{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Sznaucer – charakterystyka rasy

Sznaucery to przyjazne, inteligentne i niezwykle lojalne czworonogi. Będą doskonałymi kompanami dla osób, lubiących aktywnie spędzać wolny czas. Ze względu na silny charakter potrzebują jednak solidnego szkolenia i socjalizacji już od pierwszych tygodni życia. Co warto wiedzieć o psach rasy sznaucer, zanim zdecydujemy się na takiego pupila?

Sznaucer: początki rasy i nazwa

Sznaucery wywodzą się prawdopodobnie od wiejskich psów z południa Niemiec i Szwajcarii. Wykorzystywano je tam do pilnowania gospodarstw i wyłapywania szczurów. Z biegiem czasu hodowla psów o pożądanych cechach stała się bardziej celowa i tak wykształciła się rasa sznaucera miniaturowego. Hodowlą tych psów zajął się znany niemiecki kynolog Josef Berta. W Polsce sznaucer pojawił się dopiero w talach 60. XX wieku. Skąd wzięła się jego nazwa?

Są dwie teorie wyjaśniające powstanie nazwy „sznaucer”. Pierwsza z nich zakłada, że termin ten wprowadził w 1842 roku niemiecki pisarz i pastor Jeremias Gotthelf. Słowo „die schnauze” w języku niemieckim oznacza pysk lub brodę, co mogłoby być jasnym nawiązaniem do charakterystycznego wyglądu głowy i brody psów tej rasy. Druga teoria nawiązuje do roku 1879 i wystawy psów rasowych w Hanowerze, podczas której zaprezentowano pinczera szorstkowłosego o imieniu Schnauzer. Nowa nazwa rasy miała wziąć się właśnie od jego imienia.

Wygląd i umaszczenie sznaucera

Sznaucer to pies o dość charakterystycznym wyglądzie. Najłatwiej rozpoznać go po długim prostokątnym pysku, dostojnej brodzie i krzaczastych brwiach. Uszy sznaucera są wysoko osadzone na głowie, mają kształt litery V, ale mogą lekko opadać. Tułów psa jest zwarty, klatka piersiowa niezbyt szeroka, a ogon masywny i zawijający się w kształt sierpa. Sierść sznaucera jest gęsta, szorstka i twarda. Można wyróżnić cztery rodzaje umaszczenia:

 • czarne,
 • białe,
 • pieprz i sól,
 • czarno-srebrzyste.

Najpowszechniejsze są psy o umaszczeniu czarnym. Z kolei sznaucery białe spotykane są najrzadziej.

↓ Zabawki dla psów ↓

Sznaucer: charakter i temperami rasy

Psy rasy sznaucer wyróżnia niespotykana pewność siebie, silny charakter i odwaga. Zwierzaki te chętnie podejmują nowe wyzwania, mają nieskończone pokłady energii i zawsze są gotowe do zabawy. Doskonale odnajdą się u boku osoby aktywnej, ponieważ same potrzebują dużej dawki ruchu każdego dnia. Mogą być psami rodzinnymi, ponieważ lubią dzieci i mocno przywiązują się do swych opiekunów. Ich usposobienie i temperament może jednak nieco różnić się w zależności od konkretnej odmiany. Wyróżniamy trzy odmiany sznaucerów:

 • Sznaucer miniaturowy – przedstawiciele tej rasy osiągają 35 cm wysokości w kłębie i do 8 kg wagi. Są wesołe, żywiołowe i niezwykle inteligentne. Można trzymać je nawet w mniejszych mieszkaniach pod warunkiem, że zapewnimy im należytą dawkę ruchu. Sznaucery miniaturowe są bardzo aktywne, źle znoszą nudę i samotność. Lubią się bawić i chętnie uczą się nowych sztuczek. Bywają jednak uparte i nieustępliwe, więc wymagają konsekwentnego, zrównoważonego szkolenia.
 • Sznaucer średni – waży około 15-20 kg, a jego wysokość w kłębie waha się pomiędzy 45 a 50 cm. To przede wszystkim znakomity pies rodzinny – potrafi być radosny, spontaniczny i zawsze gotowy do psot. Jest wiernym i oddanym przyjacielem wszystkich domowników, do których szybko się przywiązuje. Bardzo źle znosi rozłąkę i samotność – potrzebuje towarzystwa i bliskości swego opiekuna. Sznaucer średni jest również psem odważnym i wytrzymałym. Wyróżnia go niespożyta siła i energia, potrzebuje więc mnóstwo ruchu i zabaw na świeżym powietrzu.
 • Sznaucer olbrzymi – wzorcowa waga wynosi około 35-50 kg, a wysokość w kłębie powinna mieścić się w przedziale 60-70 cm. Sznaucer olbrzymi jest zdecydowanie najspokojniejszym psem spośród trzech odmian tej rasy. Odznacza go duża inteligencja, chęć do pracy i nauki. Potrafi wykazać się kreatywnością, lubi solidne treningi i aktywne zabawy. Podobnie jak jego mniejsi kuzyni, sznaucer olbrzymi jest niezwykle lojalny wobec swego opiekuna. Dobrze dogaduje się również z dziećmi, których strzeże z największym oddaniem. Bywają nieufne wobec obcych, ale nie wykazują agresji.

Sznaucer: pielęgnacja

Uważnej pielęgnacji wymaga przede wszystkim gęsta sierść sznaucera. Należy wyczesywać ją regularnie, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Dokładnego szczotkowania będzie wymagała zwłaszcza broda, grzywka oraz sierść na łapach czworonoga. Do wyczesywania sierści sznaucera najlepiej nadaje się metalowy grzebień o podwójnym rozstawie zębów. Sierść zwierzaka należy także strzyc i trymować mniej więcej co 3-4 miesiące. Ważne jest także podcinanie pazurów i usuwanie włosów porastających wewnętrzną część małżowiny usznej. Warto wyposażyć się także w szampony i odżywki dla psów szorstkowłosach, dzięki którym sierść sznaucera będzie się lepiej układała i rozczesywała.

Zdrowie sznaucerów

Sznaucery są dość silnymi i odpornymi psami, które rzadko zapadają na śmiertelne choroby. Określa się je mianem psów długowiecznych, ponieważ nawet przedstawiciele odmiany olbrzymiej w sprzyjających warunkach dożywają do około 12 lat. Pośród schorzeń najczęściej występujących u sznaucerów wyróżnia się:

 • dysplazję stawu biodrowego,
 • zaćmę,
 • atrofię siatkówki,
 • skręt żołądka (sznaucery olbrzymie),
 • ropne zapalenia skóry,
 • zespół komedonów.

Na szczęście przed większością tych chorób można uchronić pupila, stosując odpowiednią dietę i regularnie badając go u weterynarza. Zdrowa, pełnowartościowa karma z suplementami wzmacniającymi stawy uchroni pupila przed dysplazją, a systematyczne kontrole i badania w lecznicy pozwolą wykryć większość chorób we wczesnym stadium i szybko wdrożyć właściwe leczenie.

 

 

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu