Wyprawka dla żółwia lądowego

Porada eksperta: Wyprawka dla żółwia lądowego

Szanowni Państwo, chciałabym kupić dziecku żółwia. Czy macie je w sprzedaży? Jakie akcesoria będę musiała dla niego zakupić? Jaki jest mniej więcej koszt takiego zwierzaka i wyprawki dla niego? – Edyta M.

Nie sprecyzowała Pani, czy chodzi o żółwia wodno-lądowego czy o lądowego. O tym, czego potrzebuje żółw wodno-lądowy pisałem już wcześniej (można przeczytać to tutaj), dlatego teraz napiszę o wyprawce dla żółwia lądowego.

W sklepach Kakadu pojawiają się żółwie lądowe różnych gatunków i różnej wielkości. Ich cena również jest różna i zależy nie tylko od gatunku, ale i od wielkości, a także od dostawcy –  kilkaset złotych. O szczegółowe informacje najlepiej pytać się bezpośrednio w którymś ze sklepów Kakadu  (listę wszystkich sklepów Kakadu, wraz z adresami i numerami telefonów można znaleźć tutaj).

Czego potrzebuje żółw lądowy?

Terarrium

Powinno być w miarę możliwości jak największe. Żółwie nie wspinają się, więc terrarium nie musi być wysokie, ale powinno mieć dużą powierzchnię dna. Przyjmuje się, że jego minimalne wymiary wynoszą 100 cm długości, 60 cm szerokości i około 40 cm wysokości dla jednego osobnika.

Żarówka grzewcza i żarówka lub świetlówka UVB

To niezbędne elementy wyprawki dla każdego żółwia. Żarówki grzewcze, jak łatwo się domyśleć pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę w terrarium. Żarówki lub świetlówki UVB emitują natomiast promieniowanie ultrafioletowe, które jest niezbędne dla zdrowia tych gadów. Bez niego żółw zacznie chorować na krzywicę. Żarówki i świetlówki montuje się w specjalnych oprawach terrarystycznych.

Termometr i higrometr

Termometr pomoże nam kontrolować temperaturę powietrza w terrarium, higrometr zaś jego wilgotność (odpowiednia wilgotność powietrza jest dla gadów równie ważna, jak odpowiednia temperatura). W terrarium należy montować wyłącznie specjalne termometry i higrometry terrarystyczne.

Podłoże i wystrój terrarium

Na dno terrarium dla żółwia lądowego sypiemy specjalną ściółkę. Pozostały wystrój terrarium zależy w dużej mierze od jego wielkości (żółw musi mieć miejsce do chodzenia). Na pewno nie powinno zabraknąć kryjówki. Może być nią na przykład odpowiedniej wielkości i kształtu korzeń, pod którym zwierzę będzie mogło się schować.

Miska na jedzenie i miseczka (basen) z wodą

Niezbędnym wyposażeniem terrarium dla żółwi lądowych jest także płaska miseczka na jedzenie oraz płaska miseczka na wodę. Jeśli się zmieści, warto w terrarium umieścić specjalny basen dla żółwi, w którym zwierzęta będą mogły zażywać kąpieli.

Łączny koszt takiej wyprawki to około 1000 złotych lub więcej. Najdroższe jest samo terrarium, które może kosztować kilkaset złotych, zależnie od producenta. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wydatki na jedzenie.

park targuwek sklep terrarystyczny

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

Kupuj taniej!
Ekskluzywne oferty na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Gady
Psy
Koty

Zapisanie się do newslettera jest bezpłatne i nie wiąże się
z żadnymi kosztami. Zawsze masz możliwość wypisania się
z naszej listy mailingowej. Mail z kodem rabatowym dotrze
do Ciebie w ciągu 24 h.

*Rabat dotyczy zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

3 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Basia Gabala
  Sty 02, 2017 - 08:25 PM

  Przepraszam, bo mam problem czy terrarium dla żółwia lądowego moźe być 90x30x30? Sama nie wiem, bo wiem źe wszędzie piszą o dużych terrariach, ale ja zamierzam kupić malego żółwia greckiego. Nie jestem profesjonalnym hodowcą żółwi i jest to mój pierwszy żółw i wolę zapytać eksperta. 🙂 Pozdrawiam Barbara Gabala.

  Reply
  • Anita Jachimczuk
   Sty 04, 2017 - 09:03 AM

   Minimalne wymiary dla tego gatunku to długość równa 8-krotnej długości pancerza, a szerokość 4-krotnej długości pancerza. Wysokość (ok.50 cm) powinna uniemożliwić zwierzęciu ucieczkę z terrarium. Oczywiście im większe tym lepsze.

   Reply
 2. Aga
  Sty 21, 2018 - 10:23 AM

  Dodałabym, że najlepsze podłoże dla żółwia będzie nienawożona ziemia z dodatkiem gliny wiążącej 🙂

  Reply

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu