czyscik do akwarium 938x535 - Skrobaki i czyściki do szyb w akwarium

Skrobaki i czyściki do szyb w akwarium

Nawet we wzorowo prowadzonym akwarium pojawiają się glony. Zresztą ich większość nie jest szkodliwa, może być też naturalnym pokarmem dla niektórych ryb i ślimaków. Niestety algi porastające elementy dekoracji często szpecą nasz domowy, podwodny ogródek.

Zazwyczaj, jednak najszybciej, od glonów zielenieją szyby. Dzieje się tak, ponieważ to największa i najlepiej oświetlona powierzchnia zbiornika. Na szczęście dzięki temu, że jest prosta i gładka usuwanie glonów z niej jest najłatwiejsze. Służą do tego specjalne akcesoria.

Skrobak do czyszczenia glonów

To zazwyczaj tyczka zakończona prostopadłym do niej wymiennym ostrzem lub żyletką. Przesuwając ostrze po szybie w łatwy sposób zeskrobiemy wszystkie rodzaje glonów i osadów.

W handlu znajdują się różne wersje. Bardzo tanie plastikowe (niestety bardzo nietrwałe) oraz solidniejsze metalowe z wymiennymi końcówkami, również do czyszczenia narożników zbiornika. Skrobakiem bardzo szybko i łatwo wyczyścimy wszystkie szyby.

Niestety, aby tego dokonać w większości przypadków trzeba zdjąć lub uchylić pokrywę z powodu zbyt małych klap. Jeśli tego dokonamy w akwarium robi się ciemniej, więc zdecydowanie gorzej widać, czy praca została już wykonana poprawnie.

Przy używaniu skrobaka do czyszczenia glonów w akwarium należy uważać, aby się nie skaleczyć jego ostrzem oraz aby nie uszkodzić nim silikonu, którym sklejone są ze sobą szyby zbiornika.

Czyścik magnetyczny do akwarium

Jest zbudowany z dwóch prostokątnych elementów, które z dużą siłą przyciągają się do siebie dzięki umieszczonym w nich magnesom. Element czyszczący wkładamy do akwarium natomiast ten z uchwytem po przeciwnej stronie. Przesuwając zewnętrzną część czyścika ta wewnątrz usuwa z glony.

Wielkość i rodzaj czyścika magnetycznego należy dobrać do wielkości akwarium i grubości szyb z których jest wykonane. Jeśli będą one za grube, to siła magnesów nie wystarczy by usunąć glony. W takim przypadku przyrząd może także często odpadać w trakcie jego używania.

Kupując czyścik magnetyczny należy też zwrócić uwagę, czy jego wewnętrzny element jest pływający czy tonie. Bardzo kłopotliwe jest wyciąganie z dna zbiornika czyścika za każdym razem kiedy odpadnie, a takie sytuacje zdarzają się nawet, jeśli jest on dobrze dobrany do grubości szkła. Niestety czyściki pływające mogą kosztować dużo więcej od tonących.

Używając czyścika magnetycznego do akwarium należy uważać, aby pod element czyszczący nie dostał się piasek lub kamyk, ponieważ łatwo wtedy o zarysowanie szyby. Jedyną wadą czyścika magnetycznego jest to, że jeśli akwarium jest dosunięte do ściany, to nie ma możliwości wyczyszczenia nim tyłu zbiornika.

Tekst i zdjęcie: Michał Kutyna

banerek-promocyjny-kakadu1

sklep_akwarystyczny_ch_zielony_park

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu