{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zanim zdecydujesz się na królika

Rozkoszny wygląd, puchate futerko i słodkie spojrzenie – króliki miniaturowe nie bez powodu budzą dużą sympatię. Choć zwierzaki te uchodzą za spokojne i bezproblemowe, w rzeczywistości mają dość duże wymagania i skomplikowaną psychikę. Decyzja o przyjęciu pod swój dach uszatego pupila zawsze powinna być więc dobrze przemyślana. Podpowiadamy, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na królika. 

Królik miniaturowy – poznaj uszatego pupila

Królik miniaturowy to sympatyczny niewielki (ok. 35-40 cm) zajęczak, wywodzący się od królika europejskiego. Na skutek udomowienia u uszatego zwierzaka doszło do zmian genetycznych, które zredukowały wrodzony lęk przed człowiekiem i pozwoliły mu stać się domowym ulubieńcem. Pod względem behawioralnym króliki domowe nie różnią się jednak znacznie od swoich dzikich krewnych. 

Króliki są zwierzętami zmierzchowymi – najbardziej aktywnymi o świcie i zmierzchu. Ich życie toczy się głównie w systemie podziemnych nor. Przystosowane są więc do radzenia sobie w warunkach niedoboru światła, w czym pomagają im doskonale rozwinięte zmysły słuchu i węchu. Króliki w swoim otoczeniu pozostawiają oznaczenia zapachowe, które pozwalają im wyznaczyć swoje terytorium. Ocierając się podbródkiem, znakują również znajomych, zaprzyjaźnionych ludzi. Uszaci pupile są zwierzętami stadnymi – do szczęśliwego życia potrzebują kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku.

W naturze króliki są ofiarami drapieżników. Z tego względu wykazują silną potrzebę ucieczki i ukrywania się. Zajęczaki mają świetną orientację w otoczeniu i bez problemu zapamiętują rozkład swoich kryjówek. Na wolności przemieszczają się na obszarze nawet 5 ha. W sprawnej ucieczce i obronie pomagają im mocne tylne kończyny. 

↓ Sianko dla królików ↓

Uszate zwierzaki silnie reagują na niektóre bodźce – zwłaszcza jasne światło i głośne dźwięki. Są bardzo wrażliwe na stres, źle znoszą zmiany w otoczeniu oraz wahania temperatury. Króliki nie mają gruczołów potowych, dlatego są szczególnie narażone na udar cieplny. Wbrew dość powszechnej opinii zajęczaki nie przepadają za podnoszeniem, braniem na ręce i przytulaniem. Wszystkie czynności związane z krepowaniem ruchów mogą się im kojarzyć z chwytem drapieżników. Z natury króliki są raczej płochliwe i w chwilach zagrożenia, gdy nie są w stanie się ukryć, zamierają w bezruchu.

Zajęczaki nie są zbyt ekspresyjne w wyrażaniu swoich emocji. Ich mowa ciała jest raczej subtelna i obejmuje przede wszystkim zmiany pozycji ciała, ruchy oczu i uszu. Króliki mają też dosyć ograniczony repertuar odgłosów – w chwilach zaniepokojenia warczą, a zadowolone – mruczą. 

Króliki to zdeklarowani roślinożercy. W naturze ich jadłospis składa się z traw, ziół, kwiatów, pędów, liści. Spożywanie pokarmu pochłania zwierzakom znaczną część czasu. Zajęczaki mają specyficzny sposób trawienia – wytwarzają miękkie odchody (cekotrofy), które następnie zjadają. Pozwala to im maksymalnie wykorzystać nawet małowartościowy pokarm. U królików zęby trzonowe i sieczne rosną przez całe życie (ok. 2-3 mm tygodniowo). Dla utrzymania ich w prawidłowym stanie zwierzaki muszą stale je ścierać. Króliki w warunkach domowych, przy odpowiedniej opiece, żyją zwykle 7-10 lat. 

Królik w domu – na co warto się przygotować?

Zanim zdecydujesz się na zakup królika, powinieneś zastanowić się, czy stworzysz z nim zgrany duet. Należy zdawać sobie sprawę, że królik to podopieczny na minimum kilka lat. Warto więc uwzględnić jego obecność nie tylko w aktualnych, ale również przyszłych planach. Króliki często uczulają, dlatego przed zakupem uszatego pupila lepiej upewnić się, czy żaden z domowników nie ma alergii na królicze wydzieliny. 

Króliki, mimo reputacji uroczych przytulanek, mają dość niezależną osobowość. Są indywidualistami i uparciuchami, którym trudno narzucić swoje zasady. Zawsze należy szanować granice zwierzaków i nie zmuszać ich do tego, na co nie mają ochoty. Choć niektóre zwierzaki bardzo lubią głaskanie, zajęczaki nie są raczej typowymi pieszczochami. Większość królików zdecydowanie woli, gdy to one inicjują kontakt. Przy interakcjach z zajęczakami ważną rolę odgrywa też odpowiednia pozycja – zwierzaki czują się najbardziej komfortowo, gdy zarówno one, jak i opiekun znajdują się na poziomie podłogi. 

Uszate zwierzaki, ze względu na wrażliwą naturę, wbrew pozorom nie są najlepszymi towarzyszami dla dzieci – zwłaszcza tych najmłodszych. Mało delikatne obchodzenie się z królikiem może wywołać u niego duży stres, a nawet sprowokować do agresji. Ostateczna odpowiedzialność za uszatych podopiecznych zawsze spoczywa na dorosłych.

Decyzja o zakupie lub adopcji królika wiąże się z koniecznością zmian w domowym otoczeniu i codziennym harmonogramie. Królik do życia potrzebuje sporej przestrzeni. Niezbędne jest wygospodarowanie w domu nie tylko miejsca na klatkę zwierzaka, ale również na wybieg, na którym pupil będzie mógł swobodnie się bawić. Każdego dnia królik powinien spędzać przynajmniej 3-4 godziny poza klatką na zabawie i aktywności fizycznej. Godziny interakcji z królikiem najlepiej zaplanować w porze jego największej aktywności, czyli o świcie lub późnym wieczorem. 

Nie poleca się utrzymywania królików pojedynczo, ponieważ wywołuje to u nich spory stres. Jeśli jednak masz pod opieką tylko jednego zwierzaka, musisz zrekompensować mu brak towarzystwa, poświęcając więcej czasu na codzienne interakcje. 

↓ Pokarm dla królików ↓

Warto pamiętać, że opieka nad królikiem to też dodatkowe obowiązki, takie jak: karmienie, wymiana ściółki, czyszczenie klatki, wizyty u lekarza weterynarii. Na to wszystko musisz znaleźć czas. Zakup wyposażenia do klatki, pożywienia, ściółki, zabawek oraz opieka weterynaryjna pociągają za sobą wydatki, które należy uwzględnić w domowym budżecie.

Króliki to bardzo ciekawskie i wszędobylskie zwierzaki, które łatwo wpadają w tarapaty. Aby uchronić je przed wypadkami, należy zachować szczególną czujność. Bardzo ważny jest wyostrzony zmysł obserwacji, który pozwala w porę wykryć, że z domowymi milusińskimi dzieje się coś niedobrego. 

Jak każdy zwierzak królik może sprawiać pewne problemy. Trzeba przygotować się na to, że królicze zamiłowanie do gryzienia może skończyć się zniszczeniem domowego wyposażenia. Dla bezpieczeństwa samego zwierzaka należy też usunąć z otoczenia trujące rośliny i niebezpieczne rzeczy, których zjedzenie może skończyć się zatruciem.

Aby domowy podopieczny cieszył się dobrym zdrowiem, niezbędne jest zapewnienie mu odpowiednio zbilansowanej diety. Głównym elementem menu królika powinno być dobrej jakości sianko. Jadłospis zwierzaka trzeba też wzbogacać ziołami i warzywami. Dodatkowo pupilowi należy regularnie dostarczać twarde gałązki umożliwiające ścieranie zębów. 

Dość wymagającym i czasochłonnym zajęciem jest oswajanie królika. Proces ten może zająć od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Stopniowo trzeba przyzwyczajać królika do swojego zapachu i głosu oraz wyrabiać u niego pozytywne skojarzenia. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu czystości w klatce, musisz także nauczyć królika korzystania z kuwety. 

Jak przygotować się do zakupu królika?

Wiesz już, jak wyjątkowym zwierzakiem jest królik i uważasz, że będzie dla Ciebie idealnym kompanem? Zanim królik pojawi się w domu, przygotuj dla niego odpowiednie lokum. Dla królika należy zakupić klatkę o długości minimum 100 cm. W króliczym mieszkanku muszą znaleźć się: pojemniki na pokarm i wodę, paśnik na sianko, kuweta, domek, kryjówki i tunele, gryzaki i zabawki. Zawczasu warto zrobić też zapas ściółki, pokarmów i przysmaków. 

Jeszcze przed zakupem królika musisz znaleźć odpowiednie miejsce na jego klatkę. Powinna stać ona w cichym i ustronnym pomieszczeniu – z dala od okien, drzwi, ciągów komunikacyjnych, bezpośrednich źródeł ciepła i hałasujących urządzeń. Dodatkowo należy odpowiednio przystosować pomieszczenie, w którym królik będzie mógł swobodnie kicać. 

Przez pierwsze dni po przybyciu do nowego domu królik z pewnością będzie niepewny i zestresowany. Warto więc dać mu trochę czasu na adaptację do nowego otoczenia. To dopiero początek fascynującej przygody, jaką jest wspólne życie z królikiem. Czy zechcesz w nią wyruszyć, zależy już tylko od Ciebie. 

 

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu