Jak zapoznać ze sobą myszoskoczki?

Porada eksperta: Jak zapoznać ze sobą myszoskoczki?

Miałam dwa myszoskoczki, ale w wyniku nieszczęśliwego wypadku jeden zdechł, czyli został jeden. Ma on w tej chwili około pół roku. Czy dokupić drugiego? Jeśli tak, to jak je ze sobą zapoznać? – Gabi

Myszoskoczki są z natury zwierzętami stadnymi, w naturze żyją w dużych grupach. Samotne zwierzątko nie czuje się zbyt dobrze, dlatego warto zastanowić się poważnie nad dokupieniem mu towarzysza. Niestety trzeba się liczyć z tym, że nie zostanie on zaakceptowany. Cóż, nawet w rodzinie nie wszyscy się ze sobą zgadzają.

Zdecydowanie najłatwiej połączyć ze sobą bardzo młode osobniki. Takie, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości. Z dorosłymi myszoskoczkami może być to trudniejszym zadaniem. W ich przypadku najszybciej dogadają się zwierzęta różnej płci, ale samczyk i samiczka bardzo szybko będą miały bardzo liczne potomstwo. W przypadku zwierzątek tej samej płci, zwykle szybciej dogadują się ze sobą samczyki niż samiczki. Wbrew pozorom bowiem, samiczki są bardziej agresywne od samczyków.

Przy łączeniu myszoskoczków nie należy nowo zakupionego osobnika wpuszczać od razu do klatki zwierzątka, którego mamy już w domu. Myszoskoczki mimo, że towarzyskie, są również terytorialne. Przybysz może więc być uznany przez rezydenta za intruza, który próbuje sobie zawłaszczyć jego terytorium, co z pewnością skończy się walką. Zanim zwierzątka zamieszkają razem, muszą mieć czas, by się ze sobą zapoznać.

W tym celu najlepiej przygotować dużą klatkę, którą dzielimy kratką na dwie połowy. W jednej zamieszka nasz „stary” myszoskoczek, w drugiej „nowy”. W ten sposób zwierzęta będą mogły się widzieć i czuć swój zapach, ale nie będą miały bezpośredniego kontaktu, nie będą więc mogły ze sobą walczyć. Jeśli nie mamy możliwości przedzielenie klatki na pół, możemy umieścić myszoskoczki w dwóch klatkach, które stawiamy obok siebie tak, by się ze sobą stykały. Pozwalamy im tak mieszkać obok siebie przez kilka dni.

Po kilku dniach przechodzimy do kolejnego etapu. Kilka razy dziennie zamieniamy nasze myszoskoczki miejscami. Robimy to przez kilka dni. Żyjąc obok siebie, zwierzątka poznały już swój zapach, teraz będą mogły pozostawić swój na terytorium tego drugiego. Gdy usuniemy przegrodę lub wsadzimy myszoskoczki do wspólnej klatki, powinny być już na tyle przyzwyczajone do zapachu tego drugiego, by nie traktować go jako wroga, a klatkę uznawać za wspólne terytorium.

Gdyby po połączeniu zwierzęta zaczęły się jednak gryźć, trzeba je znów rozdzielić i zacząć cały proces zapoznawania od nowa, a kolejną próbą połączenia przeprowadzić po kilku kolejny dniach. Może się jednak okazać, że nawet po kilku próbach połączenia, nasze myszoskoczki nadal ze sobą walczą. Oznacza to niestety, że te dwa osobniki po prostu nie potrafią się ze sobą dogadać i nie mogą razem mieszkać.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Fotolia.com

{288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}name - {288d0d51c44d09b36655d9c32966a3262e1feee5a18f9f14dc8c1cf2bee6acf2}title

Zapisz się do newslettera, a otrzymasz 5% rabatu na zakupy!
Super oferty e-sklepu Kakadu na Twój email

atrakcyjne wyprzedaże  wyjątkowe promocje  kody rabatowe


Koty
Psy
Ryby


Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną (Dz.U.2017.1219 tj..) na podany adres e-mail na temat usług oferowanych przez Super Zoo Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (03-236) przy ul. Annopol 4a. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, klikając w odpowiedni link na końcu wiadomości email. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.

Zasady ochrony danych osobowych | Rabat dotyczy tylko zakupów w e-sklepie Kakadu

Powiązane artykuły

2 komentarze

Dodaj komentarz
 1. Przemek
  sty 08, 2017 - 10:15 PM

  Witam serdecznie

  Jestem posiadaczem ( a w zasadzie mój syn ) dwójki myszoskoczków. Mamy je od jakichś siedmiu miesięcy. Od początku byly razem nawet w sklepie w akwarium jako maluchy.
  Od jakiegoś czasu panuje miedzy nimi napięta atmosfera. Jedna zaczęła (bo są to samiczki) dość ostro tarmosić drugą, ganiać ją i gryźć. Ostatnie kilka dni bylo dość intensywnych w walki, jedna ucieka od drugiej ale tamta jej nie odpuszcza. Krwi nie ma ale wyglądało to groźnie. Postanowilismy je rozdzielić, dwa dni byly osobno ale dzisiaj postanowiliśmy je znów wpuścić we dwie do jednej klatki. Przez kilka godzin byl względny spokój, lecz na wieczór znów jedna zaczęła atakować drugą. Boimy się że ta agresywna zagryzie tę drugą. Nie bardzo wiemy co robić, rozdzielić je na stałe ? Może tylko na jakiś czas?
  Bardzo proszę o jakaś poradę, nie chcę aby zrobily sobie krzywdę.
  Dziękuję

  Reply
 2. Karolina
  sie 06, 2018 - 09:51 PM

  Mamy myszoskoczki 2 ( samiec i samica) chcemy kupić innego tylko nie wiemy co zrobić by się nie gryzły ani nie biły

  Proszę mi pomóc

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Pola oznaczone * są wymagane.

Zoologiczne sklepy stacjonarne

Sieć zoologiczna Kakadu liczy już 63 sklepy w całej Polsce! Znajdź sklep »

Zoologiczny sklep internetowy

Rób zakupy szybko i wygodnie, z dostawą do domu! Przejdź do zoologicznego sklepu internetowego»

Kontakt ze sklepem stacjonarnym
Kontakt ze sklepem internetowym

pn-pt 9:00-17:00
tel. 22 256 99 50.
kontakt@e-sklep.kakadu.pl

Dane firmy i kontakt z biurem

SUPER ZOO Sp. z o.o.
ul. Annopol 4a, bud. G, 03-236 Warszawa,
tel. 22 762 97 07, e-mail: kakadu@kakadu.pl
NIP: 524-27-77-396 REGON: 360989650
Firma wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000547771, o kapitale zakładowym w wysokości 5.000 złotych.

Zapytaj eksperta

Jeśli masz pytanie z zakresu tematyki zoologicznej, możesz je zadać naszemu ekspertowi. Zapytaj eksperta Kakadu »

Baza wiedzy

Portal kakadu.pl to baza przeszło półtora tysiąca artykułów dotyczących tematyki zwierząt hodowanych w domu.

Zoologiczny sklep internetowy

Szeroka oferta karm i akcesoriów dla psa » Karmy dla psów suche oraz mokre, przeznaczone dla zwierząt w każdym wieku i różnych ras oraz z problemami zdrowotnymi. Wszystkie akcesoria potrzebne właścicielowi psa do jego pielęgnacji a także w trakcie spaceru czy podróży samochodem.


Karmy, przysmaki oraz akcesoria dla kota »

Karmy dla kotów suche oraz mokre topowych producentów dla kociąt, dorosłych mruczków oraz seniorów, także sterylizowanych, krótko i długowłosych. Żwirki, kuwety i transportery dla kota oraz akcesoria do pielęgnacji kota.


Pokarmy oraz inne artykuły dla gryzoni »

Karmy, klatki dla gryzoni i ich wyposażenie. Także ściółki i zabawki dla gryzoni.


Wszystko dla ptaków egzotycznych »

Pokarmy, klatki i wyposażenie. Akcesoria dla ptaków, zabawki i ściółki.


Pokarmy dla ryb i akcesoria do akwarium »

Pompki, filtry, grzałki oraz testy i preparaty akwarystyczne. Pokarmy dla wszystkich gatunków ryb akwariowych.


Prezenty do Twojego zamówienia »

Sieć Sklepów Zoologicznych Kakadu