Jak przygotować psa do wystawy? » Czego powinien nauczyć się nasz pupil? Zanim wybierzemy się na wystawę dla czworonogów, musimy zatroszczyć się o nienaganny wygląd oraz dobre maniery naszego zwierzaka. Pies powinien nauczyć się przyjmowania właściwej postawy, prezentacji poszczególnych części ciała, a przede wszystkim chodzenia na specjalnej smyczy – ringówce. Czym jest ringówka i jak przyzwyczaić do niej psa?
Co to jest ringówka?
Ringówką nazywamy specjalny rodzaj smyczy, przeznaczony jedynie do prezentacji psa podczas wystawy. Jest to po prostu cienka, nylonowa bądź skórzana linka, która wyglądem przypomina zwykłą, klasyczną smycz. Różnica polega na tym, że ringówki nie przypina się do obroży. Na końcu smyczy ringowej znajduje się pętla zaciskowa, zakładana bezpośrednio na szyję psa, tak aby znalazła się tuż za jego uszami. Dzięki temu łatwiej utrzymać kontakt z czworonogiem i zapanować nad jego zachowaniem. Inną, często spotykaną nazwą ringówki jest wodzik, bo rzeczywiście smycz ta służy przede wszystkim do wodzenia psa po ringu, tak by najlepiej wyeksponować wszystkie jego atuty. Charakterystyczną cechą ringówek jest to, że są dużo krótsze od zwykłych smyczy spacerowych. Maksymalna długość ringówki wynosi 140cm, jednak najczęściej spotyka się te krótsze, mające około 50cm.
Jaka powinna być ringowa dla psa?
Dobra smycz ringowa to taka, która nie rzuca się w oczy podczas prezentacji psa. Co to znaczy? Otóż chodzi tu przede wszystkim o szerokość i kolor linki, które powinny być dopasowane do gabarytów oraz umaszczenia czworonoga. Wybierając ringówkę należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak długość smyczy, grubość linki, materiał z którego została wykonana oraz jej wykończenie. Smycz ringowa powinna być długa na tyle, by pies się za bardzo nie pochylał ani nie podnosił głowy zbyt wysoko. Nie możemy ciągnąc psa do góry, bo po pierwsze będzie mu niewygodnie, a po drugie zaburzymy w ten sposób jego właściwą postawę. Smycz powinna być mocna i wytrzymała, ale jednoczenie delikatna, tak by nie wyróżniała się na psiej szyi.
Jaki kolor ringówki wybrać?
W wyborze ringówki niestety nie możemy pozwolić sobie na pełną dowolność kolorystyczną. Źle dobrana smycz może optycznie skrócić szyję zwierzaka lub wyeksponować mankamenty jego wyglądu. Dla przykłady, jeżeli sierść naszego pupila nie jest czysto biała, a lekko przyżółcona, to idealnie biała ringówka tylko podkreśli tę wadę. Barwa smyczy powinna harmonizować z kolorem sierści zwierzaka, a więc białego psa prowadzimy na białej ringówce, czarnego na czarnej, a brązowego na brązowej. Oczywiście, jak od każdej zasady, tak i od tej jest kilka wyjątków. Na przykład Yorkshire teriery zwykle wystawia się na ringówkach z czerwonego jedwabiu. Jeśli i my decydujemy się na kolorową ringówkę, pamiętajmy, że powinna być dobrze zgrana z umaszczeniem pupila lub pasować do ewentualnych dodatków, takich jak kokardki na głowach shih tsu.
Ceny i rodzaje ringówek
Najprostsze modele ringówek kosztują około 10-20zł. Wykonuje się je z nylonowej taśmy, materiału wytrzymałego i odpornego na warunki atmosferyczne. Są to smycze typowo zaciskowe, czyli nieposiadające regulacji na szyi psa. Droższe ringówki regulowane to wydatek rzędu 40-50zł. Mogą być wykonane ze skóry lub woskowanej bawełny, więc w miarę użytkowania stają się miękkie i elastyczne. Takie ringówki nie wrzynają się w skórę na szyi czworonoga. Są znacznie wygodniejsze dla psa, a jednocześnie zapewniają nam dobry kontakt z pupilem i możliwość kontrolowania jego ruchów.
Nauka chodzenia na ringówce
Podczas prezentacji na ringu pies powinien poruszać się po okręgu płynnym, dynamicznym kłusem, tuż przy naszej lewej nodze. Zwierzak nie może nas wyprzedzać lub pozostawać w tyle. Jego ruchy muszą być swobodne, pełne gracji i harmonijne z naszymi. Najlepiej wygląda nieco wydłużony, płynny krok, bez żadnych podskoków ani szarpnięć.
Pierwsze ćwiczenia prawidłowego kroku powinniśmy zacząć jak najwcześniej. Najpierw przyzwyczajamy pupila do noszenia zwykłej obroży z przypiętą do niej smyczą, a gdy tylko psiak je zaakceptuje, wprowadzamy ringówkę. Treningi dobrze jest przeprowadzać w cichym i odosobnionym miejscu, gdzie zwierzaka nic nie będzie rozpraszało. Ringówka powinna być tylko lekko napięta, by nie ciągnąc psa za bardzo do góry. Najważniejsze jest znalezienie i wyćwiczenie właściwego tempa. Zaczynamy od marszu, a jeśli pupil nie biegnie poprawnie to przyspieszamy. Powinniśmy zachęcać psa do podążania za nami, na początku dobrze jest pomagać sobie różnymi smakołykami, które zmotywują psa do większego wysiłku. Gdy ulubieniec dorównuje nam kroku i choć przez chwilę biegnie prawidłowo, chwalimy go i nagradzamy przysmakiem.
Pamiętajmy, by nigdy nie krzyczeć na psa i nie karać go za błędny krok. Takie zachowanie tylko przestraszy i zrazi pupila do dalszych ćwiczeń. Wystawa ma być przede wszystkim dobrą zabawą dla obu stron, sposobem na zacieśnienie więzi z ulubieńcem i wzmocnienie wzajemnego zaufania.
Zdjęcie: Fotolia.pl
atrakcyjne wyprzedaże ♥ wyjątkowe promocje ♥ kody rabatowe
Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu