towarzyszyć nam przez najwyżej kilkanaście lat, papuga może być towarzyszem na całe życie. Długość życia papugi waha się w zależności od gatunku. Mniejsze ptaki żyją średnio do 20-25 lat, średnie papugi nawet do 30. Najbardziej długowiecznymi papugami są ary, które w warunkach hodowlanych dożywają nawet 80 lat.

2. Papugi i ich niezwykła inteligencja

Papugi znane są ze swej niezwykłej inteligencji. Potrafią rozwiązywać łamigłówki i zadania logiczne. Uczą się na błędach i wyciągają z nich wnioski. Używają różnych dostępnych przedmiotów i narzędzi, by osiągnąć jakiś cel, na przykład dobrać się do smakołyków. Historia zna papugi, które rozróżniały kolory, odpowiadały na pytania, a nawet… zeznawały w procesach sądowych. Przykładem jest papużka o imieniu Echo, która w latach 90. zeznawała w procesie przeciwko jej właścicielom, a po wszystkim otrzymała status świadka koronnego.

Niektóre papugi potrafią też świetnie naśladować ludzką mowę, zapamiętywać słowa, a nawet układać je w logiczne zdania. Potrafią to między innymi papugi żako, amazonki, kakadu oraz ary. Zdaniem naukowców w mózgach papug znajdują się specjalne centra wokalne, ułatwiające zapamiętywanie i naśladowanie dźwięków.

↓ Pokarm dla papug dużych i średnich ↓

3. Papugi lubią towarzystwo

Decydując się na papugę, warto zdawać sobie sprawę, że są to stworzenia społeczne, które w naturze żyją nieraz w naprawdę dużych stadach. Niektóre gatunki trzymają się w grupach składających się nawet z 30 osobników. Co więcej, zwierzaki te mocno przywiązują się do swoich kompanów i potrafią porozumiewać się między sobą za pomocą ruchu skrzydeł i piór ogonowych. Wiele osobników wiąże się z jednym partnerem na całe życie i wspólnie wychowuje potomstwo.

4. Nie wszystkie papugi latają!

Na świecie żyją aż 372 gatunki papug. Pośród nich znajdziemy odmiany o najróżniejszych cechach i umiejętnościach. Jednym z najciekawszych gatunków papug jest Kakapo z Nowej Zelandii. Jej zwyczaje odpowiadają nieco zwyczajom sowy, ponieważ Kakapo prowadzi nocny tryb życia i może polować na inne zwierzęta.

Jest to również największa i najcięższa z papug, a także jedyny gatunek, który nie potrafi latać. Podobnie jak ara, Kakapo jest długowieczna – może żyć nawet do 95 lat. Niestety gatunek zagrożony jest wyginięciem, na świecie żyje obecnie jedynie około 120 osobników.

5. Czy papużki nierozłączki są naprawdę nierozłączne?

Chyba każdy zna powiedzenie „być jak papużki nierozłączki”. Skąd się wzięło? Otóż ptaki o tej nazwie naprawdę istnieją. Papużki nierozłączki to niewielkie, ale bardzo kolorowe ptaki. Mogą mieć od 13 do 17 cm wielkości, charakteryzuje je krótki ogon i okrągły kształt. Występują na Madagaskarze i w Afryce Środkowej.

Ich nazwa naprawdę wywodzi się od silnej więzi, jaką zawiązują ze swym parterem na całe życie. Co ciekawe, ptaki te określa się także inną nazwą – agapornis – co oznacza słowa kochać i ptak. Nazwa ta ma nawiązywać do legend, mówiących o tym, że kiedy jedna z papużek umiera, wkrótce umiera także ta, z którą była związana.

6. Nie wszystkie papugi lubią tropiki

Barwne upierzenie papug wszystkim chyba kojarzy się z tropikalną wyspą albo amazońską dżunglą. Tymczasem nie wszystkie gatunki papug występują w takich regionach. Na przykład papuga Kea upodobała sobie górskie regiony Nowej Zelandii, gdzie zamiast na drzewach gnieździ się w norach. Z kolei papużka Fidżyjka kasztanowata zamieszkuje górskie regiony Sierra Madre w Meksyku.

7. Papugi lubią pomagać

Może nie dotyczy to wszystkich odmian, ale naukowcom z niemieckiego instytutu ornitologicznego udało się dowieść, że papugi żako chętnie udzielają bezinteresownej pomocy innym ptakom. Podczas eksperymentu papugi zdobywały żetony, które mogły potem wymienić na przysmak. Badacze zauważyli, że papugi, które zdobyły żetony, dzieliły się nimi z innymi osobnikami po to, by i one mogły otrzymać przekąskę. Co ciekawe, aż 7 na 8 papug zachowało się tak już w pierwszej próbie, pomimo braku natychmiastowych korzyści i nie oczekując niczego w zamian.

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Ptaki
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu